Cięcie na rekruta ma bogatą historię kulturową. W latach 80. kojarzone było z wyrażeniem buntu i stało się bardzo popularne w środowisku punkowym. Ogolona głowa to znak charakterystyczny Sinead O’Connor, a od niedawna również słowackiej artystki Karin Ann.
Fryzura ta wymaga odwagi, ale są typy urody, którym cięcie na rekruta służy jak żadne inne. Poza tym wymaga minimum pielęgnacji i czasu spędzanego przed lustrem. Choć uznaje się je obecnie za wyłącznie za urodowe cięcie, oznaczać może dużo więcej.
O’Connor o powodach, dla których zdecydowała się na taką fryzurę, opowiedziała w rozmowie z Oprah Winfrey. Wyznała w niej, że gdy w latach 80. zaczynała karierę, szefowie wytwórni oczekiwali od niej, że zapuści włosy oraz będzie nosić krótkie spódniczki. „No więc poszłam prosto do fryzjera i ogoliłam resztę moich włosów” – powiedziała O’Connor.
Ponad 30 lat lat później, w połowie 2021 cały świat usłyszał o 19-letniej słowackiej wokalistce Karin Ann, która podczas występu w telewizji TVP wyciągnęła tęczową flagę. „Chciałabym zadedykować tę piosenkę społeczności LGBTQ w Polsce. Wiem, że nie macie tu lekko. Zasługujecie na miłość, zasługujecie na to, by czuć się bezpiecznie. Jestem z wami, stoję tu z wami, kocham was” – mówiła, otulając się tęczową flagą.
Karin Ann od samego początku swojej twórczości zwracała uwagę na problemy społeczne i nie bała się o nich mówić w swoich utworach. Ostatnio Słowaczka opublikowała zdjęcie z ogoloną głową. Wpływ na nową fryzurę miała wizyta artystki w obozie Auschwitz, a także antysemickie komentarze, które mimo dramatu II Wojny Światowej w dalszym ciągu pojawiają się w przestrzeni publicznej.
W show biznesie cięcie na rekruta wywołuje emocje od lat. Ogolone głowy zaprezentowały na przestrzeni dwóch ostatnich dekad m.in. Jessie J, Solange, Britney Spears, Halsey czy nasza rodzima Monika Brodka. Moda na rekruta staje się obecnie bardzo popularna wśród przedstawicielek pokolenia Z. Na TikToku i Instagramie roi się od filmików, na których dziewczyny golą sobie głowy, wyrażając tym samym sprzeciw wobec „plastikowemu kanonowi piękna”. Mówią stop sztucznym rzęsom, silikonowym biustom, doczepianym włosom i wypełniaczom. Czy to wystarczy, by młode pokolenie zmieniło panującą modę i wróciło do pełnej naturalności? Pewnie przekonamy się za kolejną dekadę. Albo dwie.
Karin Ann w wielu wywiadach wyrażała sprzeciw wobec homofobii, dlatego stała się też twarzą listy Equal na Spotify. Buzz cut jest jej aktem sprzeciwu wobec antysemityzmu.
Fryzurę „na rekruta” zaprezentowała ostatnio Shiloh Jolie-Pit, najstarsza biologiczna córka Angeliny Jolie i Brada Pita.