Podróżowanie to niezwykła okazja do odkrywania nowych miejsc, poznawania kultur i przeżywania przygód. Niezależnie od tego, czy szukamy ekscytujących wyzwań, czy odpoczynku, kluczowe jest to, żeby dobrze zaplanować podróż, aby czerpać z niej jak najwięcej. Wybór odpowiedniego kierunku, świadome wspieranie lokalnych społeczności czy też decyzja o podróżowaniu w małych grupach to elementy, które pozwolą zaplanować idealną podróż.

fot: Pixabay

Wyjątkowe wyprawy – kiedy podróż to wydarzenie zmieniające życie

Dla wielu podróżników wyprawy do miejsc położonych z dala od masowych szlaków turystycznych to nie tylko szansa na odkrywanie nowych lądów, ale także poznanie samych siebie, w warunkach i sytuacjach, do których nie jesteśmy przyzwyczajeni.

Antarktyda, jako jedno z najmniej dostępnych miejsc na świecie rozbudza wyobraźnię. Już sama myśl postawienia stopy na siódmym kontynencie robi ogromne wrażenie. Taka podróż wymaga dokładnego zaplanowania na wiele miesięcy przed wyjazdem. Obcowanie z wielorybami, orkami, pingwinami, lampartami morskimi i innymi zwierzętami w ich naturalnym środowisku, w absolutnej ciszy z dala od cywilizacji, jest doświadczeniem, które na długo zapada w pamięć.

„Sokotra, znana z unikalnej, endemicznej przyrody, jest równie nieoczywistą destynacją. Szacuje się, że na wyspę dojeżdża tylko około 6 tysięcy turystów rocznie. Przyczyną tego jest brak infrastruktury turystycznej, konieczność nocowania w namiotach oraz poruszanie się po wyspie samochodami terenowymi, a to tylko niektóre z trudności, z którymi muszą zmierzyć się podróżnicy” – mówi Dorota Waga, ekspertka ds. turystyki i właścicielka biura podróży TripYou.

Sokotra, administracyjnie należąca do Jemenu, jest jedną z najmniej popularnych wysp na świecie, a fakt, że można tam dotrzeć tylko bezpośrednio z Abu Dhabi, sprawia, że jest słabo dostępna dla większości osób. Loty czarterowe są organizowane tylko dwa razy w tygodniu, a bilety na te loty nie są dostępne do zakupu indywidualnie w Internecie, co jeszcze bardziej ogranicza liczbę turystów odwiedzających to wyjątkowe miejsce.

„Te miejsca to prawdziwe wyzwanie, które wymaga wyjścia ze strefy komfortu. To idealna opcja dla osób szukających prawdziwych przygód” – dodaje Dorota Waga

Podróżnicy szukający unikatowych doświadczeń decydują się na tego typu destynacje, ponieważ w cywilizacyjnym pędzie nie ma już możliwości kontaktu z dziewiczą naturą oraz wsłuchania się w jej odgłosy. Z podróży poza głównymi szlakami turystycznymi wraca się z bogatym bagażem wspomnień oraz nową perspektywą na otaczający nas świat

Z badania Centrum Badania Opinii Społecznej wynika, że aż 61 proc. dorosłych Polaków planuje wyjazd na wakacje w 2025 roku. Z roku na rok widać coraz większe zainteresowanie podróżami zagranicznymi wśród Polaków, co pokazuje, że wielu z nas wciąż szuka swojej wymarzonej podróży. Może więc teraz nadszedł moment, aby spróbować innego kierunku?

Turystyka zrównoważona. Jak i dlaczego warto się nią zainteresować?

Turystyka zrównoważona to już nie tylko modny trend, ale sposób podróżowania, który z jednej strony stara się zminimalizować negatywny wpływ podróży na środowisko, z drugiej wspiera rozwój lokalnych społeczności.

Podróżując, warto korzystać z usług oferowanych przez mieszkańców danego regionu, ponieważ to oni czerpią największe korzyści z turystyki. Wybierając noclegi i restauracje prowadzone przez mieszkańców, kupując lokalne rękodzieło, czy korzystając z usług lokalnych przewodników, pomagamy rozwijać ekonomię danego regionu. Taki sposób podróżowania daje także szansę na autentyczne poznanie kultury i tradycji danego miejsca, czego nie dają skomercjalizowane pakiety turystyczne. Wspierając lokalnych przedsiębiorców, głębiej zanurzamy się w kulturze, a spotkania z mieszkańcami pozwalają na prawdziwą wymianę doświadczeń.

„W ciągu ostatnich pięciu lat obserwujemy wyraźny wzrost zainteresowania podróżami w miejsca trudno dostępne i mało skomercjalizowane – ponad 40 proc. naszych klientów wybiera dziś destynacje poza głównym szlakiem, co jeszcze dekadę temu było marginesem rynku. To już nie tylko moda, to sygnał zmiany w sposobie, w jaki ludzie chcą doświadczać świata – bardziej autentycznie, mniej konsumpcyjnie” – mówi ekspertka ds. turystyki.

Turystyka zrównoważona to również dbanie o środowisko. Podróżując warto ograniczać bagaż, zwracać uwagę na jakość odzieży, którą przywozimy i unikać jednorazowych opakowań z plastiku. To wszystko pomaga w zostawieniu jak najmniejszego śladu w miejscach, w których byliśmy. Warto zabierać ze sobą torbę, do której na szlaku włożymy śmieci, pozostawione przez innych turystów. To mały gest, a jednak bardzo ważny.

Podróżowanie samemu w małych grupach, czy to dla mnie?

Podróżowanie samemu lub w małych grupach staje się coraz bardziej popularne, a dla wielu stanowi doskonałą alternatywę dla klasycznych wyjazdów, które organizują biura podróży. W kameralnych grupach podróżnicy mają okazję nawiązać głębsze relacje i przeżyć wspólne doświadczenia, które nie tylko wzbogacają podróż, ale również pozwalają na tworzenie nowych znajomości na lata.

„Wielu moich klientów przychodzi do nas, ponieważ są otwarci na zawieranie nowych znajomości podczas podróży. To zupełnie inne doświadczenie niż wyjazdy z przyjaciółmi czy rodziną, gdzie każdy się zna na wylot”– mówi Dorota Waga.

Takie podróże to także doskonała okazja, by poznać siebie i innych w zupełnie nowych okolicznościach. Wspólne wyjazdy w małych grupach często przeradzają się w prawdziwe przyjaźnie.

Podróże to nie tylko odkrywanie nowych miejsc, ale także odkrywanie siebie. Niezależnie od tego, czy wybieramy się na ekstremalną wyprawę, czy decydujemy się na podróż w małej grupie, czeka nas niezapomniana przygoda. Coraz bardziej popularna staje się też filozofia kolekcjonowania wspomnień, zamiast przedmiotów.

 

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.