We wszystkich krajach wysoko rozwiniętych kobiety na stanowiskach kierowniczych mają coraz silniejszą pozycję, co ma pozytywny wpływ na produktywność oraz życie społeczne. Australia sporządziła listę porad dla tych, którym zależy na wspieraniu równości płciowej w miejscach pracy.

Tekst: Jamie Stewart/Melbourne

kobiety na stanowiskach

 

Kobiety na stanowiskach kierowniczych we wszystkich branżach mogą stać się nową siłą napędową, zdolną popchnąć świat w dobrą stronę. Obserwujemy coraz więcej przykładów kobiet-liderów, które obejmując stanowisko, przynoszą ze sobą zarówno szeroką wiedzę, jak i zdolności pozwalające na wprowadzanie szeregu pozytywnych zmian.

W ciągu ostatnich dziesięcioleci Australia zrobiła duży postęp w dziedzinie zwalczania nierówności płciowej na szczeblu kierowniczym, jednak wciąż mamy w tej dziedzinie wiele do zrobienia.

Australijskie statystyki

Workplace Gender Equality Agency (WGEA), czyli publiczna agencja zajmująca się monitorowaniem równouprawnienia płciowego w miejscach pracy, co roku udostępnia dane dotyczące sytuacji kobiet i mężczyzn. W latach 2018-2019 kobiety zajmowały 14,1% pozycji w zarządach, 26,8% stanowisk kierowniczych, stanowiły 17,1% dyrektorów generalnych oraz 31,5% wszystkich menadżerów ds. kluczowych klientów.

Poważne zaniepokojenie budzi jednak fakt, iż wciąż aż 34% zarządów nie ma w swoim składzie kobiet na stanowiskach kierowniczych. Porównajmy to ze statystykami dotyczącymi mężczyzn, aby zrozumieć skalę problemu – zaledwie 0,9% zarządów firm oraz innych ciał zarządzających nie ma w swoim składzie mężczyzny na stanowisku kierowniczym.

Interesujące dane statystyczne zbiera też AICD (The Australian Institute of Company Directors), czyli organizacja zrzeszająca liderów z całego kraju. Wynika z nich, iż kobiety pełnią kluczowe stanowiska kierownicze w 30,7% z 200 spółek najlepiej notowanych na australijskiej giełdzie.

Przyszłość w biznesie należy do kobiet

Badania prowadzone przez 5 lat przez WGEA we współpracy z Bankwest Curtin Economics Centre przyniosły kolejne dowody na to, iż zwiększenie liczby kobiet na stanowiskach kierowniczych przynosi firmom oraz innym podmiotom korzyści. Wynika z nich również, iż zniesienie nierówności płacowej ze względu na płeć jest nie tylko możliwe, ale także opłacalne dla samej firmy.

Z analiz przeprowadzonych w 2019 roku wynika, iż obecnie w Australii dynamika kobiet w zdobywaniu stanowisk kierowniczych jest większa od dynamiki mężczyzn. Jeśli ta tendencja się utrzyma, za 20 lat dysproporcja płciowa zniknie. Jednocześnie, aby wyrównać przepaść genderową na głównych stanowiskach kierowniczych i mieć 50% prezesów zarządów oraz dyrektorów kobiet, Australia potrzebuje aż 80 lat (jeśli utrzyma dzisiejszą dynamikę).

Wyniki prognoz dla ekonomii są jasne – zwiększenie odsetka kobiet na ważnych stanowiskach poprawia wydajność, rentowność oraz produkcję. Jeśli ktoś lubi konkretne liczby, oto one – średniej wielkości firma może rocznie uzyskać wartość dodaną w przedziale od 52 mln dolarów australijskich (około 143 mln złotych) do 70 milionów (około 195 mln złotych).

Kobiety w australijskim parlamencie

W ostatnich wyborach federalnych w 2019 roku kandydatki startujące z list rządzącej Partii Liberalnej zdobyły 23% mandatów, zaś te startujące z list opozycyjnej Partii Pracy 47% mandatów ugrupowania.

W latach 2010-2013 przewodziła nam pierwsza kobieta premier, czyli Julia Gillard. Nowozelandczycy, nasi bliscy sąsiedzi, w ostatni weekend zrobili kolejny krok na drodze do zapewnienia w kraju równouprawnienia płci, wybierając postępową Partię Pracy Jacindy Arden do samodzielnego rządzenia przez kolejną kadencję.

Program 10 kroków

W zakończonym niedawno programie badawczym użyto danych zgromadzonych przez WGEA oraz Business Council of Australia & McKinsey & Company w okresie trzech lat oraz wywiadów z 40 kobietami zajmującymi kierownicze pozycje. W rezultacie udało się stworzyć listę zaleceń dla podmiotów chcących znieść bariery ograniczające kobietom dostęp do wyższych stanowisk oraz wykreować bardziej elastyczne środowisko pracy.

1. Dostarcz innym rzetelnych informacji, co oznacza zmiana i jakie przyniesie korzyści.

2. Sam bądź dobrym przykładem zaangażowania we wpieraniu różnorodności, również w stosunku do partnerów biznesowych.

3. Przemodeluj zarządzanie, podział ról i środowisko pracy w taki sposób, aby stworzyć warunki do awansu dla wszystkich pracowników.

4. Aktywnie wspieraj ambicje kobiet.

5. Wyznacz jasny cel w dążeniu do zapewnienia różnorodności płciowej.

6. Wspieraj talenty pracowników w okresach, jakie wymagają od nich szczególnych starań.

7. Przemodeluj infrastrukturę w taki sposób, aby zapewniała możliwość integracji i elastyczności.

8. Merytorycznie kwestionuj konserwatywne podejście podczas rekrutacji oraz oceny pracowników.

9. Wspieraj te cechy pracowników wyższego szczebla, które pomagają osiągnąć kulturową zmianę.

10. Zapewniaj kobietom wspinającym się po szczeblach kariery możliwość zdobywania doświadczenia.

Wszyscy ci, którzy rozumieją znaczenie równości płciowej w życiu zawodowym, mają nadzieję, iż coraz więcej australijskich firm zacznie się stosować do tych zaleceń.

https://www.wgea.gov.au/data/fact-sheets/gender-workplace-statistics-at-a-glance-2020

https://www.abc.net.au/news/2019-05-27/women-still-underrepresented-in-parliament/11148020

 

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.