Czy wiesz, że aby długo cieszyć się zdrowiem i młodym wyglądem, należy spożywać regularnie produkty bogate we flawonoidy – jagody, warzywa i zioła? Co więcej – warto zjadać je ze skórką.
Dietetycy przekonują, że spożywanie minimum pięciu porcji warzyw i owoców dziennie stanowi niezbędne minimum dla zachowania dobrej formy. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) mówi nawet o siedmiu porcjach. Dlaczego to jest tak ważne? Sprawa wydaje się prosta – chodzi o witaminy i minerały. Od niedawna naukowców interesują również inne roślinne substancje odżywcze.
Zdrowa chemia
Znaczenia w dietetyce nabrały fitochemikalia – roślinne związki chemiczne. Choć ich zadaniem jest głównie ochrona roślin, nie pozostają obojętne wobec ludzkiego organizmu. Najlepiej znane są flawonoidy, chociaż wiedza o ich źródłach oraz wpływie na zdrowie nie jest jeszcze powszechna. Zielona herbata, cebula, owoce cytrusowe, jagody, warzywa, kasza gryczana – to tylko nieliczne źródła tych cennych składników. Najwięcej „dobrej chemii” znajduje się w warstwach wierzchnich roślin: w drogocennej skórce owoców, nawet tych niepozornych.
„Właściwości flawonoidów są nie do przecenienia – opóźniają procesy starzenia, regulują metabolizm, wspomagają odporność, a nawet obniżają ciśnienie. Na przykład aronia jest superowocem wyjątkowo bogatym w te biologicznie aktywne związki polifenolowe. To właśnie im zawdzięcza swą ciemną barwę i cierpki smak. Jest szczególnie polecana w profilaktyce chorób cywilizacyjnych” – wyjaśnia profesor Jan Oszmiański z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, ekspert marki Golden Aronia.
Jak działają flawonoidy?
Roślinne związki chemiczne posiadają przede wszystkim silne właściwości antyoksydacyjne, dzięki czemu wykazują pozytywny wpływ na cały organizm. Ich działanie związane jest szczególnie z układem krążenia – uszczelniają i wzmacniają naczynia krwionośne. Doskonale radzą sobie z wolnymi rodnikami – głównymi przyczynami chorób cywilizacyjnych i procesów starzenia. Badacze z University of East Anglia i King’s College London w swoich badaniach wykazali, że ludzie, którzy przyswajają odpowiednio dużą ilość związków flawonowych, są dużo mniej podatni na skoki poziomu glukozy we krwi oraz występowanie stanów zapalnych w organizmie. Dzięki temu występuje u nich mniejsze ryzyko cukrzycy, otyłości, chorób układu krążenia, a nawet raka.