Infekcje intymne dają przykre objawy. Wśród najczęściej występujących dolegliwości można wymienić choćby swędzenie miejsc intymnych czy wydzielinę z pochwy. Zanim lekarz rozpocznie leczenie, musi wykonać badanie czystości pochwy, które pomoże mu postawić właściwą diagnozę.

shutterstock_168232970W pochwie każdej kobiety powinny znajdować się pałeczki kwasu mlekowego (głównie L. acidophilus, L. fermentum, L. plantarum, L. delbrueckii, L. rhamnosus) – bakterii, która tworzy kwaśne środowisko. W ten sposób zapobiega namnażaniu się drobnoustrojów chorobotwórczych, które mogą być przyczyną infekcji, grzybicy i stanów zapalnych. Tę naturalną równowagę flory bakteryjnej pochwy mogą zdestabilizować wahania hormonalne charakterystyczne dla okresu ciąży, połogu i menopauzy, jednak rozwojowi grzybów i bakterii sprzyja także: niewłaściwa higiena intymna (szczególnie stosowanie zwykłego mydła o odczynie zasadowym), niewłaściwe nawyki seksualne i przyjmowanie antybiotyków. Nawet profilaktycznie warto zatem wybrać probiotyk dopochwowy Lactovaginal, oczywiście po wcześniejszej konsultacji z lekarzem ginekologiem. Preparat zawiera pałeczki kwasu mlekowego i hamuje kolonizację pochwy przez drobnoustroje chorobotwórcze.

 

Wskazania do badania

Ocena biocenozy pochwy to jedno z podstawowych badań diagnostycznych dróg rodnych, które pozwala określić stan flory bakteryjnej pochwy. Wyniki badania dają jasną odpowiedź na pytanie o występowanie infekcji pochwy, na jego podstawie lekarz może również ocenić, czy infekcja ma np. charakter bakteryjny czy grzybiczy. Badanie można wykonać bez skierowania, należy jednak pamiętać, że jego wynik trzeba skonsultować z lekarzem, który w przypadku nieprawidłowego wyniku postawi odpowiednią diagnozę i zaleci właściwe leczenie.

Rozmaz z pochwy można wykonać nawet u kobiet ciężarnych. Wskazaniem do badania są: świąd i pieczenie sromu, upławy, silne parcie na pęcherz oraz pieczenie podczas oddawania moczu. Warto też poddać się ocenie czystości pochwy, aby potwierdzić skuteczność leczenia stanu zapalnego pochwy lub sromu.

shutterstock_96296060

 

Jak przygotować się do badania?

Dla uzyskania wiarygodnego wyniku badania ważne jest, aby niedługo przez wykonaniem rozmazu powstrzymać się od przyjmowania antybiotyków, a na 48 h przed pobraniem próbki zrezygnować z aktywności seksualnej. Lekarz nie powinien podczas wizyty wykonywać badania ginekologicznego, z kolei pacjentka nie może miesiączkować. Lekarz wykonujący badanie musi zostać poinformowany o ewentualnym leczeniu lub stosowaniu przez pacjentkę antykoncepcji.

shutterstock_147043847

Badanie czystości pochwy – krok po kroku


Wymaz z tylnej ścianki pochwy pobiera ginekolog z pomocą jałowej wymazówki i wziernika. Tak jak podczas badania ginekologicznego, należy wygodnie położyć się na fotelu ginekologicznym, a samo pobranie wymazu trwa kilka sekund i nie powinno być bolesne.
Materiał ogląda się pod mikroskopem, a następnie podaje wynik badania najczęściej w skali oceny czystości pochwy według Kuczyńskiej. Uzyskaną ocenę – w zależności od liczby pałeczek kwasu mlekowego, leukocytów, drożdżaków i bakterii – przyporządkowuje się do jednego z czterech podstawowych stopni albo do stopni pośrednich. Najkorzystniejszy jest stopień I, który oznacza liczne pałeczki kwasu mlekowego i brak drobnoustrojów chorobotwórczych. Najmniej korzystny jest stopień IV, mówiący o tym, że w biocenozie pochwy brakuje pałeczek kwasu mlekowego, za to występuje bogata flora patogenna, pH jest wysokie, a leukocyty są liczne lub zaledwie pojedyncze. Stopnie od I do pośredniego II/III uważa się za prawidłowe, stopnie III i IV wymagają leczenia. Równie zły jest stopień zero, który oznacza brak kwasu mlekowego i drobnoustrojów chorobotwórczych z jednoczesnym wysokim pH i pojedynczymi lub licznymi leukocytami.

shutterstock_200127617

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.