Wśród nowych problemów, które pojawiają się w naszych domach w czasie epidemii, jest i ten – jak urządzić domowe biuro. Podpowiadamy, jak zrobić to łatwo i tanio.
Tekst: Joanna Zaguła
Jeśli także i wy zostaliście nagle postawieni przed koniecznością pracy z domu, pewnie już wiecie, jakie – zupełnie nowe – problemy pojawiają się nagle w takich wypadkach. Myślę nie tylko o tym, że trudniej nam się wziąć za pracę i trudniej ją skończyć oraz o tym, że nieustannie chodzimy w dresach, co obniża nasz nastrój i motywację do działania. Mam na myśli także nowy dylemat – jak urządzić domowe biuro. Większość z nas bowiem do tej pory takowego nie posiadała. Owszem, mamy w domach czasem biurka, choć najczęściej należą do naszych dzieci, które odrabiają przy nich lekcje. Odpowiednie biurka i krzesła posiadają najczęściej osoby, które już przed epidemią sporo pracowały z domu. Cała reszta musi się jakoś odnaleźć w tej nowej sytuacji.
Praca z łóżka czy z kanapy może nas przyprawić o skręt kręgosłupa, a dokumenty i komputer na stole w kuchni czy jadalni skutecznie utrudniają normalne funkcjonowanie innym członkom rodziny i wspólne spożywanie posiłków. Dlatego warto spróbować – jeśli macie taką możliwość – wygospodarować choćby niewielki fragment przestrzeni, który będzie służył tylko do pracy i tylko wam. Chwilowe przejęcie toaletki czy komódki w charakterze biurka? Zaanektowanie na własne potrzeby krzesła z jadalni, rozstawienie biura przy wejściu na balkon? Wszystko jest możliwe, jeśli będzie wam tak wygodnie. Ważne, by mieć płaską powierzchnię do postawienia komputera w takiej pozycji, byście mogli mieć wyprostowane plecy. Do tego przydałoby się jakieś krzesło z choćby minimalną regulacją odchylenia i wysokości, by ustawić się wygodnie w stosunku do biurka i nie nadwyrężać szyi i lędźwi. Jeśli to się wam uda, możecie próbować dalszych udogodnień.
Światło to niezwykle istotny czynnik, pozwalający zdrowo pracować. Ważna jest choćby mała lampka biurkowa, która będzie oświetlać stanowisko pracy, gdy zrobi się szaro. A przecież – zależnie od tego, na którą stronę świata wychodzą nasze okna, wciąż ściemnia się dość wcześnie, najczęściej jeszcze podczas godzin urzędowych. Poza tym dobrze jest urządzić miejsce pracy w okolicy okna. Najlepiej jest siedzieć do niego przodem, by światło słoneczne nie odbijało się w ekranie komputera, utrudniając widzenie oraz byśmy mogli robić oczom krótkie przerwy od pracy i spoglądać na to, co za oknem.
W okolicach stanowiska pracy warto postawić rośliny doniczkowe, np. paprotkę. Nie tylko dobrze wyglądają, co poprawia humor, ale też oczyszczają powietrze zarówno z zanieczyszczeń zewnętrznych, jak i z tych, które generuje pracujący sprzęt elektroniczny.
No i ostatecznie miło jest urządzić to miejsce pracy w sposób estetyczny i wygodny. Ładne półeczki, podstawki pod sprzęt czy papeterię, kolorowe notatniki i segregatory. Ulubione zdjęcia czy kartki pocztowe i plakaty powieszone nad biurkiem. To wszystko sprawia, że pracuje się po prostu przyjemniej. Modne, ładne i przydatne są też takie rozwiązania, jak metolowa kratka nad biurkiem, do której można przypinać obrazki, korespondencję, dokumenty.