Styl życia matki i jej nawyki zdrowotne wpływają na dzieci w znaczący sposób. Kiedy mamy zaczynają się odchudzać, na wadze tracą również ich pociechy.

Tekst: Sylwia Skorstad

Badania nad wpływem stylu życia rodziców na zdrowie dzieci prowadzili naukowcy z Norwegii. Przeanalizowali oni dane na temat zdrowia mieszkańców, jakie przez ostatnie jedenaście lat zbierano w ramach unikalnego programu HUNT. Okazało się, że choć w Norwegii ojcowie i matki po równo dzielą obowiązki rodzicielskie, to styl życia matki ma bardziej znaczący wpływ na zdrowie potomstwa.

Aktywna mama to aktywne dzieci

Kiedy matki zaczynają się odchudzać, na wadze tracą również ich dzieci. Podobna korelacja jednak nie zachodzi, gdy swoją dietę zmienia ojciec. Tak samo rzecz się ma, gdy chodzi o aktywność fizyczną – kiedy mama zaczyna trenować, prawdopodobieństwo, iż dzieci staną się bardziej aktywne fizycznie, rośnie. I co ciekawe, zależność ta jest tym silniejsza, im wyższy poziom wykształcenia ma matka.

To zjawisko ma jednak drugą stronę medalu. Jeśli matka jest niechętna aktywności fizycznej oraz zdrowej diecie, podobną postawę zaczynają przejawiać dzieci.

Ustalenia norweskich naukowców potwierdziły tezy zaprezentowane wcześniej przez grupy badawcze z Indii i Finlandii. Można zatem zakładać, iż znaczący wpływ stylu życia matki na nawyki zdrowotne dzieci jest zjawiskiem uniwersalnym.

Masz moc

Co z tego wynika? Że na matkach spoczywa duża odpowiedzialność. Ich wybory w kwestiach zdrowotnych mogą mieć konsekwencje dla całej rodziny. Gdy mama dba o siebie, uczy potomstwo troski o własne zdrowie, ale kiedy zaniedbuje swoje ciało, dzieci podążają za jej przykładem.

https://gemini.no/2018/11/nar-mor-slanker-seg-blir-barna-slankere/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30166309

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.