Stare talizmany, alchemiczne symbole, Czarna Wdowa i łzy szczęścia. Nastrojowa biżuteria to nie taka na randkę, ale taka wprawiająca w konkretny nastrój. Na pograniczu szczęścia i melancholii.

Tekst: Joanna Zaguła

Biżuteria Melancholia, zdjęcie: Krzysztof Szewczyk

Nastrojowa biżuteria to niekoniecznie to samo, co nastrojowa restauracja, gdzie zjedzie romantyczną kolację przy blasku świec. To raczej biżuteria związana z nastrojem. Pisaliśmy w  tym tygodniu trochę o melancholii i obniżonym nastroju. A wtedy trafiłam na markę Melancholia.co. To niezwykłe miejsce, w którym znajdziecie piękną biżuterię inspirowaną… no właśnie – stanem melancholii. Jak piszą na stronie sami twórcy: „Osobliwy stan ducha, zwany melancholią, to poczucie straty, ale straty stymulującej, jak twierdzi Arystoteles, do twórczego jej przezwyciężenia.” I to właśnie – jak mi się wydaje – czyni ich biżuteria. Przezwycięża smutek. Na stronie marki czytamy o alchemicznych zmaganiach z materią i historia ta wciąga z magiczną siłą, ale ostatecznie oglądamy tam także po prostu świetną biżuterię. Która najprościej na świecie może poprawić humor, gdy się ją założy i gdy się zaświeci na naszym palcu czy na szyi…

To zainspirowało mnie to znalezienia innych marek, które tworzą nieco mroczną, ale piękną biżuterię idealną na lekką melancholię.

Pierścionek Black Widow, Trzpiotka

Trzpiotka tworzy pierścionki, kolczyki i naszyjniki. Takie subtelne, drobne, urocze. Ale jest wśród nich także Czarna Woda. Pierścionek Black Widow z czarnym oczkiem.

Kolczyki Mokave

Mokave wybrałam ze względu na perły. Tradycyjnie uważa się, że przynoszą nieszczęście, bo wyglądem przypominają łzy. Ale mówi się o nich także „łzy szczęścia”. A takie łzy to przecież nic złego. Szczególnie w tak pięknym wydaniu.

Amuletum chciałam pokazać właśnie ze względu na działanie amuletów chroniące przed smutkiem. Ale ta marka to też wanitatwne czaszki, smutne anioły, jesienne liście, stare monety. Tworzą mroczy klimat, jednocześnie przynosząc szczęście.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.