Wyprawa po skarb, który mógłby zmienić losy świata. Do dyspozycji najnowsze zdobycze techniki oraz średniowieczna, niedokładna mapa. Czy ta misja ma prawo się powieść?

Tekst: Sylwia Skorstad

Zaginiona_WYSPA_FRONTGenialny złodziej i naukowiec Gideon Crew otrzymuje zadanie, które zdaje się przerastać nawet jego możliwości. Ma wykraść kartę z niezwykle cennego irlandzkiego woluminu – Księgi z Kells. Księga trafiła do Muzeum Nowojorskiego tylko na tydzień, zatem Crew ma niewiele czasu, by opracować plan kradzieży. Po sprawdzeniu zabezpieczeń rabuś dochodzi do wniosku, iż są one zbyt szczelne i nikt nie jest w stanie ich sforsować. Jedyny sposób na wykonanie zadania, to sprawić, by księga opuściła mury muzeum.

Kochamy przygody

Najlepiej czyta się książki, które pozwalają nam przeżyć przygody, o jakich skrycie marzymy. Te o egzotycznych podróżach do miejsc znanych tylko z kolorowych magazynów, o wypełnianiu sekretnych misji, rozwiązywaniu pradawnych zagadek, flirtowaniu, żeglowaniu po błękitnych wodach luksusowym jachtem, walce z ciemną stroną mocy. O ratowaniu świata i to jeszcze z intrygującym partnerem u boku. Żeby tworzyć dobrą literaturę rozrywkową, trzeba znać pragnienia czytelników lepiej niż oni sami. Duet Child i Preston posiada tę wiedzę. Wie, że dorośli w głębi ducha nie przestali być dziećmi, które uwielbiały bawić się w Indian i kowbojów. Widać, że autorzy dobrze się bawią przy tworzeniu serii o Gideonie Crew. Dzięki temu ich powieści są dokładnie takie, jakie powinny być – łatwe w lekturze, wciągające i wiarygodne.

Seria o nieuleczalnie chorym naukowcu, który dla tajemniczego zleceniodawcy wykonuje trudne, wymagające niezwykłego sprytu misje, łączy w sobie elementy przygodowe, zamiłowanie do nauki i historii oraz szacunek dla kulturowego dziedzictwa ludzkości. Wszystko to jest podane w taki sposób, by nie nużyć i nie pouczać. Kto zechce, ten sprawdzi, czy elementy historycznej układanki pasują do siebie, ale równie dobrze może tego nie robić i skupić się na śledzeniu wartkiej akcji. Przygody Gideona i jego przyjaciół toczą się tak szybko, że niekiedy szkoda czasu na zaglądanie do Wikipedii.

shutterstock_178355147

Wyspa skarbów

Kradzież karty woluminu to tylko pierwszy krok na drodze do prawdziwej przygody. Gideon wyrusza na poszukiwanie substancji, która posiada cudowne właściwości. Badania archeologiczne wskazują, iż irlandzcy mnisi, którzy mieli z nią kontakt, cieszyli się nadzwyczajnym zdrowiem, leczyli z trudnych ran, a nawet odzyskiwali utracone kończyny. Czy to możliwe, by istniał lek na wszystkie przypadłości? A jeśli tak, to czy przetrwał przez wieki? I jak go odnaleźć, jeśli drogę wskazuje tylko średniowieczna mapa sporządzona bez elementarnej wiedzy z dziedziny kartografii?

Crew wyrusza w misję wraz z partnerką dobraną za pomocą specjalnego programu komputerowego przewidującego ludzkie zachowania. Sztuczna inteligencja twierdzi, że będzie im się razem doskonale pracować, ale Gideon z godziny na godzinę jest bardziej sceptyczny wobec towarzyszki podróży. Już wkrótce jednak będzie miał o wiele większe problemy. Nadchodzą sztormy i nie chodzi tylko o kapryśną pogodę.

 

 

Lincoln Child, Douglas Preston, „Zaginiona Wyspa”, Wydawnictwo Burda Książki

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.