Jak twierdzą koneserzy, w smaku trufle nie przypominają żadnego innego z grzybów, co w połączeniu z niezwykle trudnym do odnalezienia miejscem ich występowania wpływa na bardzo wysoką, sięgającą kilkudziesięciu tysięcy złotych za kilogram, cenę. Te rosnące jedynie pod ziemią drogocenne rarytasy byłyby niemożliwe do zlokalizowania przez człowieka, gdyby nie pomoc zwierząt – świń oraz psów, których doskonały węch pozwala odnaleźć smakowity trop.
Pomimo wysokiej ceny możliwe jest przygotowanie potraw o smaku trufli bez konieczności wydawania fortuny. Ze względu na niezwykle silny aromat tych grzybów, zaledwie odrobina sproszkowanych trufli, w połączeniu z ryżem lub makaronem, potrafi stworzyć kompletne danie, które zachwyca wyrazistym smakiem o intensywnej, orzechowej nucie. Coraz częściej na półkach sklepowych pojawia się zarówno oliwa truflowa, jak i puder truflowy, z którego sami możemy przyrządzić aromatyczną oliwę, będącą doskonałym dodatkiem do risotto, zapiekanek, zup, mięs i makaronów.
Idealnym daniem na jesienne popołudnia stanie się risotto z pieczarkami i świeżym tymiankiem, posypane wiórkami sera oraz skropione odrobiną oliwy truflowej. Proste, szybkie i bajecznie pyszne!
Risotto z pieczarkami, Aldamerem i oliwą truflową
Przepis poleca Robert Muzyczka, szef kuchni Dworu Korona Karkonoszy
Składniki:
- 6 łyżek oliwy z oliwek
- 1 cebula
- 300 g świeżych pieczarek
- 300 g ryżu arborio
- 150 ml wina białego wytrawnego
- 1 l bulionu warzywnego
- 2 ząbki czosnku
- 3 gałązki świeżego tymianku
- 150 g sera, np. Aldamer MSM Mońki
- 2 łyżki oliwy truflowej
Przygotowanie:
Na patelni rozgrzać 3 łyżki oliwy z oliwek, dodać pokrojoną w kostkę cebulę i podsmażyć na lekko złoty kolor. Następnie dodać pokrojone w plasterki pieczarki, posolić, poddusić przez kilkanaście minut i odstawić.
Do osobnej patelni lub rondla wlać kolejne 3 łyżki oliwy, wsypać ryż, wymieszać i chwilę smażyć. Następnie wlać połowę wywaru warzywnego i często mieszając gotować na wolnym ogniu. Gdy ryż wchłonie wywar, dolać wino, kolejną część wywaru i dalej gotować, aż ryż będzie prawie miękki. Pod koniec dodać wcześniej przygotowane pieczarki z cebulą, posiekany czosnek, sól, pieprz do smaku i listki tymianku. Całość wymieszać, przykryć pokrywką i odstawić na kilka minut.
Gorące risotto wyłożyć na talerze, posypać utartym serem i skropić oliwą truflową.