To dość przewrotne. Gdy wszystko budzi się do życia, nas ogarnia apatia. Objawy wiosennego przesilenia odczuwamy niemal wszyscy, a tylko niektórzy wiedzą, co można zrobić, aby ograniczyć jego wpływ na organizm.

Tekst: Antonina Majewska

Urozmaicona dieta i codzienna aktywność fizyczna to podstawa zdrowia. Najlepiej byłoby, gdybyśmy jedli pięć posiłków dziennie, zaplanowanych w ten sposób, by dostarczały wszystkich potrzebnych witamin i substancji mineralnych oraz innych składników odżywczych. Sport – drugi filar dobrego samopoczucia – możemy wybrać według upodobania. Najważniejsze, byśmy ćwiczyli regularnie.

Teorię znamy wszyscy. Kłopot w tym, że o ile jesteśmy w stanie wygospodarować pół godziny dziennie na aktywność fizyczną, z wdrożeniem zasad prawidłowego odżywiania się jest gorzej. Świat wymaga ciągłej gotowości do działania, dlatego często jemy w stresie, w pośpiechu i w mało urozmaicony sposób – sięgając wciąż po te same produkty. Odżywiając się w ten sposób, nie jesteśmy w stanie dostarczyć własnemu organizmowi potrzebnych witamin i minerałów. Dlatego często potrzebna jest suplementacja.

suplementy diety

Suplementacja oznacza uzupełnianie.

Są w życiu takie sytuacje, gdy jesteśmy szczególnie narażeni na niedobory składników odżywczych. Wtedy właśnie potrzebne jest ich uzupełnianie z dietą.

Przewlekły stres, ciągły pośpiech, niedosypianie, zbyt długie godziny pracy lub praca w nocy, dieta nieadekwatna do wieku mają wpływ na stan odżywienia organizmu. Z wiekiem zmienia się funkcjonowanie układu pokarmowego, co wpływa na procesy trawienne, czego konsekwencją jest fakt, że substancje odżywcze nie są wchłaniane tak efektywnie, jak wcześniej.

Żeby zapewnić dostarczanie do organizmu potrzebnych składników odżywczych, warto wprowadzić na stałe suplementację diety w najbardziej wymagającym czasie, nawet już około 40. roku życia. Jeżeli taka potrzeba pojawi się wcześniej, odpowiednio przemyślana suplementacja również może być wdrożona.

suplementy diety

Adaptogeny

Szukając najbardziej odpowiedniego preparatu, należy zwrócić uwagę nie tylko na ilość witamin i substancji mineralnych, ale również zawartość innych składników. Wśród nich warte szczególnej uwagi są składniki adaptogenne, czyli takie, które pomagają organizmowi przystosować się do trudnych warunków otoczenia, nie zaburzając przy tym jego normalnego funkcjonowania. Takie właściwości ma wiele roślin leczniczych, należy jednak pamiętać, że są one znane w powszechnej świadomości głównie dzięki medycynie tradycyjnej, co oznacza, że wiedza o ich wpływie na organizm człowieka wynika jedynie z wieloletniej tradycji stosowania. Ich działanie nie jest udokumentowane naukowo.

żeń-szeń

Mały korzeń, wielka siła

bieganie Pharmaton GeriavitDo wyjątków należy żeń-szeń koreański, który jest jedną z najbardziej poznanych roślin adaptogennych. Jak się jednak okazuje, wśród gatunków roślin, którym nadano nazwę żeń-szeń, udokumentowaną użyteczność dla zdrowia ludzkiego ma jedynie żeń-szeń koreański. Najbardziej gruntownie przebadany jest uzyskany z niego standaryzowany wyciąg – G115®. Znajdziemy go tylko w preparacie Pharmaton Geriavit.

Udowodnione w trakcie badań  właściwości prozdrowotne tego ekstraktu są imponujące. Wyniki badań, w tym klinicznych, wykazały, że jego stosowanie ma korzystny wpływ na: metabolizm energetyczny organizmu, wydolność oddechową, tolerancję na pokonywanie codziennego wysiłku fizycznego i psychicznego, wykorzystanie energii przez komórki mięśni i mózg, procesy poznawcze, pamięć, czas reakcji, funkcjonowanie układu odpornościowego, ochronę antyoksydacyjną, gospodarkę hormonalną, a nawet zużytkowanie tłuszczu.

Prozdrowotne właściwości żeń-szenia związane są przede wszystkim z obecnością w jego korzeniach charakterystycznych składników – ginsenozydów, które m.in. zwiększają zdolności hemoglobiny do przyłączania tlenu, zapewniając lepsze dotlenienie tkanek i narządów. Żeń-szeń koreański zawiera również inne cenne substancje: witaminy B1, B2, C, olejki eteryczne, pektyny, magnez, żelazo, potas, wapń, sód, krzem, siarkę, fosforany, bor i mangan. Związki zawarte w wyciągu G115® wykazują szczególną skuteczność u osób przepracowanych i z niedoborami dietetycznymi oraz u dojrzałych, które są stale aktywne fizycznie.

Geriavit_butelka_100_kapsulekCzym jest wyciąg z żeń-szenia G115®?

Dokładnie zdefiniowane warunki uprawy żeń-szenia koreańskiego i przetwarzania jego korzeni pozwalają na uzyskanie tzw. białego żeń-szenia, który jest najbogatszym źródłem substancji aktywnych – ginsenozydów. To właśnie on stanowi bazę  wyciągu G115® zawartego jedynie w kapsułkach Pharmaton Geriavit. Stężenie 4% zawartych w nim ginsenozydów jest optymalne dla wspierania energii organizmu.

 

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.