Kolizja drogowa może przydarzyć się każdemu, dlatego warto z wyprzedzeniem dowiedzieć się, jak zareagować. W efekcie stłuczki będziemy musieli stawić czoła licznym formalnościom – zarówno tuż po zdarzeniu, jak i później. Sprawdź, jak się zachować, kiedy przydarzy się kolizja drogowa!

kolizja drogowa

Kolizja drogowa – obowiązki tuż po zdarzeniu

Gdy tylko usłyszymy charakterystyczny dźwięk łamanych zderzaków lub poczujemy silne szarpnięcie, nie wpadajmy w panikę. Konieczne w takiej sytuacji będzie szybkie oszacowanie tego, co się właśnie wydarzyło. Jeżeli w zdarzeniu ktokolwiek ucierpiał, należy niezwłocznie wezwać pogotowie. Takie sytuacje zaliczają się już jednak do wypadków. Kolizje drogowe to stłuczki, w których nikt nie ucierpiał fizycznie. 

Na samym początku, kiedy dojdziemy do siebie po pierwszym szoku, należy przestawić pojazd w oddalone, bezpieczne miejsce – tak, aby nie tamował on ruchu drogowego. Jeśli jest to niemożliwe, jedynym rozwiązaniem będzie wezwanie pomocy drogowej. 

Następnym krokiem jest kontakt ze sprawcą lub poszkodowanym zdarzenia, czyli drugim kierowcą. Co do zasady to osoba poszkodowana powinna wziąć oświadczenie od sprawcy wypadku. Jeżeli sytuacje zaobserwowały osoby poboczne, należy także spisać oświadczenia świadków i poprosić o ich dane kontaktowe – mogą się przydać w dalszym postępowaniu. Z kolei oświadczenie kierowców powinno zawierać imiona, nazwiska, numery PESEL i adresy zamieszkania każdego kierowcy (lub właścicieli pojazdów), datę, miejsce i czas zdarzenia. Oświadczenie musi też zawierać wskazanie, kto jest sprawcą, a kto poszkodowanym oraz dane polis ubezpieczeniowych.

To kluczowy moment. To, jak zachowamy się na miejscu zdarzenia, będzie miało wpływ na dalsze etapy postępowania. Czasem niestety kierowcy nie mogą się ze sobą porozumieć. Wówczas, bez względu na to, kto faktycznie zawinił, niezbędne jest wezwanie policji. Policja musi także zostać wezwana w przypadku, gdy w zdarzeniu został poszkodowany, któryś z kierowców bądź pasażerów.

Finansowe konsekwencje stłuczki

To właśnie kolizje drogowe są najczęstszą przyczyną wypłaty odszkodowań OC. Z OC sprawcy wypadku pobierana jest opłata za naprawę uszkodzeń w drugim pojeździe. Jednak konsekwencje dotyczą także potencjalnej utraty lepszych warunków ubezpieczenia. Kto traci zniżki po kolizji? Zniżki OC traci zawsze ta osoba, z ubezpieczenia, której wypłacone było odszkodowanie. Dotyczy to również sytuacji, gdy nie było jej na miejscu zdarzenia, a samochodem kierował ktoś inny. Z reguły po kolizji można liczyć się z utratą zniżek, choć ich wartość może być różna w zależności od okoliczności i historii wypadkowej.

Materiał marketingowy Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia SA w Sopocie

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.