Sprawdzamy, jakie obostrzenia dotyczące podróży wprowadzono w ulubionych przez polskich turystów krajach i dokąd można teraz polecieć.

Tekst: Jamie Stewart i Sylwia Skorstad (na podstawie informacji z Serwisu Rzeczpospolitej Polskiej)

 

Jeśli traktujecie szeroki świat jak swój dom, to pewnie zastanawiacie się teraz, czy podróżowanie w dobie pandemii COVID-19 to w ogóle dobry pomysł. W ostatnich tygodniach wiele krajów europejskich poluzowało restrykcje wprowadzane w związku z pandemią. To sprawia, że obywatele Polski mogą jeszcze skorzystać z letnich wakacji, aby wyskoczyć na zagraniczny urlop. Dokąd można teraz polecieć? Z przeprowadzonych w roku 2019 badań biura Statista wynika, iż najpopularniejszymi wśród Polaków kierunkami wakacyjnymi są: Grecja, Turcja, Bułgaria oraz Egipt. Sprawdźmy zatem, który z tych popularnych kierunków jest obecnie dostępny i jakie restrykcje obowiązują na miejscu.

Wakacje bez kwarantanny

Pamiętajcie, że sytuacja związana z pandemią jest dynamiczna i może się zmienić z dnia na dzień, zatem każda podróż zagraniczna wiąże się z pewnym ryzykiem. Wykupienie dodatkowego ubezpieczenia podróżnego (i skrupulatne sprawdzenie jego warunków) to na pewno nie jest zły pomysł.

Grecja

1 lipca Grecja wprowadziła obowiązek wypełnienia formularza o nazwie Passenger Locator Form (PLF) dla wszystkich odwiedzających. Należy to zrobić przez internet co najmniej 48 godzin przed wjazdem, a w przypadku podróży samolotem – co najmniej 24 godziny przed odprawą. W formularzu należy podać adres pobytu w Grecji lub plan podróży na najbliższe 7 dni. Każdy dorosły oraz każde dziecko powinno posiadać własny kod QR wygenerowany przez system. Jeśli zamierzacie podróżować drogą lądową, będziecie też potrzebować anglojęzycznego zaświadczenia o negatywnym wyniku testu na COVID-19. Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/grecja/informacje-o-koronawirusie

Turcja

Ten kraj wprowadził żadnych restrykcji dla turystów z Polski. Polski MSZ ostrzega jednak, że: „Podejmując decyzję o wyjeździe, należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych.” MSZ odradza też tranzyt przez Turcję z państw trzecich. Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/turcja

Egipt

Rząd egipski ogłosił wznowienie ruchu lotniczego i otwarcie lotnisk od 1 lipca 2020. Turyści przybywający lotami czarterowymi bezpośrednio do gubernatorstw: Morze Czerwone, Synaj Południowy, Marsa Matrouh, Luxor i Asuan zwolnieni są z opłaty za wizę do 31 października 2020 roku. Przemieszczanie się między gubernatorstwami pozostaje zawieszone do odwołania. Co do zasady zorganizowany ruch turystyczny pozostaje ograniczony do trzech gubernatorstw: Morza Czerwonego, Synaju Południowego i Marsa Matrouh. Podróżni udający się do Egiptu będą proszeni o wypełnienie kwestionariusza zawierającego następujące informacje:

– podróże osoby w ciągu ostatnich 14 dni przed wizytą w Egipcie;

– potwierdzenie, że w ciągu 14 dni przed podróżą podróżny nie miał żadnych objawów związanych z COVID-19;

– potwierdzenie, że podróżny nie miał kontaktu z pacjentami z COVID-19 w ciągu ostatnich 14 dni przed podróżą;

– oświadczenie, że podróżny powiadomi kierownictwo hotelu lub lekarza, jeśli wykaże jakiekolwiek objawy związanych z COVID-19 podczas pobytu w Egipcie.

Podróżni będą zobligowani do przekazania kwestionariusza na lotnisku po przylocie do Egiptu. Tylko podróżni przybywający z krajów wskazanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), jako państwa z wysokim poziomem zakażenia COVID-19 są zobowiązani do przedłożenia przy wjeździe do Egiptu aktualnego wyniku testu PCR (wykonanego w kraju pochodzenia w ciągu maksymalnie 48 godzin przed datą podróży). Na lotnisku przyjezdni mogą zostać poddani pomiarowi temperatury. Władze lotniskowe mogą wymagać od podróżnych okazania odpowiedniego ubezpieczenia medycznego. Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/egipt

Bułgaria

Od 1 czerwca Polacy oraz obywatele innych krajów UE wymienieni w rozporządzeniu Ministra Turystyki mogą wjeżdżać do Bułgarii w celach turystycznych. Każda osoba przed wjazdem do Bułgarii otrzymuje deklarację, w której podaje swoje dane kontaktowe podczas pobytu w Bułgarii oraz deklaruje, że nie jest chora. Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/bulgaria/wyjazd

Hiszpania

Od 1 lipca wszyscy podróżni przybywający do Hiszpanii drogą powietrzną lub morską muszą poddać się kontroli zdrowotnej, która może obejmować mierzenie temperatury, sprawdzanie dokumentów oraz ocenę ogólną (wizualną) stanu zdrowia. Wszyscy pasażerowie są również zobowiązani do wypełnienia przez internet formularza sanitarnego i wygenerowania kodu QR, jaki należy pokazać przy wjeździe.

MSZ zaleca Polakom unikanie podróży, które nie są konieczne, do Wspólnoty Autonomicznej Katalonii z uwagi na gwałtownie rosnącą liczbę zakażeń COVID-19 w całym regionie, w tym w miastach Barcelona i Lérida.

17 lipca 2020 roku rząd regionalny Katalonii wydał decyzję o tymczasowym przywróceniu restrykcji dotyczących przemieszczania się i zgromadzeń wobec mieszkańców Barcelony oraz Prat de Llobregat, Viladecans, Sant Joan Despí, Sant Boi, Cornellà, Sant Just Desvern, Esplugues, Montcada i Reixac, L’Hospitalet de Llobregat, Santa Coloma de Gramenet, Sant Adrià de Besòs i Badalona oraz powiatów Sant Feliu de Llobregat,  la Noguera, Figueras, Vilafant i Alt Emporda.

Pomimo że na ten moment ograniczenia mają charakter apelu władz skierowanego do mieszkańców, nie wyklucza się przywrócenia prawnie obowiązujących zakazów, takich jak izolacja Barcelony czy innych miejscowości oraz izolacja domowa. Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/hiszpania

Inne kraje

Wiele innych państw nie wprowadziło dla mieszkańców Polski restrykcji. Krajowe statystyki dotyczące zachorowań na COVID-19 są jednak niepokojące, zatem nie można wykluczyć, że to się zmieni.

Poważnych restrykcji wjazdowych, które w praktyce uniemożliwiają wyjazd turystyczny, należy się spodziewać między innymi w: Rosji, Gruzji, Rumunii, Finlandii, Izraelu oraz Australii. W Wielkiej Brytanii oraz Słowenii obowiązuje natomiast czternastodniowa kwarantanna.

Sprawdzaj na bieżąco, dokąd można teraz polecieć 

To do podróżnych należy obowiązek regularnego sprawdzania, jakie przepisy związane z zapobieganiem rozprzestrzeniania się COVID-19 obowiązują w danym kraju. Każdy z krajów uruchomił własny, czytelny serwis internetowy w języku angielskim, na którym można upewnić się, jak zachować bezpieczeństwo zdrowotne podczas podróży (np. gdzie należy nosić maseczkę, jaki dystans społeczny obowiązuje, jak działa obecnie transport publiczny itp.)

Warto pamiętać, że po powrocie z podróży nie zaszkodzi zachować szczególnych środków ostrożności, np. ograniczyć na 10 dni kontakty społeczne, często myć ręce i koniecznie zgłosić się do lekarza w razie wystąpienia niepokojących symptomów chorobowych.

Jeśli wszystkiego dopilnowaliście i macie przekonanie, iż możecie podróżować w sposób odpowiedzialny wobec siebie i innych, pakujcie walizkę. Po stresie ostatnich tygodni wszyscy zasłużyliśmy na chwilę przerwy, a nie wiemy, co przyniesie przyszłość.

 

 

 

 

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.