Przede wszystkim muzyka, ale też kino, dobre jedzenie i spacery wśród przyrody. Przedstawiamy subiektywny przewodnik polecający letnie festiwale w Polsce.

Tekst: Joanna Zaguła

Halfway, 28-30 czerwca, Białystok

Jest, jak nazwa wskazuje, w połowie drogi. Nie tak duży i głośny jak np. Open’er, z bardzo króciutkim line’upem. Ale w piątek usłyszymy These New Puritains, a w sobotę Julię Holter!

Podlasie Slow Fest, 3 lipca-3 sierpnia, Supraśl i okolice

Coś niebywałego. Ten festiwal ciągnie się niespiesznie i trwa cały miesiąc. Jeśli przemawiają do was takie propozycje jak: leśne kąpiele, warsztaty tkackie, sesje jogi, film o miodzie, warsztaty śpiewu tradycyjnego czy spektakle teatru Wierszalin to przyjedźcie koniecznie.

Slot Art. Festival, 9-13 lipca, Lubiąż

Niezwykłe jest już samo miejsce, w którym odbywa się Slot – barokowy klasztor w Lubiążu, w którym przez lata funkcjonował szpital psychiatryczny. Odnowiony tylko częściowo ma w sobie coś pięknego i tajemniczego.  Traficie tam na warsztaty manualne, muzyczne, sceniczne, sportowe, koncerty, pokazy filmowe i rozmowy z mądrymi ludźmi – o tym, jak lepiej żyć i dogadywać się ze światem.

Tauron Nowa Muzyka, 20-22 lipca, Katowice

Kiedyś wyglądało to troszkę biednie, dziś centrum Katowic to pokaz najlepszej polskiej architektury. Między Spodkiem, NOSPRem a Muzeum Śląskim chodzi się z otwartymi z zachwytu ustami. Tam właśnie w lipcu posłuchacie najlepiej elektroniki. A jeśli potrzebujecie trochę chillu, zapraszamy nad katowickie stawy – Sztauwajery. Tam potańczycie nad wodą na niedzielnym maratonie.

Audioriver, 26-28 lipca, Płock

Piątek i sobota to koncerty na wiślanej wyspie, a w niedzielę przenosimy się do parku, który po południu wypełnia się ciepłą muzyka taneczną i kolorowymi dekoracjami. To festiwal bardzo przyjemny i przyjazny. Nie pomińcie koncertu Jona Hopkinsa, który w zeszłym roku dał jednym z najciekawszych występów na OFFie.

OFF Festival, 2-4 sierpnia, Katowice

Zaczęło się od tego, że Artur Rojek zapraszał znajome zespoły do Mysłowic, a teraz w Katowicach grają takie gwiazdy jak Iggy Pop, PJ Harvey czy The National. Nie jest to już festiwal kameralny, mieści się w kategorii festiwali średnich (dostał z resztą nagrodę European Festival Award w kategorii Najlepszy Festiwal Średniej Wielkości). Jeśli nudzą was headlinerzy, znajdziecie tu koncerty muzyki świata, trochę jazzu, młode polskie zespoły, a także kawiarenkę literacką.

Nowe Horyzonty, 25 lipca-4 sierpnia, Wrocław

Dziwny ten film, taki… nowohoryzontalny – tak się mówi wśród moich znajomych. Bo na tym festiwalu można zobaczyć sporo naprawdę niezwykłych obrazów. Poza tym przeglądy klasyki kina, filmy z bieżącego światowego repertuaru i kultowe prześmieszne nocne szaleństwo. Są koncerty i sety DJ-skie. Jedyny problem jest taki, że jest za dużo dobrego i nie ma kiedy spać.

Letnia Akademia Filmowa, 9-18 sierpnia, Zwierzyniec

Warto przyjechać do Zwierzyńca, bo kto z was może powiedzieć, że był na Roztoczu? A to przepiękne miejsce. Podczas festiwalu obejrzycie trochę nowych, trochę klasycznych filmów. A jako że to Akademia, zyskają tu młodzi twórcy – w programie jest sporo prelekcji i warsztatów z ludźmi kina.

Jarmark Jagielloński, 16-18 sierpnia, Lublin

Na te kilka dni starówka Lublina zamienia się w bajkowe miasteczko. Na każdym roku słuchać muzykę, barwnie ubrani (często w ludowe stroje) uczestnicy festiwalu przesiadują na placach i w kawiarniach, by niespodziewanie zacząć grać, tańczyć, śpiewać. To jednak przede wszystkim jarmark, na którym znajdziecie ogromny wybór autentycznego rękodzieła. Dla chętnych jest też sporo ludowych warsztatów.

Sanatorium Dźwięku, 16-18 sierpnia, Sokołowsko

To święto współczesnej muzyki eksperymentalnej. Warto się na nie wybrać także, by zobaczyć tę niezwykłą miejscowość. Opuszczone górskie uzdrowisko, które obecnie staje się powoli modną kolonią artystów, gdzie obok nieco zaniedbanych eleganckich willi stają artystyczne instalacje.

Tchnienia, 22-24 sierpnia, Bystre-Baligród

Sztuka, muzyka i spotkania, a to wszystko pod rozgwieżdżonym niebem Bieszczad. Oprócz doznań artystycznych, gwarantowane świeże powietrze i cisza.

Fest Festival, 23-24 sierpnia, Chorzów

Mocny konkurent dla OFFa. Pojawią się tam znane nazwiska: Jaden Smith, Róisin Murphy, Sokół, a z zespołów Metronomy czy Wu-Tang Clan. Naprawdę imponująco.

Up to Date, 5-8 września, Białystok

To nieco bardziej klubowy w charakterze festiwal w Białymstoku. Ze znanych wykonawców wystąpi Sokół i PROBL3M, zagrają The Very Polish Cut Outs. Mimo że atmosfera na festiwalu raczej imprezowa, nie zapominajcie o swoich babciach. Znajdziecie tam dla nich specjalne pocztówki do wysłania.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.