Duża część codziennej ludzkiej aktywności przeniosła się do wirtualnej rzeczywistości. Zauważyć to można także w przypadku usług terapeutów. Terapia on-line stworzona została z myślą o osobach nie mogących uczestniczyć z różnych powodów w terapii stacjonarnej. Tak samo, jak ta prowadzona w formie tradycyjnej, pomoże uporać się z wieloma problemami.
Terapia on-line tak naprawdę jest dla każdego, kto ma potrzebę i warunki do jej przeprowadzenia. Bowiem do jej zrealizowania konieczne są połączenie internetowe oraz medium, np. tablet, laptop, komputer stacjonarny, telefon. Terapia online umożliwia przeniesienie gabinetu terapeutycznego w dowolne miejsce. W sposób szczególny docenią ją osoby przejawiające trudności w kontaktach społecznych czy zmagające się z różnymi fobiami. W tym przypadku kontakt ze specjalistą z miejsca najbardziej im dogodnego, w którym czują się swobodnie, wygodnie, nieskrępowanie, stanowi doskonały pierwszy krok w zwalczaniu swoich problemów.
Terapia on-line to świetne rozwiązanie dla osób niepełnosprawnych, mających trudności w przemieszczaniu się, często podróżujących. Dodatkowo ludzi nie mogących ze względu na sporą odległość, ograniczenia komunikacyjne, koszty podróży pozwolić sobie na dojazd do terapeuty. Problem ten dotyczy szczególnie mieszkańców wsi i małych miast. Terapia on-line będzie też dobrą formą dla tych, którzy nie mogą opuścić domu, ponieważ opiekują się dzieckiem czy inną osobą. Korzystają z niej również osoby, którym zależy na anonimowości i dyskrecji. To dobra alternatywa dla osób na emigracji. Będąc w obcym kraju z ograniczoną znajomością tamtejszego języka, trudno korzystać z pomocy terapeutycznej. Terapia on-line sprawdza także się w sytuacjach epidemii, kiedy do minimum ograniczać trzeba kontakty z innymi ludźmi.
Na co zwrócić uwagę, decydując się na terapię on-line?
Decydując się na terapię on-line, należy tak samo, jak w przypadku terapii tradycyjnej, dokonać odpowiedniego wyboru. Co wziąć pod uwagę? Przede wszystkim kwalifikacje specjalisty. Dobrze, jeśli terapeuta oprócz szkoły psychoterapeutycznej ukończył szkolenia i kursy, dzięki którym jest fachowcem w problemie, z jakim klient się do niego zgłasza. Ważne jest także preferowane przez niego podejście terapeutyczne. Rozumie się przez to formę pracy, stosowane techniki i przebieg spotkania. Niezwykle istotne jest, aby terapeuta miał dobrze rozwinięte umiejętności interpersonalne. Dzięki temu nie będzie miał problemu z nawiązaniem jakościowej relacji terapeutycznej z każdym klientem. Ważnym czynnikiem wpływającym na terapię on-line są niewątpliwie warunki jej przeprowadzenia. Zarówno klient, jak i terapeuta powinni w jej trakcie przebywać w spokojnym miejscu, tak aby żaden z nich nie miał obawy, że przekazywane w trakcie spotkania informacje posiądzie postronna osoba. Żeby spełnić wszelkie oczekiwania klientów, niektóre gabinety terapeutyczne, jak PsychoCare, oferują pierwszą wizytę zupełnie nieodpłatnie. W konsekwencji możliwe jest dobranie klientowi odpowiadającego jego potrzebom specjalisty.