Sezon jesienny to prawdziwa gratka dla miłośników zbierania grzybów. Kiedy tylko pogoda zaczyna sprzyjać, aby w lasach był prawdziwy wysyp dorodnych okazów, nadchodzi czas wziąć koszyk w dłoń i ruszyć na grzybobranie. Jest to również jeden z pierwszych zwiastunów nadchodzących świąt. Czy można sobie wyobrazić święta Bożego Narodzenia bez grzybów? Jednak żeby przetrwały one nie tylko do grudnia, ale i dłużej, warto dowiedzieć się, w jaki sposób przechowywać grzyby, aby nie straciły walorów smakowych i zapachowych. Oprócz popularnego suszenia, grzyby można także zamrozić. Odpowiednie przygotowanie do procesu mrożenia to klucz do zachowania ich aromatycznych właściwości!

grzyby - czy można je mrozić?

Czy mrożenie pozwoli zachować aromat grzybów?

Zanim zabierzecie się za konserwację zbiorów, upewnijcie się, że wszystkie zebrane przez was grzyby są jadalne. Te, które mają być zamrożone, powinny być świeże, zatem należy zabrać się za to możliwie jak najwcześniej po powrocie z lasu.

Przygotowanie do mrożenia rozpoczyna się od dokładnego oczyszczenia każdego grzyba. Pierwszym krokiem będzie przycięcie trzonków. Dzięki temu, gdyby zdarzyły się grzyby robaczywe, łatwo na tym etapie oddzielić je od tych dobrych. Następnie należy je dokładnie oczyścić, przy użyciu mokrej ściereczki lub pod bieżącą wodą, a następnie osuszyć. Tak przygotowane nadają się do zamrożenia. Zanim jednak trafią pod działanie ujemnej temperatury, warto zastanowić się, do czego będą używane i odpowiednio je posegregować. Mniejsze z powodzeniem mogą być mrożone w całości. Duże okazy można pokroić i przygotować porcje, pozwalające na rozmrożenie tylko takiej ilości, która jest potrzebna. Mrożone grzyby nie tracą swoich właściwości, można więc cieszyć się ich aromatem przez cały rok.

Grzyby w zamrażarce – przechowywanie

Nie wszystkie rodzaje grzybów należy mrozić bez wcześniejszej obróbki cieplnej. W przypadku np. kurek lub rydzów, przedłużenie ich przydatności do spożycia zapewnia krótkie obgotowanie. Odsączone i schłodzone, mogą następnie zostać umieszczone w zamrażarce. W celu ułatwienia wykorzystywania grzybów w późniejszym czasie doskonałym pomysłem będzie opisanie pojemników lub torebek, w których zostały zamrożone. Pamiętajcie, żeby do nazwy grzybów dodać również datę, kiedy zostały umieszczone w zamrażalniku. Tak przygotowane zapasy mogą być wykorzystane do 6 miesięcy w przypadku grzybów surowych, i do roku, jeśli wcześniej były podgotowane.

Grzyby w roli głównej – przepisy na pyszne dania 

Możliwości na wykorzystanie grzybów jest bardzo dużo. Niezależnie od tego, czy dodacie je do obiadu, kolacji, czy też do przekąsek na imprezę, podkreślą one każde danie niezwykłym smakiem. Aromatyczne sosy, zupy, zapiekanki – właśnie w tych daniach grzyby wiodą prym. Leśne skarby idealnie nadają się do farszu, wzbogacając smak pierogów lub naleśników. Jeśli są one wcześniej ugotowane, dania można przygotować szybko, co może być niezwykłą zaletą w przypadku, gdy głodni wracacie do domu. Odrobina masła, które znakomicie podkreśli ich smak, podsmażona cebulka, trochę przypraw i już macie świetną bazę do wielu apetycznych potraw.

Pieczarki – najpopularniejsze grzyby w każdej kuchni

Nie tylko leśne grzyby nadają się do wydobywania głębszych aromatów potraw. Doskonale znane wszystkim pieczarki, dzięki delikatnemu, ale jednocześnie bogatemu smakowi, najczęściej królują na stołach. Czy można wyobrazić sobie pizzę bez tego specjału? Każde danie mięsne podane z pieczarkami zyskuje na atrakcyjności pod względem kulinarnych doznań. Mogą być one również samodzielnym daniem, serwowanym prosto z grilla lub faszerowanym szynką i cebulką. Pieczarki, mimo iż są dostępne przez cały rok, można także zamrozić, aby w każdej chwili mieć je pod ręką i wyczarować z nich finezyjne smakołyki albo dodać do ulubionych potraw. Brakuje wam pomysłów na ciekawe potrawy z grzybami w roli głównej? Sprawdźcie inne przepisy na dania z grzybami na stronie przepisy.pl, gdzie znajdziecie mnóstwo inspiracji na dania główne i przekąski, które podbiją wasze podniebienia.

Materiał partnera

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.