Przedstawiamy wam Biegowy Savoir Vivre. Najpierw przeczytasz o paru ważnych zasadach, o których powinnaś pamiętać będąc na trasie. Następnie zwrócimy uwagę na to jak zadbać o siebie. Odpowiednie ubranie i energetyczny posiłek są podstawą, dzięki której wysiłek fizyczny nie będzie tak dokuczliwy, a ty spędzisz przyjemne chwile w otoczeniu zaśnieżonych drzew.

1. Większość przygotowywanych tras biegowych jest płatna, nie zapomnij uiścić opłaty.
2. Na trasie, zachowaj odstęp od poprzedzającego cię narciarza.
3. Przyroda jest piękna, nie zaśmiecaj jej, pozostaw papierki w kieszeniach. Panowie „za potrzebą” – wejdźcie w las.
4. By podziwiać piękno przyrody zejdź z trasy, nie blokuj śladów.
5. Witaj uśmiechem innych narciarzy.
6. Pomóż słabszemu, poradź mu.
7. Pamiętaj o ruchu prawostronnym, szczególnie na trasach z podwójnym śladem.

Jak jeść?
Rano przed wyruszeniem: małe lekkie śniadanie, płatki owoce, pieczywo.
Na trasie: batony energetyczne, suche owoce, czekolada.

 

Jak pić na trasie?
– Na 30 minut przed wyruszeniem należy wypić 250 ml wody.
– Zalecane jest picie 150 ml lekko słodkiego napoju co 20 minut, może to być mieszanka 50/50 woda i sok lub mieszanki dla sportowców.
– Po zakończeniu biegu należy uzupełnić braki wodą lub sokiem. Uwaga dla amatorów piwa – nie zaleca się picia piwa i innych napoi alkoholowych po wysiłku fizycznym.

 

Jak się ubrać?… Zgodnie z zasadą 3 warstw z pewnymi modyfikacjami.

Warstwa 1 – Bielizna z materiałów syntetycznych, polartec 100, Rhovyl, itp. Staraj się nie używać bielizny z bawełny i nylonu.

Warstwa 2 – Podobnie jak przy strojach do narciarstwa zjazdowego zalecany jest polar lub bluza z podobnego włókna o grubości zależnej od warunków atmosferycznych. Dalsze informacje wyłącznie dla Panów – uwaga na intymne części ciała! Przy niskich temperaturach i wietrze specjaliści zalecają zabezpieczenie przyrodzenia i okolic materiałem ocieplającym i zabezpieczającym przed wiatrem. Dobrym zabezpieczeniem mogą być też spodenki ubrane na spodnie biegowe z oddychającego materiału.

Warstwa 3 – Jeśli zachodzi taka potrzeba, to na zewnątrz ubieramy warstwę zabezpieczającą przed wiatrem. Uwaga – powinna to być membrana i to o wysokiej oddychalności. Wydatek energetyczny przy narciarswie biegowym jest zdecydowanie większy niż przy zjazdowym, pocenie się nawet w niskich temperaturach jest zjawiskiem powszechnym wśród biegaczy. Kurtki nie oddychające spowodują że będziesz cała mokra.

 

Głowa

Pamiętaj o czapce, najlepsza będzie z polaru z windstoperem. Dobrze jest mieć na głowie kask narciarski. Ochroni twoją głowę przed ewentualnym upadkiem.

 

Buty

Nie mogą być zbyt małe. Kupuj takie, by duży paluch nie dotykał przodu. Przy niskich temperaturach używaj nakładek ocieplających. Jeśli ich nie masz, możesz poświęcić parę skarpet i wycinając otwór na wiązanie założyć je na buta.

 

tekst: Piotr Burda

6 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.