Im więcej mamy lat, tym więcej uwagi poświęcamy skórze. Kremy, zabiegi czy masaże pomagają na dłużej zachować ją w świetnej kondycji. Warto jednak pamiętać, że nie tylko twarz zdradza wiek. Skóra na szyi i dekolcie starzeje się szybko, a często o niej zapominamy. Jak dbać o te obszary, aby czuć się młodo i pięknie? 

skóra na szyi

Proces starzenia skóry zaczyna się dość wcześnie, bo już w okolicach 25 roku życia, kiedy spowalnia się produkcja kolagenu w organizmie. U jednych przebiega to bardzo szybko, u innych powoli. Tryb życia, ilość snu, stres, ogólne zdrowie, dieta czy pula genowa – to wszystko wpływa na tempo i intensywność zachodzących zmian.

Na początku zmiany zachodzące w skórze są powolne i niemal niewidoczne. Zaczyna spadać produkcja kolagenu i elastyny, czyli głównych białek podporowych odpowiedzialnych za napięcie i gęstość skóry. Dochodzi również do degradacji gruczołów łojowych wytwarzających ochronne sebum. Cera staje się mniej jędrna i nawilżona, zaczynają pojawiać się drobne zmarszczki, które z czasem robią się coraz bardziej widoczne. Zmiany dotyczą skóry na całym ciele, jednak w pewnych obszarach są one widoczne znacznie szybciej. Jednym z nich jest skóra szyi i dekoltu. 

Skóra na szyi i dekolt – strefy wymagające szczególnej opieki

Skóra na szyi i dekolcie jest cieńsza i delikatniejsza niż skóra na twarzy, dlatego starzeje się szybciej. Występuje tu mniej włókien kolagenowych, przez co wcześnie pojawiają się zwiotczenia i zmarszczki i jest bardziej podatna na przesuszenie. Dodatkowo szyja i dekolt bardziej niż twarz narażone są na niekorzystne działanie promieniu UV przyspieszających jej uszkodzenie. Bardzo duże znaczenie dla odpowiedniego napięcia skóry szyi i dekoltu ma również mięsień szeroki szyi, zwany platysmą. Zajmuje on przednią i boczne części szyi, ale nie posiada przyczepów kostnych, więc szybko wiotczeje pociągając za sobą skórę, na której się opiera.

Jak skutecznie dbać o skórę szyi i dekoltu?

Metod na spowolnienie widocznych oznak upływającego czasu jest wiele, jednak stosowanie każdej z nich powinno być oparte na dwóch prostych zasadach – profilaktyce i systematyczności. Powiedzenie, że lepiej zapobiegać niż leczyć w przypadku dbania o zdrowie i urodę ma szczególne znaczenie. Znacznie bezpiecznej, łatwiej i skuteczniej jest nie dopuszczać do powstawania zmian, niż później z nimi walczyć. Warto również pamiętać, iż żaden, nawet najlepszy krem czy zabieg nie przyniesie pożądanych długotrwałych efektów, gdy będzie wykonywany jednorazowo lub okazjonalnie. Dlatego bez względu na to czy zdecydujemy się na kosmetyki, masaże, zabiegi estetyczne, zmianę diety, ćwiczenia czy unikanie słońca, róbmy to systematycznie. 

Kolagen – co robić, gdy zaczyna go brakować?

Deficyt kolagenu jest głównym winowajcą starzenia skóry. Jako wiodące białko budulcowe tkanki łącznej kolagen odpowiada za jędrność, napięcie, utrzymanie odpowiedniego nawilżenia, a przy tym zdrowy wygląd skóry. Gdy z wiekiem zaczyna go ubywać, skóra staje się cieńsza i wiotczeje, pojawiają się najpierw drobne, a później coraz głębsze zmarszczki. Wniosek jest jeden – aby długo cieszyć się młodą i jędrną skórą, należy systematycznie uzupełniać jego braki w formie tego substratu.

Kolagen – tropokolagen

Kolagen w kosmetykach czy suplementach diety to składnik powszechny. Decydując się na jego stosowanie, warto dowiedzieć się, jakiego jest pochodzenia, w jaki sposób jest przyswajalny i w jakiej formie. Tropokolagen to nic innego jak prekursor dojrzałego kolagenu. Można więc stwierdzić, że to jego najbardziej pierwotna forma, bez której w naturalny sposób nie powstanie dojrzały kolagen. Dzięki temu tropokolagen, wnikając do skóry, niemal natychmiast rozpoczyna odbudowę jej uszkodzonego rusztowania. Jego działanie nie ogranicza się jednak tylko do wzmacniania architektury tkanek podskórnych. Tropokolagen dzięki swoim właściwościom to również niezwykle skuteczny biostymulator, który aktywuje fibroblasty do intensywniejszej produkcji kolagenu.

Pielęgnacja gwarancją młodego wyglądu

Nawet najgładsza twarz nie ukryje wieku, gdy skóra na szyi i dekolcie będzie wiotka, pozbawiona jędrności i przesuszona. Dlatego pamiętajmy, aby jak najszybciej otoczyć ją szczególną, systematyczną troską. A jeśli do pielęgnacji włączymy tropokolagen, możemy być spokojne o długofalowy efekt.

 

Więcej o urodzie i zdrowiu na znajdzczas.pl

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.