Buntowniczki, obiekty westchnień, kobiety legendy. Kim tak naprawdę są? Jakie skrywają emocje? Odpowiedź na te pytania uchwycił Maximilian Ławrynowicz w fotografii portretowej „Ikony” – kolejnej odsłonie Projektu Kobiety. To już szósta edycja wydarzenia artystycznego, którego twarzą w tym roku została Joanna Koroniewska.
Kobiety legendy, postrzegane jako awanturnice, skandalistki, ikony seksu. Budzące kontrowersje, jednoznaczne skojarzenia, nieszczęśliwe, ale odważne. Najnowsza wystawa fotograficzna „Ikony” to ukłon w stronę kobiecej niedoskonałości i nieoczywistości. Maximilian Ławrynowicz autor projektu oraz założyciel Fundacji Projekt Kobiety zabiera oglądających w podróż po życiorysach kobiet legendarnych, a także próbuje odnaleźć odpowiedź na pytanie, co było w nich takiego, że nie możemy o nich zapomnieć?
Olga Kalicka jako Agnieszka Osiecka
„W tym roku postawiliśmy na kobiety legendy, okryte nutami tajemniczości, budzące kontrowersje. „Ikony” to nieoczywiste portrety kobiet, cenione, znane, ale tak samo kruche i wrażliwe. Ogromnie się cieszę, że kolejny raz zaufały nam tak wspaniałe osoby. Każda z nich ma wiele sukcesów na swoim koncie, każda z nich jest autentyczną kobietą, zbudowaną z emocji i prawdy. Nieprzypadkowo Olga Bończyk, czy Asia Koroniewska znalazły się na portretach w tej właśnie odsłonie wystawy” – mówi Maximilian Ławrynowicz.
Barbara Kurdej-Szatan jako Hanka Ordonówna
Być kobietą
Projekt Kobiety to flagowy projekt fundacji, który powstał na podwalinach cyklu fotograficznego o tej samej nazwie. Wystawę charakteryzuje zmienna stylistyka i tematyka, ale jeden motyw pozostaje niezmienny – wizerunek kobiety. Tegoroczna wystawa „Ikony” to już szósta odsłona autorskiego projektu Maximiliana Ławrynowicz. W poprzednich częściach fotograf ukazał portrety kobiet jako „Kobiety zbrodniarzy”, „Kobiety władzy”, „Piękno” czy „Biesy Polskie”. „Ikony” można oglądać w warszawskiej Hali Koszyki od 3 czerwca.