Najnowszy thriller psychologiczny B. A. Paris opowiada o fascynacji niezwykłą kobietą i każe zastanowić się nad tym, na ile możemy ufać swoim najbliższym.

Tekst: Sylwia Skorstad

Finn znajduje idealną dziewczynę. Layla jest inna niż wszystkie kobiety, z jakimi się wcześniej spotykał – bezpretensjonalna, szczera i żywiołowa. Już po kilku dniach znajomości mężczyzna ma wrażenie, że nie może bez niej żyć. Choć nie wszyscy znajomi pochwalają jego nowy związek, on angażuje się coraz bardziej.

W drodze ze wspólnych romantycznych wakacji we Francji Finn zatrzymuje samochód na niemal pustym przydrożnym parkingu. Kiedy wraca z toalety, po Layli nie ma ani śladu. Dziewczyna znika, chociaż między nią a Finnem wszystko układało się jak w bajce i wkrótce mieli się pobrać. Przynajmniej taką wersję mężczyzna przedstawia policji.

Chmura myśli

B. A. Paris, poczytna brytyjska autorka thrillerów psychologicznych, ponownie stawia czytelnikowi pytanie, czy warto kogokolwiek obdarzać bezgranicznym zaufaniem. Na ile możemy wierzyć w słowa naszych najbliższych? Co gotowi są uczynić w imię miłości? I ile krzywdy my sami możemy wyrządzić, tylko dlatego, że kogoś kochamy?

Pozwól mi wrócić” zaczyna się mocnym uderzeniem, ale z czasem traci na dynamice. Zwrotów akcji nie brakuje, lecz historia Finna nie trzyma w napięciu tak, jak poprzednie historie Paris.

To, co charakterystyczne u brytyjskiej pisarki, to zogniskowanie niemal całej uwagi na relacji między głównymi bohaterami oraz ich życiu psychicznym. Rozważania, wspomnienia, wątpliwości i pragnienia to osie ich mentalnych wszechświatów. Dzięki temu stają się czytelnikowi bliscy i prawdziwi. Odbieramy ich tak, jak samych siebie, czyli jako chmurę kłębiących się myśli, a nie zbiór haseł, jak na przykład: kobieta, brunetka, mężatka, pracownik naukowy, właścicielka psa.Puk, puk, to ja twoja przeszłość

Finn ułożył sobie życie bez Layli, ale pewnego dnia przeszłość niespodziewanie do niego powraca. Mężczyzna nie jest pewien, czy ktoś stroi sobie z niego żarty, czy też naprawdę posiada informacje o jego zaginionej przed laty dziewczynie. Historie z przeszłości pokryły się już kurzem i nie są mu do niczego potrzebne, bo właśnie ma się żenić.

Czy to możliwe, że Layla żyje i przez ponad dekadę nie dawała żadnego znaku życia? A może to umysł Finna płata mu figle? Odpowiedź staje się jasna dopiero na ostatniej stronie powieści.

Pozwól mi wrócić”, B. A. Paris, Wydawnictwo Albatros

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.