Ćwiczenia kegla korzystnie wpływają na zdolność mikcji i defekacji oraz perystaltykę jelit w ostatnim odcinku przewodu pokarmowego. Trening dna miednicy polecany jest szczególnie kobietom w ciąży oraz po porodzie, ale mogą z niego korzystać również mężczyźni i osoby starsze.

ćwiczenia kegla

 

Mięśnie kegla to powszechne określenie na złożoną strukturę kurczliwych tkanek wyściełającą i jednocześnie zamykającą dno miednicy, która rozciąga się pomiędzy kością guziczną a łonową oraz otacza cewkę moczową i odbytnicę. Ponadto u kobiet obejmuje ona także ujście pochwy, a u mężczyzn podstawę penisa. Mięśnie kegla odpowiadają przede wszystkim za możliwość świadomej mikcji i defekacji, ale także pracę jelit, dlatego ważne jest, aby utrzymać je w dobrej formie. Regularny trening dna miednicy nie tylko zapobiega zaburzeniom, takim jak nietrzymanie moczu czy hemoroidy, ale sprzyja umiejętności kontroli oddechu. Ponadto wpływa na intensyfikację doznań erotycznych i sprawności seksualnej.

Ćwiczenia kegla – kiedy warto je wykonywać?

Ćwiczenia kegla polecane są szczególnie kobietom w ciąży. Aktywność tego typu przygotowuje struktury kanału rodnego do porodu, dzięki czemu rozwiązanie może przebiegać sprawniej i bezpieczniej dla mamy i malucha. Ćwiczenia, ukierunkowane na uelastycznienie i wzmocnienie mięśni dna miednicy, można wprowadzić już w II trymestrze, czyli okresie wzmożonej edukacji przedporodowej. Również po porodzie warto kontynuować sesje. Ćwiczenia kegla w połogu przyspieszają regenerację zmęczonych i nadwyrężonych tkanek. Pozwalają szybciej odzyskać nie tylko formę, ale także pewność siebie w relacjach intymnych. O ich korzystnym wpływie na zdrowie przyszłej mamy najczęściej informuje lekarz prowadzący ciążę podczas jednej z wizyt, w której przebiegu zostaje opracowany plan porodu. Na takim spotkaniu ginekolog może również przybliżyć znaczenie, jakie odgrywa krew pępowinowa i przedstawić możliwość zdeponowania sznura pępowinowego po porodzie.

Na czym polegają ćwiczenia kegla?

Ćwiczenia kegla polegają na jednoczesnym napinaniu odbytu i mięśni ujścia pochwy lub podstawy penisa przez określony czas. Treningi poleca się rozpocząć od przyjęcia pozycji wyjściowej w leżeniu tyłem i napinaniu mięśni przez 5 sekund. Wraz ze wzrostem kondycji dna miednicy można wydłużyć czas napięcia o 2-4-6 sekund. Warto również zmienić pozycję i trenować siedząc, klęcząc, stojąc, a nawet podczas codziennych aktywności, jak zakupy, spacer czy czekanie w kolejce, aż do momentu praktycznego wykorzystania mięśni kegla w trakcie stosunku. Optymalną częstotliwością treningową są 4 serie po 10 powtórzeń 3-4 razy w ciągu dnia. W trakcie napinania mięśni kegla należy pamiętać o wdechu i skupiać się na izolowanej aktywności, czyli unikania napinania mięśni ud, pośladków i brzucha. Dla ułatwienia wykonania ćwiczenia można zastosować metodę wizualizacji, czyli zasymulować potrzebę oddania moczu lub gazów trawiennych i powstrzymania odruchu. Można również oddawać mocz w toalecie i świadomie przerywać tę czynność.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.