Góry od zawsze postrzegane były jako niesamowicie piękne. Ich urok szczególnie cenili ludzie sztuki – pisarze, poeci oraz malarze. Nic dziwnego, iż niedostępne turnie, skaliste wąwozy, skute lodem szczyty, wysoko położone łąki i porastające zbocza leśne gęstwiny stały się tematem tworzonych przez nich dzieł. Górskie krajobrazy artyści szczególnie chętnie przenosili na płótno. Góry również i dziś znakomicie sprawdzają się jako temat dekoracji w domu.

górskie krajobrazy

O tym dlaczego warto sięgnąć po przedstawiające je obrazy, do jakich pomieszczeń oraz stylów aranżacyjnych będą one pasować, i które konkretne wzory są szczególnie warte uwagi, porozmawialiśmy z ekspertem z firmy Muralo.

Panoramiczny obraz – góry jako motyw dekoracyjny

Góry to tematyka bardzo niejednorodna pod kątem estetycznym. Zupełnie inny nastrój i kolorystykę mają obrazy ukazujące niedostępne lodowce, a inną te alpejskie, zielone hale. Co więcej łączy wszystkie te dekoracje? Jakie cechy wspólne posiadają obrazy o tematyce górskiej?

„To fakt, obrazy o tematyce górskiej potrafią zaskoczyć swoją różnorodnością. Nie będzie przesadą stwierdzenie, iż każda taka dekoracja jest na swój sposób wyjątkowa i niepowtarzalna. Wciąż jednak bardzo wiele je łączy. Przede wszystkim są to obrazy o efektownym, wyrazistym charakterze. Niezależnie więc od wybranego wzoru, nasza ozdoba mocno wpłynie na estetykę najbliższego otoczenia oraz będzie skutecznie przyciągać wzrok. Warto także zwrócić uwagę na fakt, iż górskie krajobrazy najlepiej prezentują się na dużych dekoracjach. Decydując się więc na panoramiczny obraz, już wcześniej znajdźmy dla niego odpowiednie, dobrze wyeksponowane i oświetlone miejsce. Kolejną cechą łączącą wszystkie obrazy z górami jest ich potencjał aranżacyjny. Niemal każda tego typu ozdoba dobrze sprawdzi się w ramach kilku aktualnie modnych trendów: stylu skandynawskiego, podróżniczego lub eko. Osobiście bardzo cenię jeszcze jedną zaletę tych obrazów – ich bogatą kolorystykę. Choć dla niektórych może być to zaskakujące, to bez trudu znajdziemy wzór o tematyce górskiej w niemal dowolnej tonacji. Zupełnie inaczej bowiem prezentują się szczyty zimą, a inaczej jesienią lub latem. Skaliste góry cechują się chłodną estetyką kamienia, a wulkanicznie wzniesienia potrafią być rude, brunatne a czasem nawet niemal czarne. Jeszcze inaczej wyglądają wysokie turnie oświetlone ostatnimi promieniami zachodzącego słońca…”

Nastrojowy obraz: góry we mgle jako dekoracja sypialni i nie tylko

https://muralo.pl/obrazy/tematyka/krajobrazy/gory

O obrazach przedstawiających góry nie sposób mówić również bez zwrócenia uwagi na ich szczególny klimat. W każdym z nas wspinaczka na trudny, niedostępny szczyt budzi skojarzenia z niebezpieczeństwem oraz trudnościami, ale równocześnie z przygodą, adrenaliną, próbą charakteru i silnej woli… Góry spowite mgłą to natomiast motyw niesamowicie fascynujący oraz tajemniczy. Jakie przeznaczenie dla takich wzorów widziałby ekspert?

„Góry we mgle są motywem, który nieprzerwanie, od wielu lat cieszy się dużą popularnością. Taki widok bez wątpienia jest niesamowicie wręcz nastrojowy i klimatyczny. W przypadku drukowanych na płótnie dekoracji rewelacyjnie wyglądają zwłaszcza czarno-białe, minimalistyczne wzory. Obrazy ukazujące jesienną mgłę wypełniającą górskie doliny lub skrywającą szczyty to często znakomity wybór do sypialni. Osobiście polecam je przede wszystkim do tego pomieszczenia. Dodają mu one wyrazistego charakteru – nawet jeśli brakuje nam pomysłu (albo przestrzeni) na bardziej rozbudowane aranżacje. Oczywiście obrazy z górami we mgle jesteśmy w stanie wykorzystać z powodzeniem także i w innych wnętrzach. Wszystko czego nam potrzeba, to dobry pomysł!”

Obraz akwarelowy – górskie krajobrazy w nowoczesnej stylistyce

https://muralo.pl/

Obrazy z górami to jednak nie tylko panoramiczne zdjęcia. Dekoracje te często wykorzystują również różnego typu ilustracje – w tym także te nowoczesne, minimalistyczne, kolorowe. Są to na tyle ciekawe wzory, że poprosiliśmy eksperta o kilka porad na ich temat.

„Góry przedstawione w formie akwarelowego malunku to motyw intrygujący wizualnie. Obrazy z nim mają zaskakująco wiele zastosowań. Przede wszystkim możemy po nie sięgnąć podczas urządzania wnętrz nowoczesnych, modernistycznych. Ozdoby te są w stanie przykładowo wprowadzić efektowną przeciwwagę kolorystyczną w pomieszczeniu utrzymanym w jednej, mocnej barwie. Po wzory z akwarelowymi górami warto także sięgnąć podczas dekorowania pokoju dziecięcego. W tej przestrzeni zazwyczaj bardzo dobrze prezentują się nieskomplikowane ozdoby, bazujące na prostym pomyśle.”

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.