Grzegorz Łapanowski_1(prev)3

Pielęgnacja i ochrona własnego ciała jest ważnym elementem każdego etapu życia kobiety. Istotna jest świadomość zachodzących zmian i odpowiedni dobór kosmetyków. Inaczej powinna dbać o siebie dziewczyna wkraczająca w dorosłość, inaczej młoda matka, a jeszcze inaczej kobieta przechodząca menopauzę. To samo dotyczy higieny intymnej.

dr med. Joanna Manitius-Sudara

 

Konsultacja merytoryczna: dr med. Joanna Manitius-Sudara, specjalista ginekolog-położnik, ginekolog dziecięcy

W trosce o prawidłową higienę intymną należy używać produktów przeznaczonych specjalnie do tej okolicy ciała. Nieprawidłowa higiena zarówno u nastoletnich, jak i u dorosłych kobiet może w konsekwencji prowadzić do rozwoju podrażnień i uczucia dyskomfortu.

 

Pokwitanie

Okres dojrzewania to czas zmian, w tym także hormonalnych. Zwiększa się też ilość wydzieliny pochwowej. To naturalne zjawisko fizjologiczne, które nie powinno być powodem do niepokoju i objaw – tego rodzaju wydzielina pojawia się zazwyczaj na rok przed pierwszą miesiączką. Jest ona mleczna lub przejrzysta, a dopiero po zaschnięciu przybiera żółtawy kolor. Niepokojąca może być zmiana zapachu i wyglądu wydzieliny oraz towarzyszące im swędzenie i pieczenie miejsc intymnych. Po zaobserwowaniu takich objawów należy udać się do ginekologa, ponieważ może to być zaczątek infekcji.

Zasady higieny

Aby zapobiec infekcjom i chorobom należy przede wszystkim przestrzegać zasad prawidłowej higieny intymnej, zwłaszcza w trakcie miesiączek. Młode dziewczyny najczęściej są nieświadome, jak wiele zmian zachodzi w trakcie okresu. Krew miesiączkowa zobojętnia kwaśne środowisko pochwy, a tym samym osłabia jej naturalną barierę ochronną. Poza tym krew stanowi pożywkę dla drobnoustrojów, które zaczynają się szybko rozmnażać. Prowadzi to nie tylko do uczucia dyskomfortu związanego z pojawiającym się nieprzyjemnym zapachem, ale zaostrza pierwsze objawy infekcji, jak świąd i pieczenie.

Miesiączkujące nastolatki powinny wyrobić w sobie nawyk częstych zmian podpasek i tamponów, częstego podmywania odpowiednimi kosmetykami oraz używania specjalnych wilgotnych chusteczek do higieny intymnej, np. w szkole, gdzie nie mają możliwości podmycia się.

Gatta_jesień-zima 2013-14_Rajstopy Carmine 03, Ema nuella body string, Natasha blouse14

Porady intymne:

  • Intymne części powinny być czyste i suche.
  • Należy unikać zbyt obcisłej bielizny oraz odzieży.
  • Po skorzystaniu z toalety trzeba delikatnie osuszyć okolice ujścia cewki moczowej.
  • Co najmniej 1x dziennie umyć intymne miejsca ciepłą wodą i delikatnym płynem przeznaczonym do higieny intymnej, który nie narusza naturalnego kwasowego środowiska.
  • Należy zwracać uwagę na to, aby dziewczęta po wypróżnieniu wycierały się papierem toaletowym od przodu do tyłu krocza. Przy odwrotnym wycieraniu mogłoby łatwo dojść do przeniesienia bakterii do cewki moczowej lub pochwy.
  • Należy zachowywać ostrożność w toaletach na basenach,  pod prysznicami, w przebieralniach, gdzie jest większe występowania drobnoustrojów. Bardzo ważne jest dokładne umycie całego ciała przed wejściem do basenu. Po wizycie na basenie należy dokładnie umyć się pod prysznicem (bez kąpielówek!).
  • Nigdy nie wolno siadać na ławeczce koło basenu lub w saunie bez podłożenia pod siebie własnego ręcznika!

 

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.