Codzienna pielęgnacja jamy ustnej jest jak walka zbrojna przeciwko bakteriom – wymaga wyposażenia we właściwą broń i opanowania skutecznej techniki.

dr Iwona Gnach-Olejniczak_malePastę i szczoteczkę trzeba dobierać z głową. Możesz wybrać najłatwiejszą drogę i zdecydować się na pastę uniwersalną. Jeżeli jednak chwilę się zastanowisz, prawdopodobnie okaże się, że warto sięgnąć po preparat o bardziej sprecyzowanym działaniu. Chciałabyś usunąć osad i płytkę nazębną? To zadanie dla past wybielających, najlepiej o niskim poziomie ścieralności. Specjalne preparaty są przeznaczone dla palaczy – oprócz wybielania poradzą sobie także z nieprzyjemnym zapachem wydychanego tytoniu. Jeśli natomiast cierpisz na nadwrażliwość zębów lub paradontozę, sięgaj po pasty kojące.

Szczoteczka
Szczoteczka szczoteczce nie równa. Zbyt twarde włosie może kaleczyć delikatne dziąsła, dlatego bezpieczniej jest wybierać te oznaczone jako „medium” lub najdelikatniejsze – „soft”, zwłaszcza gdy przy szczotkowaniu pojawia się krwawienie. Warto też pamiętać, że giętka główka ułatwia dostęp do zakamarków jamy ustnej. I wreszcie ważne pytanie: szczoteczka manualna czy elektryczna? Tak naprawdę nie ma większego znaczenia, bo skuteczność czyszczenia zależy przede wszystkim od opanowania techniki szczotkowania.

Usmiech -pacjentka UNIDENT UNION Dental Spa

Sto dni
Tyle wynosi zalecany przez dentystów czas „życia” szczoteczki. Po tym okresie ze względów higienicznych należy ją wymienić na nową. „Nawet po trzech miesiącach włosie powinno mieć niezmieniony kształt” – podkreśla dr Iwona Gnach-Olejniczak, stomatolog z UNIDENT UNION Dental Spa we Wrocławiu. „Jeżeli jest inaczej to znaczy, że zęby myjemy nieprawidłowo, bo każdy odstający włosek stanowi zagrożenie dla naszych dziąseł.”

Technika, technika
Jeżeli szczotkujesz zęby okrężnymi ruchami, prawdopodobnie tak nauczyłaś się w przedszkolu, bo to prosta metoda, a więc odpowiednia dla dzieci. Jednak skutecznie zęby wyczyści tylko technika wymiatająca. Chwyć szczoteczkę i ustaw jej główkę pod kątem 45 stopni do powierzchni zęba. Delikatnym ruchem od dziąsła do korony, ząb po zębie „wymiataj” wszelkie zanieczyszczenia. „Czas szczotkowania to sprawa indywidualna i wcale nie musi wynosić zalecane 2 minuty. Zęby myjemy tak długo, aż poczujemy, że są czyste” – podkreśla dr Iwona Gnach-Olejniczak.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.