Kiedy robi się cieplej, postawcie na len. Takie tkaniny są nie tylko modne, ale też ekologiczne, miłe w dotyku i świetnie wyglądają.

Tekst: Joanna Zaguła

Ładne tkaniny to jeden z najłatwiejszych sposobów na udekorowanie domu i odświeżenie wnętrza bez remontu i wielkich wydatków. Przykryją nielubianą kanapę, porysowany blat stołu, niepościelone łóżko. Kolorowe dadzą życie nijakim wnętrzom, a jasne uspokoją takie wnętrza, w których zapanował chaos. Ocieplają dosłownie i w przenośni. A mimo to lubimy je nie tylko zimą. Dzisiaj chcę napisać o lnie, bo on właśnie świetnie nadaje się na wiosnę i lato. Jest lekki i oddychający. I można go prać w pralce w dowolnym trybie, bo jest wytrzymały. Co więcej – z każdym praniem nieco mięknie i ładniej się układa. Denerwuje was, że się gniecie? Ale właśnie tak jest modnie! No i w dodatku to taki tradycyjnie polski materiał. Nic więc dziwnego, że ostatnio powstaje u nas coraz więcej młodych marek, które szyją z niego przepiękne rzeczy. O ciuchach dziś nie będę wspominać, bo to osobny temat, ale polecam lnianą pościel, koce, zasłony, obrusy, serwetki, kapy na łóżko.

Kocyk Roe&Joe

Roe&Joe szyje lniane ubranka dla dzieci. Ale dostaniecie u nich także takie akcesoria jak otulacze i kocyki. Ich produkty są wytwarzane lokalnie i ręcznie w małych szwalniach i w 98% biodegradowalne. Część ich kolekcji jest nawet szyta nićmi z recyclingu.

Muślinowe serwetki Lumio

Lumio to marka lnianych tkanin w zachwycających kolorach. W sklepie znajdziecie zasłony, obrusy, bieżniki i serwetki z lnianego muślinu. Anna Błaszczyk, właścicielka i projektantka pracuje z tkaninami już jako trzecie pokolenie. Jej tkaniny są produkowane lokalnie, z użyciem tradycyjnych technik rzemieślniczych.

Obrus Lenoui

Lenoui tworzy ubrania, akcesoria i elementy wystroju wnętrz – pościele, zasłony, zazdrostki i lambrekiny, pokrowce na poduszki, bieżniki i serwety. A wszystko z lnu, w prostych krojach inspirowanych skandynawską estetyką.

Kimona i pościel od Łyko

Łyko też postawiło na len, zmiękczony, by unowocześnić dizajn i by nosiło się go przyjemniej. Firmę prowadzą siostry Helena i Maria, które podkreślają, że ważna jest dla nich troska o środowisko, więc w duchu zero waste wykorzystują skrawki tkanin i unikają plastiku. Szyją kimona, torby, serwetki, fartuchy, bluzki, pościele.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.