Amatorskie bieganie jest doskonałą metodą na poprawę kondycji psychofizycznej. Żeby rozpocząć przygodę z bieganiem i z czasem zamienić ją na dobry nawyk, należy odpowiednio się przygotować: ułożyć odpowiedni plan treningowy, który pozwoli osiągać wyznaczone cele, pamiętać o rozgrzewce, odpowiednim ubraniu i oczywiście butach. Buty biegowe to podstawa wyposażenia biegacza. 

buty biegowe to podstawa biegania

Właściwe buty biegowe

Żeby rozpocząć regularne bieganie, warto zadbać przede wszystkim o właściwe obuwie. Tylko dobrze dopasowane buty biegowe zapewnią komfort oraz bezpieczeństwo podczas treningów. Buty biegowe charakteryzują się właściwie przystosowaną podeszwą, dzięki której wszystkie stawy są chronione. Bieganie w nieodpowiednim obuwiu może bardzo szybko doprowadzić do bolesnych i poważnych kontuzji. Dlatego też jeśli poważnie myślimy o bieganiu, warto zainwestować w wysokiej jakości buty już na początku treningów. 

Rozgrzewka i plan treningowy

Tak jak przed każdym innym treningiem również przed bieganiem należy się odpowiednio rozgrzać. Właściwa rozgrzewka musi zapewnić rozruszanie w bezpieczny sposób wszystkich mięśni oraz stawów. Bieganie bez rozgrzewki to ogromne ryzyko szybkiej utraty mobilności i dobrego zdrowia. Kontuzje mogą pojawić się bowiem nawet już po pierwszych treningach. Ponadto poza właściwą rozgrzewką należy świadomie podejść do planu treningowego. Pierwsze kilka treningów powinno przede wszystkim opierać się na marszobiegach. Dzięki temu organizm nie zostanie od razu przeciążony, a kondycja i wydolność będą się stopniowo zwiększały. 

Towarzystwo tak ważne jak buty biegowe 

Bieganie w towarzystwie to świetny sposób na zachowanie stałej motywacji do dalszych treningów. Bardzo ważne jest wzajemne wspieranie się w dążeniu do wyznaczonych celów oraz wspólne zdobywanie nowych osiągnięć. Ponadto towarzystwo podczas treningu to doskonały wyznacznik tempa, które należy zachować podczas biegania. Jeśli podczas biegu można swobodnie rozmawiać, oznacza to, że tempo jest odpowiednie. Dzięki temu budujemy większą wydolność organizmu i doskonalimy ogólną kondycję. Towarzystwo podczas treningów nie pozwoli nam również na utratę motywacji nawet, gdy mamy gorsze samopoczucie, a pogoda wyraźnie wskazuje, że niedługo nadejdzie zima. A zimą biega się trudniej. Nie tylko dlatego że jest zimno, wietrznie, a drogi są oblodzone, ale też po prostu mniej się chce. 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.