To kraina, którą Mark Twain uważał za „piękną i wspaniale tropikalną”. Sri Lanka urzeka niesamowitą przyrodą, od wieków kojarzy się z ogromnymi plantacjami herbaty, a wioski i miasta dosłownie toną w kwiatach. Warto tam pojechać choćby raz w życiu albo… poznać historię rosnących tam przypraw.
Tekst: Alicja Krawczyńska/Brand Manager Zingtravel.pl
Wyspa jest ojczyzną wielu przypraw, które uprawia się w dużych ogrodach i plantacjach. Są one otwarte dla turystów, a ich pracownicy chętnie oprowadzają i opowiadają o roślinach. Tutaj nie tylko „pieprz rośnie”, ale też cynamon, wanilia, kardamon, kakao, goździki czy gałka muszkatołowa.
Jest prawdopodobnie najstarszą i jedną z najdroższych przypraw świata, wymienianą kilkakrotnie w Starym Testamencie. Dziko rosnący cynamon znajdował się w bardzo niedostępnych rejonach, dlatego zbiory były trudne i niebezpieczne. Cynamon osiągał taką wartość, że zniszczenie jego upraw albo przemyt karano śmiercią.
Kakaowiec i muszkat
Drzewa kakaowca dochodzą nawet do 7 metrów wysokości. Co ciekawe, owoce wyrastają bezpośrednio z pnia lub starych, grubych gałęzi. Są stosunkowo duże, ledwie mieszczą się w dłoni. Kakao powstaje z ziarenek ukrytych w środku, utopionych w miąższu owocu. Z kolei niepozorne, podobne do dużej żółtej śliwki owoce muszkatołowca rosną na drzewie. W środku jest nasionko w brązowej skórce otoczone szkarłatną, organiczną, misterną koronką. Ta delikatna część owocu nazywana jest kwiatem muszkatołowca i jest przyprawą cenniejszą niż bardziej popularne jądro owocu – czyli gałka muszkatołowa.
Strączki wanilii są owocami storczykowatego pnącza o złotych kwiatach i jaskrawozielonych liściach. Po zerwaniu nie pachną. Aromatu nabierają dopiero podczas obróbki, polegającej na ich naprzemiennym „poceniu” i suszeniu przez okres do 6 miesięcy, aż staną się giętkie i prawie czarne, z delikatnym białym, krystalicznym nalotem waniliny.
Goździki
Goździki to suszone nierozwinięte pąki aromatycznego drzewa – goździkowca. Mają słodki, owocowy, drzewny zapach oraz korzenny, lekko piekący i gorzkawy smak. Ciekawostką wyspy jest niezbyt „urodziwy“ chlebowiec Jackfruit. Są to drzewa kwitnące przez cały rok. Zielone owoce osiągają 30 kg wagi i są największymi owocami rosnącymi na drzewach na świecie.
Bezpośrednio przy ogrodach można kupić wiele produktów – oprócz świeżych przypraw także olejki aromatyczne, krople i syropy oraz mnóstwo przedziwnych substancji, pomagających ponoć na wiele schorzeń. W ogrodach na Sri Lance często rosną drzewa owocowe: banany, mango, papaja, kakaowiec. Uprawia się także ananasy. Czy może być coś przyjemniejszego niż zwiedzanie takich przestrzeni?