Zarówno dorośli, jak i dzieci każdego dnia narażeni są na styczność z drobnoustrojami przenoszonymi na przedmiotach codziennego użytku lub przez zwykły uścisk dłoni. Rozprzestrzeniają się one yskawicznie i są przyczyną wielu chorób – tym bardziej teraz w okresie wahania temperatur i spadku odporności. Jak w łatwy sposób się przed tym uchronić? Najprostszym i najtańszym sposobem jest mycie dłoni!

W tym roku mija już 10 lat, odkąd ONZ ustanowił 15 października Światowym Dniem Mycia Rąk. Jest to globalna akcja promowania higieny rąk jako najprostszego i najtańszego sposobu zapobiegania chorobom zakaźnym. Jak jednak myć dłonie prawidłowo?

Na pytania, które padają w tym temacie najczęściej, odpowiada doktor Paweł Grzesiowski, pediatra i szef fundacji Instytutu Profilaktyki Zakażeń

– Jak prawidłowo myć ręce?

– Prawidłowe mycie rąk trwa około 25 lub 30 sekund. Ważne jest żeby zachować odpowiednią kolejność poszczególnych czynności i wykonać je dokładnie. Najpierw zwilżamy ręce wodą, następnie nanosimy na skórę środek myjący. Potem wcieramy go we wszystkie powierzchnie rąk, grzbiet, wewnętrzną stronę dłoni imiędzy palcami. Następnie spłukujemy dokładnie pod bieżącą wodą i wycieramy najlepiej ręcznikiem jednorazowym.

– Bakterie częściej osadzają się na kobiecych dłoniach – fakt czy mit?

Skóra dłoni u kobiet jest nieco bardziej delikatna i wrażliwa na skażenia ze względu na cieńszą warstwę rogową, a także częste stosowanie kosmetyków do paznokci. Długie i polakierowane paznokcie stanowią dodatkową strefę kolonizacji bakteryjnej rąk. Męskie dłonie są bardziej odporne na skażenia ze względu na grubszą warstwę rogową skóry, jednak jak wykazują badania, mężczyźni gorzej dbają o higienę, dlatego może być na nich znacznie więcej zarazków.

Kiedy należy pamiętać o higienie dłoni?

 – Czynność mycia rąk powinna być wykonywana tak często, jak wymagają tego warunki, w jakich żyjemy i czynności, jakie wykonujemy. Należy myć ręce zawsze po skorzystaniu z toalety oraz przed każdym posiłkiem. Niestety, jak wskazują badania, aż 70% mężczyzn i 50% kobiet nie myje rąk po wyjściu z toalety. Dodatkowo ręce należy myć zawsze wtedy, kiedy są fizycznie (wizualnie) zanieczyszczone, a także wtedy gdy dotykane były jakieś skażone lub zabrudzone przedmioty – dotyczy to np. klamek, wózków sklepowych, zabawek czy sierści psa.

– Jakie mydło najlepiej wybrać? Czy mydła antybakteryjne podrażniają skórę?

– Przy wyborze preparatów do higieny rąk należy sięgać po takie, które nie naruszają fizjologicznychbarierochronnychskóry, zawierają takżebezpieczne składniki hamujące rozwój bakteriii utrzymujące lekko kwaśny odczyn skóry. Jednym z takich składników pochodzenia naturalnego jest kwasmlekowy, który eliminuje drobnoustroje chorobotwórcze, nie uszkadzając fizjologicznej mikroflory skóry. W mydłach toaletowych należy unikać silnie działających składników bakteriobójczych np. triklosanu, które mogą zaburzać naturalne mechanizmy obronne skóry, a jednocześnie prowadzić do powstawania bakterii opornych na antybiotyki. W niektórych krajachwprowadzono zakaz stosowania tej substancji w mydłach toaletowych i innych produktach kosmetycznych. Wybierając mydło, zwróćmy zatem uwagę na jego skład, by zawierało naturalne i przede wszystkim bezpieczne składniki, a także posiadało właściwości nawilżające i ochronne.

– Jak zachęcić dzieci do mycia rak?

Najprostszym sposobem jest dawanie im dobrego przykładu każdego dnia. W ten sposób mycie rąk wejdzie im w nawyk. Dla zachęty można zakupić mydła przeznaczone specjalnie dla dzieci, w kolorowych opakowaniach i o przyjemnym zapachu. Dzięki temu będą kojarzyć mycie rąk z fajną zabawą, a nie obowiązkiem.

Mydła Carex i Światowy Dzień Mycia Rąk

Carem myj ręce dla zdrowiaSkóra dłoni ma naturalny kwaśny odczyn, który odpowiada za utrzymanie bakterii w ryzach. Kwas mlekowy – naturalny składnik antybakteryjny zawarty w mydłach w płynie Carex łagodnie obniża pH skóry, dzięki czemu stwarza niekorzystne środowisko do rozwoju szkodliwych  bakterii. Każdy z wariantów mydeł w płynie Carex zawiera również składniki pielęgnacyjne, takie jak witamina E, ekstrakt z aloesu czy gliceryna, które dbają o skórę dłoni.

W sytuacjach, w których nie mamy dostępu do bieżącej wody,sprawdzi się antybakteryjny żel do rąk Carex, który skutecznie odświeży dłonie i pozwoli utrzymać ich higienę.

Po jeszcze więcej informacji marka Carex zaprasza wszystkich 15 października na swój oficjalny profil facebook.com/carexpolska. Podczas specjalnie przygotowanej transmisji na żywo doktor Paweł Grzesiowski poruszy temat prawidłowej higieny dłoni oraz odpowie na pytania widzów dotyczące zdrowia dzieci. Gośćmi specjalnymi będą znani Blogerzy: Cooka.pl, 10minut spokoju i Bakusiowo wraz ze swoimi dziećmi. Obserwujcie kanał Carex Polska i śledźcie szczegóły transmisji. Start od godziny 12:30!

Transmisja live będzie emitowana także na kanałach FB zaproszonych gości:

facebook.com/cookapl

facebook.com/10minutspokojuofficial

facebook.com/bakusiowo

 

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.