„Cena nie gra roli” to debiutancka powieść znanego modela i aktora, Jakuba Kucnera. Zjawiskowa uroda może cię w niej zaprowadzić wprost na… dno holenderskiego kanału. Płeć nie gra roli, ładni mężczyźni są tak samo w cenie, jak ładne kobiety.

Tekst: Sylwia Skorstad

fot: Pexels

Tymon kocha się w Ance, ale zdaje się, że już na dobre (i na złe) trafił do friendzone. Mimo wszystko stale odwiedza przyjaciółkę w jej warszawskim mieszkaniu i stara się służyć jej pomocą. Gdy dziewczyna przechodzi depresyjny okres, prawie zawala studia, żeby ją wspierać. Kiedy trafia do szpitala po próbie samobójczej, Tymon jest zrozpaczony, a jednocześnie zdeterminowany, aby dowiedzieć się, co doprowadziło ją na skraj rozpaczy. Nie chce uwierzyć, że jego zwykle twardo stąpająca po ziemi kumpelka mogła targnąć się na swoje życie. Odkrywa, że Anka spotkała się z tajemniczym Rudolfem, który być może celowo próbował doprowadzić ją do samobójstwa. Aby poznać jego motywy, Tymon musi dostać się do agencji modelingu i odegrać rolę, na która w ogóle nie ma ochoty.

Propozycje do odrzucenia

„Cena nie gra roli” to debiutancka powieść znanego polskiego modela i aktora, Jakuba Kucnera, który na koncie ma między innymi tytuł Mistera Polski oraz Wicemistera Global. Kucner pisarzem nie jest, ale porusza ważny problem społeczny, jakim jest prostytucja w środowisku związanym z męskim modelingiem. We wstępie mówi otwarcie, dlaczego zdecydował się na napisanie inspirowanej osobistymi doświadczeniami powieści: „Wiecie, jaką dostałem jedną z pierwszych propozycji, kiedy zostałem Wicemisterem Global? Nie, nie była to oferta wzięcia udziału w kampanii reklamowej, o której tak marzyłem. Mogłem zarobić pół miliona w weekend towarzysząc pewnemu szejkowi. Co miałbym robić? Możecie się domyślić.”

W powieści rysuje model siatki przestępczej zajmującej się sprzedażą usług seksualnych oraz portrety chłopców i mężczyzn, którzy dają się skusić niemoralnym propozycjom, by potem gorzko tego żałować. Miejscami to nieporadna proza, ale z czasem może wciągnąć. „Cena nie gra roli” mogłaby być kolejnym gniotem firmowanym celebryckim nazwiskiem, jednak Kucner się wybronił. Jego powieść ma sporo plusów. Nie jest to klasyczny kryminał i bywa, że akcja nieco kuleje, jednak rzadko poruszany i znany autorowi z pierwszej ręki temat to rekompensuje.

cena nie gra roli Ku przestrodze

Powieść Jakuba Kucnera ma walor edukacyjny i warto by było, aby dotarła do chłopców oraz dziewcząt, którzy wchodząc w dorosłość, marzą o modelingu, zaistnieniu na Instagramie oraz zobaczeniu wielkiego świata. W relacjach zamieszczanych na kontach w mediach społecznościowych nie dostrzegą, jak wiele może kosztować kariera na wybiegu i z jakimi zagrożeniami wiąże się taka praca. Niektóre propozycje seksu za pieniądze są formułowane wprost, większość jednak opera się na manipulacji, przekłamaniach i ukrywaniu prawdziwych zamiarów. Wyjazd na „sesję zdjęciową” może być biletem w jedną stronę, dlatego ostrożności nigdy za wiele.

Jakub Kucner, „Cena nie gra roli”, Wydawnictwo Prószyński i S-ka

 

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.