„Wrobiona” to historia niesłusznie skazanej na karę wiezienia kobiety, która wychodzi na wolność z planem odzyskania dobrego imienia oraz swojej przeszłości. Nie jest tą samą osobą, którą była kiedyś, o czym wszyscy szybko się przekonają.

Tekst: Sylwia Skorstad

Olivii Sutherland, właścicielce małej galerii sztuki, nie układało się w małżeństwie najlepiej. Nawiązała romans z przystojnym miłośnikiem obrazów i w końcu postanowiła z nim odejść, by zamieszkać na dalekiej Islandii. Wkrótce faktycznie rozpoczęła nowe życie, tyle że… w więzieniu. Mąż oskarżył ją o planowanie morderstwa. Podczas procesu sądowego pojawiły się mocne dowody, w tym zeznania osobistej trenerki fitness będącej jednocześnie policjantką. Poszukiwany przez policję kochanek gdzieś się ulotnił, a kobieta wylądowała w więzieniu. Część jej przyjaciół uwierzyła w planowanie zabójstwa i zerwała z nią kontakty. Dla Olivii najgorsza jest jednak utrata kontaktu z córką. Planuje, że po wyjściu na wolność udowodni wszystkim swoją niewinność, zemści się na byłym mężu i naprawi relacje z dzieckiem. Wreszcie nadchodzi dzień jej wyjścia z więzienia.

Zwyczajni ludzie

W wywiadzie dla portalu „The Big Thrill” C.L. Taylor powiedziała, że pomysł na „Wrobioną” zaczął się od wizji misternej kradzieży. Nie miało jednak chodzić o klejnoty czy pieniądze. Czy można w ogóle kraść w dobrych zamiarach? Tak, jeśli musiałabyś wykraść dowody swojej niewinności! W ten sposób Taylor stworzyła resztę fabuły, głównych bohaterów oraz sposób prowadzenia narracji podzielonej na różne osoby.

Zdaniem autorki „Wrobionej” w kryminałach i thrillerach psychologicznych najbardziej przyciąga nas to, że zwyczajnym ludziom przydarzają się tam niezwykłe rzeczy. Tworzeni przez nią bohaterowie nie mają szczególnych talentów – nie służyli w wojsku, nie uprawiali zawodowo sportów, nie są geniuszami ani osobami wyjątkowo zamożnymi. Gdy spotyka ich coś złego, nie potrafią na zawołanie wyjść bez szwanku z bójki, ukraść samochodu albo odlecieć prywatnym samolotem do Dubaju. Muszą coś wykombinować i zwykle robią to przy pomocy przyjaciół, bowiem najcenniejszy kapitał, jaki wszyscy posiadamy, to życzliwi znajomi.

Nie inaczej jest z Olivią, która po wyjściu z więzienia zaczyna realizować swój plan z pomocą przyjaciół. Popełnia błędy, bywa niepewna, ale chęć odzyskania dziecka dodaje jej sił. Korzysta z talentów dawnych znajomych oraz z kontaktów, jakie nawiązała w więzieniu. Olivia nie jest tą samą osobą, którą była pięć lat wcześniej.

Plażowy hit

„Wrobioną”, podobnie jak wszystkie powieści C.L. Taylor, czyta się szybko i bez konieczności robienia przerw na zastanowienie się nad fabułą. To jedna z tych książek, które dostarczają przyjemności z lektury, ale nie zostają na długo w głowie. Można z nią skutecznie zabić czas w pociągu albo na plaży, nie znudzi nawet na moment. Bywa nieco naiwna, ale szybko wciąga i nie zwalnia tempa po kilku rozdziałach. Może się stać plażowym hitem tego lata, bo daje to, czego czytelnicy oczekują od tego typu powieści – dobrą rozrywkę na kilka godzin.

C.L. Taylor, Wrobiona, Wydawnictwo Albatros

 

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.