Jak wyprzedzić chorobę?

Nie ma lepszego sposobu, aby zadbać o swój organizm i jego kondycję niż regularne badania. Wcale nie chodzi tu o skomplikowane procedury czy długotrwałe testy, bo by je wykonać, wystarczy jeden dzień.

badanie 

W pierwszej kolejności warto wykonać ogólne badanie krwi, dzięki któremu będzie można określić jej podstawowe parametry, takie jak liczba czerwonych i białych krwinek, CRP, poziom hemoglobiny, glukozy i lipidogram, a także zrealizować próby wątrobowe i nerkowe czy oznaczyć poziom hormonów tarczycy. Zróbmy też od razu analizę moczu. Te dwa badania to najczęściej wykonywane w ramach profilaktyki testy, których wyniki otrzymujemy już po kilku godzinach.

„Ich rezultaty pokazują ogólną kondycję całego organizmu i często już w oparciu o nie możemy stwierdzić, czy pacjent zmaga się z jakimś problemem zdrowotnym” – wyjaśnia dr n. med. Ewa Kempisty-Jeznach, Kierownik Kliniki Medycyny Wellness Szpitala Medicover. „Na ich podstawie możemy określić, czy cierpi na przykład na niedokrwistość, stany zapalne, dolegliwości związane z układem sercowo-naczyniowym, nadciśnienie, cukrzycę, dowiedzieć się, w jakiej kondycji jest jego wątroba czy nerki, a nawet zauważyć ewentualne procesy, które mogą sugerować rozwój choroby nowotworowej” – dodaje. Dlatego też badania takie przynajmniej raz w roku powinien wykonywać każdy z nas, nawet jeśli nie odczuwa żadnych nieprzyjemnych dolegliwości.

 

Podejdź do tego z sercem

Wielu z nas wydaje się, że na problemy z sercem cierpią tylko osoby starsze – to jeden z największych mitów dotyczących zdrowia. Dlatego niezależnie od wieku powinniśmy sprawdzać także funkcjonowanie swojego układu krążenia poddając się EKG. Zamiast tego tradycyjnego spoczynkowego testu warto zdecydować się na badanie wysiłkowe, jest ono bowiem bardziej miarodajne. Podczas niego lekarz monitoruje pracę serca w trakcie maszerowania po bieżni bądź jazdy na rowerze stacjonarnym.

„Ruch zwiększa zapotrzebowanie organizmu na tlen, co prowokuje serce do intensywniejszej pracy. Dzięki temu można zauważyć zmiany bądź zaburzenia, które nie występują przy EKG spoczynkowym” – tłumaczy dr n. med. Ewa Kempisty-Jeznach. Kondycję układu krążenia dobrze obrazuje także badanie echokardiograficzne, czyli tak zwane echo serca, które przeprowadza się z wykorzystaniem ultradźwięków. Pozwala ono ocenić pracę tego organu, a także przepływ krwi w obrębie komór i przedsionków, dużych naczyń krwionośnych i naczyń wieńcowych. Jeśli chcemy gruntownie sprawdzić stan naszego układu krążenia, warto poddać się także ultrasonograficznemu badaniu dopplerowskiemu tętnic szyjnych. W tym badaniu można ocenić stan naczyń szyjnych doprowadzających krew do mózgu, stopień rozwoju blaszek miażdżycowych, jak i ewentualne zwężenia naczyń oraz określić ryzyko wystąpienia udaru mózgu.

shutterstock_116229451

Od stóp do głów

Po sprawdzeniu stanu naszego serca i układu krwionośnego zatroszczmy się także o inne narządy wewnętrzne. Większość z nich można bez przeszkód zbadać przy użyciu różnego rodzaju ultrasonogramów, czyli wykonując tak zwane USG. Jedną z największych zalet tej metody jest fakt, że jest ona zupełnie bezbolesna. „Za pomocą USG możemy obejrzeć organy pacjenta i stwierdzić ewentualne nieprawidłowości w ich budowie i funkcjonowaniu, w tym także zmiany nowotworowe” – wyjaśnia lekarz. Niezależnie od płci regularnie należy wykonywać USG jamy brzusznej, narządów moczowych oraz rodnych. Kobiety powinny poddawać się także USG piersi.

Jeśli natomiast chcemy „prześwietlić” nasz organizm praktycznie od stóp do głów, to możemy to zrobić za pomocą rezonansu magnetycznego. Wyniki takiego testu dostarczają lekarzowi dokładnego obrazu układu kostno-stawowego i mięśniowego, a także pozwalają obejrzeć przekroje poszczególnych narządów wewnętrznych.

shutterstock_269015753

 

Zyskaj na czasie

Krew, mocz, serce, brzuch… Liczba i różnorodność dostępnych badań profilaktycznych sprawia, że wielu z nas wydaje się, że ich wykonanie zajmuje dużo czasu. Nic bardziej mylnego, bo by mieć swoje zdrowie pod kontrolą, nie trzeba wcale tygodniami chodzić od lekarza do lekarza. Niektóre placówki medyczne oferują już bowiem kompleksowe przeglądy, czyli tak zwane screeningi. „Pozwalają one wykonać wszystkie podstawowe badania w jednym miejscu i w ciągu jednego dnia. Pacjent pod opieką personelu medycznego poddawany jest kolejnym testom, a po ich zakończeniu i uzyskaniu wyników są one od razu analizowane przez lekarzy specjalistów”dodaje doktor Kempisty-Jeznach. Taki screening organizmu to najszybszy i najłatwiejszy sposób na sprawne przeprowadzenie wszystkich zalecanych działań profilaktycznych.

Nie ma jeszcze komentarzy.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.