Kiedy wstajesz rano, bardzo często zaczynasz dzień nie od mycia zębów, ale od przeciągania się. Bezwiednie wykonujesz rozciąganie ramion, mięśni grzbietu, brzucha i wszystkich ścięgien. Dlaczego tak się dzieje?
Tekst: Antonina Majewska
Nasz organizm jest od nad dużo mądrzejszy i gdy nie potrafimy mu dostarczyć tego, czego potrzebuje, sam się o to upomina. Zdaniem naukowców przeciąganie się ma dobroczynny wpływ na wiele układów organizmu. Rozciąganie mięśni i stawów powoduje szybszy przepływ krwi przez organy, rozpoczyna szybszy transport tlenu do mózgu, co ma ożywczy wpływ na centralny układ nerw owy. Wyginanie kręgosłupa i ramion pobudza mięśnie do pracy i przygotowuje je do działania. Mówiąc najprościej – przeciąganie się ma za zadanie obudzić nas i czyni to lepiej od filiżanki kawy. Po wykonaniu kilku dziwnych ruchów zaczynasz myśleć bardziej logicznie i żwawiej przemieszczasz się w kierunku szafy, by odnaleźć w niej coś, w czym będzie ci danego dnia do twarzy.
Na czym polega rozciąganie?
Nieskomplikowana filozofia stretchingu polega na tym, by przez kilkadziesiąt sekund utrzymywać mięśnie w stanie rozciągnięcia. Przez pierwsze sekundy napinasz mięsień, pamiętając, by nie wstrzymywać oddechu, następnie rozluźniasz go na kilka sekund i wreszcie rozciągasz. W stanie rozciągnięcia powinien pozostać około 15-30 sekund. Nie czekaj na pojawienie się bólu. Pracuj z daną grupą mięśni tylko do tej granicy, bowiem stretching jest skuteczny wtedy, gdy nie odczuwasz bólu. Uczucie rozciągania powinno być przyjemne i odprężające. Po krótkim odpoczynku możesz powtórzyć ćwiczenie. Pamiętaj, żeby nie wykonywać ruchów zamachowych – stretching nie jest treningiem dynamicznym. Zamiast starać się na siłę poprawić elastyczność mięśni, poczekaj na efekty. Z każdym tygodniem będziesz mogła zrobić więcej.
Ćwiczenia rozciągające
Rozciągać się możesz w pozycji stojącej lub siedzącej. Ponieważ czujesz, kiedy mięsień się rozciąga, będziesz wiedziała, czy wykonujesz ćwiczenie poprawnie. To, od której partii ciała zaczniesz rozciąganie, zależy wyłącznie od ciebie. Nogi po całym dniu siedzenia? Proszę bardzo. Aby rozciągnąć mięśnie łydek, możesz oprzeć jedną nogę o niewysoki przedmiot i strać się dociskać piętę do podłogi. Mięśnie ud rozciągniesz chwytając się za piętę i dociskając ją po pośladka. Powtórz ten sam zestaw dla drugiej nogi. Inny sposób rozciągania mięśni nóg to pozycja w szerokim rozkroku z tułowiem wychylonym do przodu i łagodne kucanie raz na jedną, raz na drugą nogę.
Najprostsze ćwiczenie rozciągające pleców to wykonywanie tak zwanego kociego grzbietu. Innym sposób to oparcie wyprostowanych rąk o ścianę podczas stania tyłem do niej i wykonywanie w tej pozycji płytkich przysiadów. Możesz też oprzeć jedną rękę o ścianę, stojąc przodem do niej i wykonywać lekkie skręty tułowia. Pamiętaj o tym, by głowa zawsze stanowiła przedłużenie wyprostowanych pleców.
Ramiona możesz rozciągać w kilkunastu pozycjach. Stojąc w rozkroku chwytasz jedną ręką palce drugiej, pozostającej w wyprostowanej pozycji. Przyciągasz palce do siebie, odginając dłoń w nadgarstku do góry. Inny sposób to uniesienie rozciąganej ręki pionowo do góry, zgięcie je w łokciu i odciąganie drugą ręką łokcia za głowę.
Wystarczy 10-15 minutowy trening, by poczuć, że jesteś gotowa na nowy dzień.