Szorstka, poszarzała skóra na dłoniach, przesuszone, matowe i słabe paznokcie, takie najczęściej są efekty przedświątecznych przygotowań. Jak sobie pomóc?

shutterstock_335722298

 Moczenie rąk i kontakt płynami do czyszczenia, sprejami do kurzu, płynem do szyb bardzo niszczy skórę dłoni. „Samo częste mycie zasadowymi mydłami i korzystanie z płynów dezynfekujących wymywa z naskórka lipidowe spoiwo, które chroni skórę przed odwodnieniem. Jeśli dojdzie do tego kontakt z detergentami, sytuacja będzie się pogarszać, może dojść do podrażnień”– przestrzega Urszula Chodorska-Lema, kosmetolog z Centrum WellDerm. Jak się przed tym uchronić? Zakładaj rękawiczki do wszystkich prac domowych! Zmywanie, ścieranie kurzu, mycie podłóg – tylko w rękawiczkach. To powinien być twój nowy standard.

Stwórz barierę

Nawet jeśli używasz rękawiczek, pamiętaj o smarowaniu dłoni kremem. W ciągu dnia, kiedy masz dużo pracy, wybierz odżywczy krem z dodatkiem gliceryny i silikonu. „Taki zestaw tworzy na skórze film ochronny przed szkodliwymi czynnikami i zapobiega odparowywaniu wody” – tłumaczy ekspert. Pamiętaj, żeby po każdym umyciu rąk nałożyć nową warstwę kremu.

Nawilżaj przez natłuszczanie

Spracowane dłonie potrzebują nawilżenia, to prawda. Ale stosowanie kremów nawilżających, nawet aptecznych nie wystarczy. „Jeśli płaszcz wodno-lipidowy na skórze naszych dłoni jest uszkodzony, woda bardzo szybko z niej odparowuje. Nawet najlepsze kremy nawilżające tego deficytu nie uzupełnią” – wyjaśnia Urszula Chodorska-Lema i podpowiada, że najpierw trzeba uszczelnić mur obronny skóry na dłoniach. W tym celu sięgnij po kremy z ceramidami, kwasami tłuszczowymi, trójglicerydami. Jeśli skóra twoich dłoni jest bardzo sucha, nałóż na noc grubą warstwę odżywczego kremu i załóż rękawiczki. Po kilu nocach twoje dłonie będą znów miękkie i gładkie.

shutterstock_129320129

W roli głównej witamina C

Antyoksydanty wspierają skórę w walce z przyspieszonym starzeniem. Mają też inną cudowną właściwość – potrafią odwrócić powstałe już uszkodzenia. „Szczególnie polecam serum z witaminą C. To silny antyoksydant, który bierze czynny udział w kolagogenezie, czyli odmładza skórę” – dodaje ekspert. Nie masz na półce serum z witaminą C, sięgnij po cytrynę! Sok z cytryny wymieszaj z oliwą z oliwek. Taka mikstura zawiera sporą dawkę witaminy C, odżywi twoją skórę, pobudzi ją do regeneracji i rozjaśni drobne przebarwienia, a także wzmocni płytkę paznokcia.

Działaj przeciwstarzeniowo

Gdy płaszcz wodno-lipidowy jest wypłukany, skóra jest mniej odporna na czynniki, które wpływają na nią destrukcyjnie np. szkodliwe promienie słoneczne. A to oznacza, że będzie starzała się szybciej. Najskuteczniejszym i najprostszym sposobem, żeby do tego nie dopuścić jest… krem z filtrem. Smaruj grzbiety dłoni kremem z filtrem przez cały rok, a zabezpieczysz się przed przedwczesnym starzeniem i przebarwieniami.

shutterstock_292171739

Podaruj sobie odrobinę luksusu

Znajdź chwilę dla siebie! Zafunduj swoim dłoniom wizytę w profesjonalnym gabinecie i poddaj je mezoterapii z kwasem hialuronowym lub zabiegowi nakłuwania Dermapenem z użyciem odżywczego koktajlu. Składniki aktywne dostarczone w głąb skóry, zadziałają szybko i skutecznie. Ręce będą mniej pomarszczone, intensywnie nawilżone od środka. Zabieg odwróci skutki zaburzeń płaszcza wodno-tłuszczowego, jakimi są przyspieszone starzenie i odwodnienie skóry dłoni. A samo nakłuwanie pobudzi skórę do intensywnej regeneracji.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.