Każda z nas jest przyzwyczajona do wydzieliny, którą produkuje pochwa. W zależności od momentu cyklu jest jej więcej lub mniej i przybiera różne barwy. Jest to normalny przejaw zmian fizjologicznych zachodzących w kobiecym organizmie.

lactovaginalKobieta, która zna swoje ciało, wie, jak powinien wyglądać naturalny śluz. Kiedy więc zauważysz, że wydzielina jest inna niż zwykle: ma nieprzyjemny zapach, dziwny kolor i powoduje dyskomfort, może to być symptom rozwijającej się infekcji.

Naturalna wydzielina

Wydzielina z pochwy jest normalnym przejawem prawidłowo funkcjonującego układu rozrodczego. Posiada ona odczyn kwaśny i pomaga w zachowaniu odpowiedniej flory bakteryjnej pochwy. W zależności od fazy cyklu zmienia się nieznacznie jej wygląd. W czasie owulacji jest ona przezroczysta i ma rzadką konsystencję. W czasie dni mniej płodnych staje się gęstsza i zabarwia się na biało lub żółtawo. Ma też lekki zapach, który jednak nie jest drażniący. Jeżeli obserwujesz swoją wydzielinę, to doskonale wiesz, jak zmienia się jej wygląd. Jest to ważne, gdyż będziesz mogła szybko zauważyć nawet najmniejsze zmiany, które mogą być dla ciebie sygnałem o rozwijających się infekcjach.

Nieprzyjemne upławy

Każda zmiana w wyglądzie wydzieliny powinna zwracać twoją uwagę. Nie zawsze jednak jest to powód do zmartwień. Pochwa oczyszcza się w kilkudniowych cyklach i czasem inna niż zwykle maź może oznaczać jedynie chwilowy brak równowagi bakteryjnej. Ważna jest więc obserwacja.

Twoją uwagę powinny zwrócić następujące sygnały, które mogą świadczyć o infekcji:
nieprzyjemny, mocny zapach
upławy: wydzielina ma nietypowy kolor – biały o serowatej konsystencji, zielonkawy, żółty, szary. Maź jest gęsta i grudkowata lub rzadka i zbyt obfita.
odczuwasz ból, swędzenie lub pieczenie
dyskomfort podczas oddawania moczu i stosunku płciowego.
Jeżeli symptomy utrzymują się przez kilka dni i wzbudzają twój niepokój, powinny być impulsem do wizyty u ginekologa. Nawet jeżeli jest to niegroźna infekcja, zawsze warto skonsultować się z lekarzem, który zleci odpowiednią kurację.

lactovaginal upławy

Przyczyny upławów

Nietypowy wygląd wydzieliny przeważnie świadczy o infekcjach grzybiczych lub bakteryjnych (rzadziej wirusowych). Może to być również symptom chorób przenoszonych drogą płciową. Zawsze więc warto skonsultować się ze specjalistą.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Po wyleczeniu infekcji lekami przepisanymi przez ginekologa najlepiej jest zadbać o odpowiednią profilaktykę. Najważniejsza jest oczywiście higiena osobista. Bardzo pomocne w odnowie odpowiedniego środowiska pochwy są np. kapsułki Lactovaginal. Obserwuj więc swój organizm i nie bagatelizuj sygnałów, które ci wysyła.

www.lactovaginal.pl

3 komentarze
  1. Na intymne dolegliwości mi pomaga lacibios femina. To probiotyk dla kobiet, którego szczepy bakterii skutecznie chronią florę bakteryjną pochwy i przywracają jej równowagę, jeśli coś się dzieje.

  2. Mnie na problem z upławami pomógł Lactovaginal, probiotyk normalizuje ilość wydzieliny z pochwy, chroni przed infekcjami, przywraca własciwe pH pochwy. Stosowałam go równiez w ciąży, jest bezpieczny i chroni również w tym ważnych dla kobiety okresie.

  3. dzis rano zauwazylam ze mam uplawy;/ zdenerwowalam sie tym, poniewaz staramy sie z chlopakiem o dziecko, wiec nie chce miec zadnych infekcji, na szczescie byla w domu mama, ktora dala mi probiotyki lactovaginal, ktore sama stsouje juz od kilkunastu lat i nie raz uchronily ja przed infekcjami, poradzila zastosowac 7dniowa kuracje, a jesli uplawy nie mina, to udac sie do ginekologa, na noc zaaplikuje sobie pierwsza globulke!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.