Mózg to centrum dowodzenia twojego organizmu. Steruje wszystkim. Procesami życiowymi, myśleniem, zachowaniem, nastrojem, zmysłami. Aby prawidłowo pracował, potrzebuje odpowiednich substancji odżywczych.

Technologie skanowania mózgu i techniki rezonansu magnetycznego pozwalają się przyjrzeć jego budowie i funkcjom i dowodzą, że intensywny trening fizyczny, aczkolwiek niezbędny dla zdrowia i dobrego samopoczucia, nie wystarczy, by uchronić mózg przed chorobami i zapewnić mu dobre funkcjonowanie na długie lata. Czy ważna jest także dieta?

mozg 1Od czego głupiejemy?

Neurolodzy ze Stanów Zjednoczonych przyjrzeli się tematowi i przede wszystkim potępili tak popularną w USA dietę Atkinsa, zgodnie z którą należy wyeliminować wszelkie węglowodany. Stosując ją, można wprawdzie schudnąć, ale zdaniem specjalistów od żywienia – również zgłupieć, ponieważ brak produktów z pełnego ziarna i cukrów z owoców oznacza brak paliwa dla komórek mózgowych. Poza tym unikanie tłuszczów, będących na dietetycznych indeksach produktów zakazanych, nie jest korzystne dla mózgu. Nienasycone kwasy tłuszczowe z orzechów, ryb, awokado, oliwy, rzepaku i siemienia lnianego co prawda tuczą, ale są idealnym pokarmem dla mózgu. Co więc robić? Jeść dużo kwasów omega 3 i 6, wzbogacać dietę o witaminy C i B, magnez i cyn – mówią Amerykanie.

mozg 2Zdaniem polskich dietetyków

Nie ma specjalnej diety dla mózgu – wyrokują specjaliści z Instytut Żywności i Żywienia. Odżywianie wpływa na mózg podobnie jak na wszystkie nasze organy: serce, wątrobę, mięśnie, kości i skórę. Zarówno niedobory, jak i naddatki pokarmowe mogą mieć niekorzystne następstwa dla całego organizmu, a więc także i mózgu. Sukces diety korzystnej dla tego organu tkwi w rozmaitości. W ciągu tygodnia powinno się więc zjadać wszystko, byle z umiarem: produkty zbożowe, warzywa, owoce, przetwory mleczne, mięso, ryby i… słodycze.

Trzy zasady

W „diecie dla mózgu” obowiązują tylko trzy zasady. Po pierwsze – mózgowi nie może zabraknąć paliwa, bo wtedy zwalnia pracę, a organizm zaczyna panikować i działać chaotycznie. Dlatego zawsze rano musimy zjeść śniadanie, by dać energię niezbędną na rozruch i ustabilizować poziom cukru we krwi. Po drugie – posiłek nie może składać się tylko z cukrów prostych, gdyż glukoza znika błyskawicznie. Jest wchłaniana z krwi i nie dociera do mózgu. Wtedy organizm zaczyna się domagać nowej dostawy glukozy, stąd niepohamowany apetyt i towarzysząca mu jednocześnie ospałość. Po trzecie – musimy jeść 5 posiłków dziennie w jak najbardziej regularnych odstępach czasu. Zalecenia dodatkowe – pozbywamy się ze swojej diety nasyconych tłuszczów zwierzęcych, żywności fermentowanej, nadmiaru kawy i alkoholu.

 

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.