Według definicji, otyłością nazywamy taki stan naszego ciała, w którym osiąga ono masę większą o 20% od prawidłowej wagi ustalonej przez wskaźniki – BMI, WHR. Szacuje się, że obecnie w Europie choroba ta występuje u 15% mężczyzn i 22% kobiet. Jakie są jej przyczyny, tłumaczy Bożena Bierzniewska, specjalista dermatolog, ekspert Eveline Cosmetics.

Otyłość jest przyczyną wielu chorób takich jak cukrzyca, niektóre nowotwory złośliwe, niedokrwienie serca, niewydolność krążenia oraz schorzenia kostno-stawowe. Prawidłowa masa ciała zwiększa szansę na dłuższe życie i sprawia, że cieszymy się dobrą kondycją psychofizyczną nawet w podeszłym wieku.

 

 
Przyczyny powstawania otyłości

Przyczyny otyłości mogą być różne. Należą do nich przede wszystkim:

– niezdrowy tryb życia, na który składają się między innymi: mała aktywność ruchowa, zbyt kaloryczne posiłki typu fast food oraz stres
– spożywanie alkoholu, które prowadzi do zwiększania dawek energii dla organizmu (tzw. puste kalorie)
– czynniki psychologiczne – niekiedy otyłość ma związek z uzależnieniem i objawia się utratą kontroli nad spożywanymi pokarmami. W takiej sytuacji osoba otyła traktuje jedzenie jako formę rekompensaty za wszystkie życiowe niepowodzenia i porażki, oraz jako sposób na odreagowanie stresu.
– czynniki genetyczne – skłonności do tycia mogą być dziedziczne. Jeśli rodzice mają problemy z nadwagą, istnieje duże prawdopodobieństwo, że podobne dolegliwości będą dotyczyły również ich dzieci.

 

Typy otyłości

 
Otyłość androidalna zwana brzuszną (jabłko) – występuje częściej u mężczyzn, jednak nie są od niej wolne również kobiety. Rozpoznaje się ją na podstawie analizy wielkości współczynnika WHR – obwód talii podzielony przez obwód bioder – kiedy wynik dzielenia przekracza 0,8 u kobiet i 1,0 u mężczyzn. Otyłość tego typu występuje głównie w krajach wysoko rozwiniętych, coraz częściej także w Polsce. Głównymi przyczynami powstawania otyłości brzusznej jest brak aktywności ruchowej i złe nawyki żywieniowe. Może mieć ona także podłoże psychiczne bądź genetyczne. Otyłość brzuszna ma dużo poważniejsze konsekwencje niż inne rodzaje otyłości. W jej wyniku może dojść do niebezpiecznych powikłań takich jak: cukrzyca, miażdżyca, choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze. W dodatku przy otyłości typu brzusznego odczuwalne są również nieprzyjemne, doraźne dolegliwości, jak bolesne wzdęcia i zaparcia. Pojawiają się także kłopoty z cerą i włosami.

Otyłość gynoidalna zwana pośladkowo-udową (gruszka) – jest o wiele miej groźna niż otyłość typu brzusznego. To otyłość typowo kobieca, a tkanka tłuszczowa gromadzi się w obrębie ud i pośladków. Nie powoduje ona powikłań wymagających specjalistycznego leczenia, ale może przyczynić się do powstawania żylaków podudzia, a także do zwyrodnienia układu kostno-stawowego kończyn dolnych.

repka.pl/artykuly-sg/dieta-kontra-cellulit

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.