Dla dobra środowiska i pupy malucha proponujemy mamom i tatusiom, by rozważyli zakup ekologicznych pieluch.

Tekst: Joanna Zaguła

Jak komuś zależy na ekologii, to segreguje śmieci (może nawet wyciąga ze śmietnika sąsiadów plastikowe butelki, żeby je wrzucić do odpowiedniego kontenera, nie wiem, znam takie przypadki tylko ze słyszenia…), uprawia pomidory na balkonie, kupuje ciuchy z organicznej bawełny, namawia kelnera, żeby przynosił lemoniadę bez słomki. A kiedy ekologom rodzą się dzieci pojawia się szereg nowych problemów. Jeden z nich może obchodzić nawet tych, którzy nie zajmują się na co dzień troską o środowisko. Kiedy jednak uświadomimy sobie ile razy dziennie przewijamy dziecko i ile dni minie, zanim przestanie ono chodzić w pieluchach, dochodzimy do przerażających liczb. Szczególnie jeśli pomyślimy o tym, ile dzieci codziennie rodzi się tylko w naszym kraju. Wyobraźmy sobie, ile śmieci generuje samo przewijanie…

Pierwsza moja myśl to – tetra. Nasze mamy jakoś dawały radę, to może spróbujmy i my. Co prawda mamy wspominają mycie tych pieluch najczęściej jako koszmar, ale jeśli na szali mamy los planety… Dziś mamy tez do wyboru pieluchy wielorazowe. Takie kolorowe majteczki z wodoodpornego materiału, które w kroku maja miejsce na wymienne wkłady. Z tetry właśnie albo bambusowe. Te wkłady tez trzeba prać, więc i tak roboty jest co nie miara, ale nie trzeba przynajmniej upinać i wiązać pieluchy na pupie malucha.

Dla tych, którzy przerażeni są taka perspektywą mamy jednak nadzieję! Na rynku dostępnych jest kilka marek pieluch ekologicznych. Dal środowiska najważniejsze jest to, by były łatwo biodegradowalne. Czytajcie ich skład. Im krótszy, tym lepiej. Dobrze, by były np. z bawełny i kukurydzy. Dzięki temu nie tylko nie ucierpi środowisko, ale też skóra waszego dziecka. Pieluchy bezpieczne dla dziecka nie mogą być wybielane chlorem (tylko woda utlenioną) ani nasączone szkodliwymi poliakrylanami. Musza tez przepuszczać powietrze. Dobrze też, by nie były perfumowane. Czytajcie informacje na opakowaniach i opisy produktów na stronie internetowej. Jeśli odstrasza was to, że takich pieluch nie kupicie w najbliższym sklepie, pomyślcie o tym, że kupując online zrobicie większy zapas i ktoś je za was spakuje i przywiezie. Największym minusem, który trudno przeoczyć jest ich cena. Każde pieluchy są drogie, ale te ekologiczne szczególnie. Ale warto taki zakup chociaż rozważyć.

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.