Jeszcze tylko jutro do wieczora w Domu Aukcyjnym DESA Unicum w Warszawie można bezpłatnie obejrzeć wystawę „Biżuteria. Dzieła sztuki jubilerskiej XIX i XX wieku”, a na niej m.in.: najpiękniejsze pierścionki zaręczynowe, bransoletkę z diamentami z końca XIX wieku czy biżuterię ze szmaragdami. Po godzinie 19 wszystkie eksponaty zostaną zlicytowane. Aukcja transmitowana będzie na żywo w kanałach społecznościowych DESA Unicum.

Opracowanie: Antonina Majewska

biżuteria

 

Od lat 50. XX wieku najczęściej wybieranymi kamieniami na zaręczyny są diamenty. Jednak według najnowszych doniesień analityków obserwujących rynek zaręczynowy rok 2021 przynosi zmiany w trendach mody biżuteryjnej. Wciąż królują pierścionki z dużym i drogim diamentem, lecz nie z pojedynczym kamieniem, ale w otoczeniu drobnych diamentów tworzących wokół niego obwódkę. Kolejną wersją są pojedyncze diamenty w szlifie fantazyjnym na cienkiej obrączce. Modne są również ciężkie sygnety i pierścionki z kolorowymi kamieniami. Wszystkie rodzaje można zobaczyć w DESA Unicum. Jednym z najciekawszych obiektów jest pierścionek z czternastoma diamentami z pierwszej połowy XX wieku.

biżuteria

 

Niezwykle wyjątkową biżuterią jest również bransoleta tenisowa, wykonana na przełomie lat 20. i 30. XX wieku. W dawnych czasach ten typ biżuterii był symbolem wiecznej miłości. Swą obecną nazwę zawdzięcza zdarzeniu na korcie tenisowym. W 1987 roku na międzynarodowych mistrzostwach w tenisie ziemnym, tenisistka Chris Evert podczas meczu przypadkowo zerwała swoją bransoletę z diamentami. Z tego powodu postanowiono przerwać rozgrywkę na czas zebrania elementów ozdoby

biżuteria

 

Na wystawie zobaczyć można również platynowy komplet w typie edwardiańskim ze szmaragdami i diamentami, wykonany ręcznie w 2 połowie XX wieku. Ciekawy jest również naszyjnik z demantoidami. To bardzo rzadkie kamienie z grupy granatów, które charakteryzują się ognistym błyskiem podobnym do lśnienia diamentów. Odkryto je w połowie XIX stulecia w Rosji w górach Ural.

Biżuteria zostanie zlicytowana już 23 lutego w polskim domu aukcyjnym przy ul. Pięknej 1A w Warszawie. Licytować można będzie online, przez aplikację oraz telefonicznie i przez zlecenie stałe.

https://desa.pl/pl/aukcje/bizuteria-dziela-sztuki-jubilerskiej-xix-xx-wieku-23-lutego-2021/

 

 

 

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.