Dodaj sobie energii

Szybkie tempo życia, praca, wiele obowiązków i presja otoczenia sprawiają, że jesteśmy spięci, zestresowani i pozbawieni energii. Bardzo często myślimy, że jesteśmy na to skazani. Tymczasem możemy wdrożyć w codzienny rytm dnia czynności, które pozwolą zadbać o jakość życia, energię i witalność.

Komentarz: Nisarga Eryk Dobosz, współzałożyciel Integral Body Institute

Poranek to dla wielu osób najtrudniejszy moment dnia, kiedy w pośpiechu szykują się do wyjścia z domu, aby przez cały dzień wykonywać swoje obowiązki. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, jak ważny jest to czas. To, jak przywitamy nowy dzień, może wpłynąć na cały jego przebieg, na naszą energię i witalność, a także podatność na stresy. Poranny rytuał ma wpływ na życie prywatne i zawodowe. Owszem będzie wymagać to poświęcenia i wcześniejszego wstawania, ale efekty wynagrodzą budzik ustawiony na 6 rano.

Poranne ładowanie akumulatorów

Zaraz po przebudzeniu warto wpuścić do pomieszczenia promienie słońca i świeże powietrze. Następnie należy oczyścić organizm z toksyn, które mogą być przyczynązłego samopoczucia, obniżonej odporności oraz prowadzić do wielu chorób. Doskonale sprawdzi się ciepła woda z cytryną oraz wypłukanie ust olejem kokosowym, dzięki czemu pozbędziemy się szkodliwych bakterii. Olej wpływa także m.in. na poziom hormonów, bóle głowy czy trudności z zasypianiem.

Dzień warto przywitać poranną medytacją. Idealne będzie 15 minut z medytacją Vipassana, która będąc sposobem autotransformacji poprzez samoobserwację pozwoli usunąć wszelkie zakłócenia, zanieczyszczenia z umysłu i osiągnąć równowagę.

Następnym krokiem powinna być praca z ciałem. Należy wykonać automasaż, czyli zestaw ćwiczeń, które polegają na rozciąganiui przeciąganiuciała. Można też sięgnąć po zestaw Hatha Joga lub ćwiczenia „5 Tibetans”, czyli rytuały tybetańskie – proste ćwiczenia, które przy regularnym wykonywaniu poprawiają ogólny stan zdrowia i odmładzają organizm.

Później pora na ćwiczenia oddechowe. Głęboki, szybki oddech przez usta wykonywany przez kwadrans ma na celu doenergetyzowanie ciała i przygotowanie do codziennych obowiązków.

Nie można zapomnieć także o Mentala, czyli pracy z umysłem, emocjami i odczuwaniem. Wysoki poziom energii w ciele, po wcześniejszych ćwiczeniach pozwala wejść w stan wdzięczności za wszystkie dary jakie na nas spływają: rodzinę, pracę, zdrowie i dobrobyt.

Rytm dnia

Według Ayurvedy, hinduskiej sztuki zdrowia, przebieg naszego dnia ma ogromne znaczenie dla stanu zdrowia fizycznego, duchowego, oraz emocjonalnego. Dlatego tak ważna jest zmiana nawyków nie tylko o poranku, ale też w ciągu dnia. Odpowiednie zachowania pozwolą na zachowanie wysokiej energii i witalności.

Wiele z zaleceń może wydawać się nam oczywiste, ale okazuje się, że mimo tej świadomości ich nie stosujemy albo jednak nie mamy pełnej wiedzy. O czym zatem należy pamiętać?

Doskonale wiemy, że należy w ciągu dnia wypijać odpowiednią ilość wody. Zazwyczaj mówi się o 2 litrach, jednak zdecydowanie korzystniejsze będzie wypijanie 3-4 litrów. Warto też spojrzeć jaką wodę pijemy i sięgnąć po wysoko alkaliczną o dobrej jakości, 7,5-9 pH.

W ciągu dnia należy znaleźć czas na ruch, min. godzinę. Może być to chodzenie, jazda rowerem, pływanie, bieg czy joga. Chodzi o dowolną aktywność fizyczną, ale przy założeniu, że ruch powinien być przyjemnością, a nie obowiązkiem.

Oczywiście niezwykle ważny jest sposób odżywiania. Wysoką energię w ciągu dnia pozwoli utrzymać regularność posiłków (np. godzina 6:00, 12:00 i 18:00) bez dojadania pomiędzy. Ważne, aby jeść bez pośpiechu – należy znaleźć czas na posiłki spożywane ze spokojem i wdzięcznością. Istotna jest suplementacja i superfoods, np. spirulina, maca, kakao, chia czy kurkuma.

W ciągu dnia powinniśmy także przyjrzeć się naszemu oddechowi. Często bowiem nieświadomie blokujemy oddech, staje się on płytki i nieregularny. W takim przypadku, owszem oddychamy, ale ilość tlenu, jaką dostarczamy, wystarcza tylko na podtrzymanie podstawowych czynności życiowych. Jeśli jednak chcemy życia pełnego pasji, witalności i energii,  powinniśmy nauczyć się odpowiednich nawyków oddychania. Na początek należy sprawdzić technikę „obserwacji”. Kilka razy dziennie należy zatrzymać się na chwilę, usiąść, zamknąć oczy i przez 5 minut obserwować wdechy i wydechy, rozluźniając przy tym brzuch i oddychając przeponowo, tak aby odczuwać, jak to masuje brzuch. To świetna metoda, która pozwala być bardziej świadomym własnego oddechu i obserwować, kiedy go niepotrzebnie wstrzymujemy, co z kolei pozwoli też wejść w stan Tetha, czyli głębszej świadomości i medytacji.

Zdrowy sen

O tym, jak czujemy się w ciągu dnia, w dużej mierze decyduje sen i wypoczynek. Są one bardzo ważne w naszym życiu. Głęboki sen regeneruje nasze ciało. Do dobrego snu należy się jednak przygotować. Warto już na godzinę przed zaśnięciem wyłączyć komputer, telefon, telewizor. Najlepiej, aby pomieszczenie, w którym śpimy, służyło tylko temu, aby było nocną świątynią. Na pewno musimy się tam dobrze czuć.  Pokój powinien być wywietrzony, przytulny i czysty. Przed snem warto poświęcić czas na medytację, aby uspokoić umysłi ciało.

Na jakość snu wpływa także to, jak spędziliśmy poprzedni dzień: czy znaleźliśmy czas na ruch, co zjedliśmy, czy poświęciliśmy czas na medytację, czy nasz oddech był świadomy. Dlatego snu nie możemy oddzielać od tego, co robimy podczas dnia.

Tygodniowy tekst

Wdrożenie w codzienność powyższych sugestii dotyczących snu, poranka i przebiegu dnia przyniesie skutki dla naszego zdrowia fizycznego, duchowego, oraz emocjonalnego. Pierwsze efekty zobaczymy już po 7 dniach, a systematyczność przyniesie najbardziej wymierne korzyści. Kilka nawyków zmieni nastawienie do życia, zapewni energię do podejmowania nowych wyzwań, poprawi samopoczucie i ograniczy zmęczenie.

Nie ma jeszcze komentarzy.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.