Radca prawny Magdalena Dąbrowska założyła kancelarię Dobry Rozwód, kierowana potrzebą pomocy ludziom. W jej mniemaniu rozwód to sytuacja kryzysowa, która wymaga pomocy specjalistów nie tylko z dziedziny prawa, ale często również psychologii. Idealistka? O, nie! Z sukcesami dobrze rozwodzi swoich klientów, na pierwszym miejscu stawiając dobro dzieci, a sporne kwestie reguluje kompleksowo i ugodowo jeszcze przed złożeniem pozwu w sądzie.
Republika Kobiet: Małżeństwo, nawet to złe, często daje poczucie bezpieczeństwa. Kiedy warto powiedzieć sobie „stop” i zacząć procedurę rozwodową?
Radca prawny Magdalena Dąbrowska: Trudno odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie, bowiem albo to nie jest złe małżeństwo, albo ktoś źle definiuje bezpieczeństwo. Nie można przecież mylić bezpieczeństwa ze strachem przed nieznanym. Brak obaw o nowe nie oznacza bezpieczeństwa w małżeństwie. Są to dwie różne sprawy. Ale bardzo się cieszę, że to pytanie zostało właśnie tak postawione, ponieważ często się zdarza, że małżonkowie godzą się na tkwienie w złej relacji, kierowani strachem przed zmianą. Nie ma to jednak nic wspólnego z bezpieczeństwem. Złe małżeństwo jest niebezpieczne dla zdrowia psychicznego i fizycznego małżonków i dzieci. Uświadomienie sobie tego z reguły powoduje, że ktoś mówi „stop”.
Republika Kobiet: Pani mecenas, co z pani punktu widzenia najczęściej powstrzymuje kobiety przed tym ostatecznym krokiem?
Radca prawny Magdalena Dąbrowska Najczęściej do rozstania dochodzi w momencie, kiedy potrzeba uwolnienia się z toksycznej relacji jest silniejsza od sumy wszystkich innych problemów i obaw. Kiedy strach przed zmianą jest mniejszy od strachu wywoływanego przez partnera, decyzja o rozwodzie staje się oczywistą koniecznością. Odejście nie jest jednak proste, jeśli w małżeństwie stosowana jest przemoc ekonomiczna, czyli finansowe uzależnienie. Dlatego tak ważne jest, aby w życiu dbać o swoje bezpieczeństwo finansowe oraz o relacje z przyjaciółmi, którzy w tzw. „czarnej godzinie”, będą mogli stanąć przy naszym boku i przejść z nami przez ten najtrudniejszy szlak. W relacjach przemocowych bardzo często dochodzi do próby odcięcia ofiary od rodziny i przyjaciół. Przemocowy małżonek potrafi manipulacją doprowadzić do takiego przekonania, że reszta świata nie musi istnieć, bo mają siebie i to wystarczy. Prowokuje również konflikty, aby utrzymywanie kontaktów z innymi osobami było tak utrudnione, że z czasem zaniknie. Trudno jest odejść z toksycznej relacji, kiedy nie ma się kogo poprosić o pomoc.
Republika Kobiet: A co jest najtrudniejsze na tym pierwszym etapie, kiedy już zdecydują się na rozwód?
Radca prawny Magdalena Dąbrowska Najtrudniejsze są emocje, dlatego tak ważna jest opieka psychologa i zdrowe otoczenie. Do podjęcia właściwych decyzji konieczna jest zdolność logicznego myślenia, w oparciu o fakty, a nie o emocje.
Republika Kobiet: Dlaczego pomoc adwokata/radcy prawnego jest tak potrzebna? Przecież pozew rozwodowy można napisać samemu na podstawie wzoru z internetu?
Radca prawny Magdalena Dąbrowska Prawnik pomoże spojrzeć na sprawę bez emocji. Pomoże określić priorytety i znaleźć rozwiązania odpowiednie dla danej sprawy. Dobry prawnik nakłania do polubownego załatwienia wszystkich kwestii jednocześnie. Mowa tu o podziale majątku i opiece nad dziećmi. Rozwód powinien być ostatnim etapem rozstania, a nie jedynym.
Republika Kobiet: O co trzeba zadbać rozwodząc się? I jak długo ten proces może trwać?
Radca prawny Magdalena Dąbrowska Najwięcej uwagi należy poświęcić na to, aby rozwód nie był traumą. Samo rozstanie jest już wystarczająco krzywdzące. Dlatego należy oddać sprawę w ręce profesjonalisty, który zadba o komfort psychiczny i prawne bezpieczeństwo. Przy ugodowym nastawieniu obu stron, uregulowanie kwestii majątkowych, ustalenie opieki nad dziećmi i sam rozwód, można przeprowadzić w trzy miesiące. Im większy spór, tym dłużej trwa.
Republika Kobiet: Sąd może przyznać alimenty nie tylko na dzieci, ale również na żonę/męża. Kiedy warto o takie wystąpić?
Radca prawny Magdalena Dąbrowska Jeżeli porzucony małżonek popada w niedostatek, sąd powinien zasądzić alimenty w takiej wysokości, aby możliwe było utrzymanie przez niego takiego poziomu życia, jak gdyby nie doszło do rozstania. Jest to najbardziej klasyczny z przypadków.
Republika Kobiet: Co znaczy w praktyce rozwieść się dobrze?
Radca prawny Magdalena Dąbrowska Oznacza to wyjście z traumatycznej relacji, pod opieką psychologa lub innych specjalistów, z postawieniem na pierwszym miejscu dobrostanu dzieci. Dobry rozwód to uregulowanie wszystkich spornych kwestii kompleksowo i ugodowo, co daje gwarancję wyciszenia wszystkich płaszczyzn ewentualnych konfliktów. Po takim rozstaniu możliwe jest wejście w kolejną relację z nadzieją na szczęście.
Zgadzam się. Cennym wsparciem podczas rozwodu czy sprawy o alimenty jest nie tylko psycholog, ale także (a może nawet przede wszystkim) dobry prawnik. Mi podczas rozwodu bardzo pomogła Kancelaria Adwokacka Wojas Pawlak – siedziba mieści się w Gliwicach. Dosłownie poprowadzili mnie za rękę przez cały proces. Miałam dzięki temu czas na dojście do równowagi. Bardzo empatyczni i profesjonalni. W tak trudnym momencie wręcz niezastąpieni.
Zgadzam się z każdym słowem. Cennym wsparciem podczas rozwodu czy sprawy o alimenty jest nie tylko psycholog, ale także (a może nawet przede wszystkim) dobry prawnik. Mi podczas rozwodu bardzo pomogła Kancelaria Adwokacka Wojas Pawlak – siedziba mieści się w Gliwicach. Dosłownie poprowadzili mnie za rękę przez cały proces. Miałam dzięki temu czas na dojście do równowagi. Bardzo empatyczni i profesjonalni. W tak trudnym momencie wręcz niezastąpieni.
Zgadzam się z każdym słowem. Cennym wsparciem podczas rozwodu czy sprawy o alimenty jest nie tylko psycholog, ale także (a może nawet przede wszystkim) dobry prawnik. Mi podczas rozwodu bardzo pomogła Kancelaria Adwokacka Wojas Pawlak – siedziba mieści się w Gliwicach. Dosłownie poprowadzili mnie za rękę przez cały proces. Miałam dzięki temu czas na dojście do siebie. Bardzo empatyczni i profesjonalni. W tak trudnym momencie wręcz niezastąpieni.