W cyklu „poniedziałek z kulturą” w tym tygodniu zapraszamy do Bielska-Białej na Biennale Malarstwa Bielska Jesień. Wystawa rozpoczęła się 8 listopada. Ale spokojnie, potrwa do 29 grudnia, więc jest jeszcze sporo czasu, by ją zobaczyć.

Tekst: Joanna Zaguła

Zdjęcia: Materiały prasowe wystawy

Karol Palczak, Stanął w ogniu nasz wielki dom, dom dla psychicznie i nerwowo chorych, 2019, olej na płótnie, 150 x 110 cm

Bielska Jesień to okazja, by przyjrzeć się temu, co najciekawsze w polskim współczesnym malarstwie. Formuła otwartego konkursu pozwala wyłonić i pokazać w galerii prace twórców niekoniecznie należących do artystycznego mainstreamu w kraju. Jeśli więc interesuje was sztuka, w szczególności zaś malarstwo, ale nie udaje się wam na bieżąco śledzić twórczości młodych, mniej znanych i uznanych artystów, to wybierzcie się do Bielska-Białej. Tam w Galerii Bielskiej obejrzycie wystawę, która w ciekawy sposób przedstawia syntezę polskiej sceny malarskiej.

W tym roku zobaczycie m.in. prace Karola Palczaka, nagrodzone nagrodą główną konkursu, czyli Grand Prix – Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To dzieła oddające niepokojący nastrój, który ostatnio naprawdę coraz dotkliwiej odczuwamy w kraju. Nagrodzono również Tomasza Kulkę za cykl „Idolatria” nawiązujący do tradycji malarstwa kościelnego oraz Pawła Baśnika za prace łączące polską historię z egzotyczną estetyką.

Daria Bidzińska, Borys (Bóg), 2018, olej na płótnie, 140 x 100 cm

My zaś chcemy zwrócić waszą uwagę na jedną z prac wyróżnionych przez katowicką „Gazetę Wyborczą”, obraz „Borys” Darii Bidzińskiej.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.