Nareszcie! Jak bardzo tęskniliśmy za doznaniami duchowymi, za sztuką podziwianą z bliska, za współodczuwaniem piękna w towarzystwie innych, świadczy kolejka przed Muzeum Narodowym w Warszawie. Jutro ustawię się w niej również, by zobaczyć zbiory Galerii Sztuki Starożytnej! Otwarto ją ponownie po prawie dziesięciu latach rearanżacji!

Tekst: Antonina Majewska, zdjęcia: Bartosz Bajerski/MNW

muzeum narodowe galeria sztuki  

Zanim ustawisz się w kolejce do Muzeum Narodowego w Warszawie, przeczytaj regulamin zwiedzania wystaw w reżimie sanitarnym. Obowiązuje m.in.: noszenie maseczek, dystans społeczny, dezynfekcja dłoni, pojedyncze korzystanie z windy, pozostawianie ubrań w szatni, zakaz spożywania posiłków.

Dobra wiadomość jest taka, że od 3 do 7 lutego wszystkie wystawy (w tym czasową – Polska. Siła obrazu) można oglądać bezpłatnie, a zaskakująco duża frekwencja w dniu otwarcia sprawiała, że Muzeum zdecydowało się przedłużyć godziny zwiedzania. Teraz można cieszyć się sztuką od godziny 10 do 20, ostatnie wejście o 19 30.

muzeum narodowe

 

Sztuka starożytna wraca po 10 latach

Po blisko dziesięciu latach przerwy sztuka starożytna powraca na stałe do sal wystawowych Muzeum. Nową galerię szykowano długo (została zamknięta w 2011 roku), ale efekt – jak mówią ci, którzy go widzieli – jest zachwycający. To wspólne dzieło pracy kuratorów, badaczy antyku, konserwatorów, pracowników i kolejnych dyrektorów Muzeum oraz warszawskiej pracowni Nizio Design International.

muzeum narodowe galeria sztuki

 

Nowa galeria mieści się w 9 salach, a umieszczono w nich około 1800 zabytków starożytnych cywilizacji Egiptu, Bliskiego Wschodu, Grecji i Rzymu. Do najciekawszych należą m.in: sarkofag i kartonaż kapłana Hor Dżehuti z mumią nieznanej kobiety, zapisany hieroglifami papirus z Księgą Umarłych (niemal 10-metrowej długości), rytualne ślepe wrota z mastaby egipskiego urzędnika imieniem Izi czy portret młodego chłopca pochodzący najpewniej z oazy Fajum (Egipt). Do najcenniejszych obiektów należy pochodząca z Iranu złota maska w kształcie głowy byka. Zobaczyć można również monumentalne rzeźby antyczne z marmuru czy zabytki greckiego malarstwa wazowego (m.in. naczynie z wizerunkiem poetki Safony). 

muzeum narodowe galeria sztuki

 

Galeria Sztuki Starożytnej w nowoczesnej aranżacji

W nowej Galerii Sztuki Starożytnej nastrój tworzy gra świateł i cieni. Są sale o kolorystyce ścian przywołującej obraz pustynnego piasku i egipskiego słońca, a są takie przypominające wnętrza antycznych grobowców i rzymskich katakumb. Jedno z pomieszczeń w całości pokrywają hieroglify, inne przywołuje obraz wnętrza rzymskiego domu.

Starożytnym zabytkom towarzyszy najnowsza technologia i stanowiska multimedialne. Ekspozycja jest w pełni dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. 

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.