Jeśli w najbliższych tygodniach postanowicie wybrać się do Zakopanego, by nacieszyć oczy widokiem wiosny i krokusów, zajrzyjcie przy okazji do Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem. Już od 20 marca stanie się ona miejscem prezentacji sztuki polskiej na najwyższym poziomie. Artystycznemu przedsięwzięciu zwanemu Salon Marcowy w tym roku towarzyszyć będzie Pokaz Filmów o Sztuce. Oba projekty łączy sylwetka jednego z najwybitniejszych artystów polskich. To Józef Wilkoń – ilustrator, malarz, rzeźbiarz, twórca plakatów i scenografii teatralnych.

 

Józef Wilkoń zilustrował ponad 200 książek dla dzieci i dorosłych i sam napisał teksty do kilkunastu książek dla dzieci. „Artystyczne wizje Wilkonia nie mieszczą się w klasycznej definicji ilustracji, to określenie nieadekwatnie i nieprecyzyjnie opisuje bogactwo środków, jakimi operuje artysta” – pisze w tekście kuratorskim do wystawy Lidia Rosińska-Podleśny, dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem. „Analizując z perspektywy czasu dorobek twórczy Józefa Wilkonia, można odnieść wrażenie, że tekst literacki, poetycka fraza, liryczna przenośnia stają się jedynie pretekstem dla erupcji autonomicznych graficznych, malarskich i rzeźbiarskich wizji autora. Realizacje tych wizji zapełnią przestrzeń Miejskiej Galerii Sztuki, dając świadectwo imponującej drogi, jaką przebył artysta przez dziesięciolecia od emocjonalnego linearnego gestu do kreacji form przestrzennych” – podkreśla Lidia Rosińska-Podleśny.

Towarzyszący Salonowi Marcowemu Pokaz Filmów o Sztuce da natomiast publiczności możliwość poszerzenia perspektywy wystawy poprzez głębszy wgląd w osobowość i warsztat artysty. Tegoroczna formuła Pokazu Filmów o Sztuce będzie nieco inna ze względu na ograniczenia pandemiczne. W zaadaptowanej na potrzeby kinowe sali galerii, przez cały czas trwania wystawy, odbywać się będą projekcje filmowe, prezentujące codziennie jeden film.

Dzięki uwiecznionym na kliszy filmowej migawkom z pracowni artysty, komentarzom krytyków sztuki, a co najważniejsze bezpośrednim refleksjom Józefa Wilkonia o jego dziełach i inspiracjach, bogactwo świata tego twórcy ukaże się w całej okazałości. Wśród wyświetlanych filmów zobaczyć można będzie między innymi dokumenty o artyście „Za drzwiami wyobraźni JÓZEF WILKOŃ” w reżyserii Anny Jowity Ciołkiewicz, czy zrealizowany przez Fundację J. Wilkonia film „Arka Józefa Wilkonia” i animację filmową „Rybak na Dnie Morza” w reżyserii Leszka Gładysza skierowaną do najmłodszych widzów.

Seanse filmowe oraz wystawę uatrakcyjnią warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Tu odbędą się warsztaty ilustratorskie, malarskie, rzeźbiarskie, podczas których uczestnicy będą mieli możliwość tworzenia własnych ilustracji, książek czy form przestrzennych.

Wystawę można oglądać od 20 marca do 22 maja 2021 roku.

http://galeria.zakopane.pl/pl/main

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.