„George i niezniszczalny kod” to czwarta część popularyzującej naukę powieści dla dzieci, która przyda się również rodzicom.

Tekst: Sylwia Skorstad

nie z tej ziemi

 

Koniec świata nadchodzi niespodziewanie i zaczyna bardzo przyjemnie – najpierw wszystkie bankomaty na świecie zaczynają wyrzucać z siebie banknoty, potem linie lotnicze rozdawać bilety. Radość szczęśliwców, którym udało się dzięki temu obłowić, trwa krótko, bowiem wkrótce ceny towarów szybują pod niebo. Zaczyna dochodzić do zamieszek i napaści na sklepy. Niedługo, na skutek niewyjaśnionej awarii kas fiskalnych, żywność nic nie kosztuje, ale zaraz potem na całym globie wysiada elektryczność. Wybucha powszechna panika.

W samym środku tego zamieszania znajdują się George oraz Annie i wygląda na to, że tylko ta dwójka sprytnych jedenastolatków wie, co tak naprawdę się dzieje oraz jak powstrzymać apokalipsę.

George i niezniszczalny kod

Duet nie z tej Ziemi

„George i niezniszczalny kod” to czwarta część popularyzującej naukę serii stworzonej przez Lucy i Stephena Hawkingów (tak, TEGO Stephena Hawkinga). Córka znanego astrofizyka powiedziała w udzielonym w 2008 roku dla „publishersweekly.com” wywiadzie, że tym, co skłoniło ją do rozpoczęcia pracy nad cyklem, była chęć wyjaśnienia synowi, czym dokładnie zajmuje się jego sławny dziadek.

„Przede wszystkim miałam ochotę zrobić coś wspólnie z ojcem” – wyjaśniła Lucy. „Pisanie razem z nim było czystą radością, bowiem jego myśli są zawsze tak jasno poukładane i jest ich tak dużo, że ledwie się mieszczą w jego głowie.”

Zadanie, jakie postawili sobie córka i ojciec, okazało się trudne do zrealizowania. Chcieli w prosty sposób odpowiadać ciekawym świata dzieciom na pytania dotyczące Wszechświata, czyli przystępnie wyjaśniać to, co jest „czarną magią” dla bardzo wielu dorosłych. Hawking przyznała, że podczas pracy nad serią nieraz miała ochotę nagiąć prawa fizyki tak, aby pasowały do fabuły, ale ojciec nigdy by na to nie pozwolił. Ostatecznie okazało się, iż dla chcącego nie ma nic trudnego. Historie o George’u i jego sąsiadce Annie wciągają interesującą akcją, przy okazji wyjaśniając to, co czasem opornie idzie pani od fizyki, szkolnemu informatykowi oraz panu od chemii.

Pytania ważniejsze od odpowiedzi

„George i niezniszczalny kod” to książka dla czytelnika w każdym wieku, choć dedykowana głównie tym, którzy jeszcze chodzą do szkoły. Ani przez chwilę nie jest jednak infantylna, zatem rodzice, którzy lubią czytać dzieciom na głos, nie będą się nudzić, a przy okazji sporo się dowiedzą, w tym na przykład: czym jest superkomputer, jak powstało życie na Ziemi, jak działają hakerzy albo jak mogą wyglądać roboty przyszłości.

Obok wartości edukacyjnej seria Hawkingów ma moc inspirowania do poznawania świata. Zachęca, żeby robić eksperymenty, podróżować, korzystać z mikroskopu, komputera, biblioteki czy teleskopu i ciągle, ale to ciągle, zadawać sobie pytania o naturę rzeczy.

„George i niezniszczalny kod”, Lucy i Stephen Hawking, Wydawnictwo Zysk i S-ka

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.