W czasie ciąży lub tuż po narodzinach dziecka twoje potrzeby spychane są drugi plan. To dość naturalna sytuacja, szczególnie, że poród to stresujące chwile w życiu młodej mamy. Na efekty zaniedbań nie trzeba długo czekać. Pojawiają się rozstępy, a skóra staje się zanieczyszczona, zmęczona I pozbawiona elastyczności. Na co powinnyście uważać w czasie ciąży, jakich zabiegów unikać, a jakie powinny być obowiązkowe. Złotego środka dla młodych mam szukamy wraz z dr Ireną Serówką z gabinetów dermo-kosmetycznych DER-MED.
Na czym powinna polegać właściwa pielęgnacja ciała w czasie ciąży?
Oczekiwanie na narodziny dziecka to czas, kiedy w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian. Skóra staje się lepiej odżywiona, włosy mocniejsze, a paznokcie znacznie mniej podatne na uszkodzenia. Wszystko dzieje się pod wpływem zmian hormonalnych, które są charakterystyczne dla kobiet w ciąży. Największym problemem, jaki często pojawia się w tym czasie, są przede wszystkim rozstępy. Blizny te powstają w wyniku bardzo szybkiego rozciągania się skóry, czego efektem jest przerwanie tkanki łącznej. Defektów tych w zasadzie nie da się całkowicie usunąć, istnieją jednak zabiegi kosmetyczne, które mogą wyraźnie spłycić lub rozjaśnić rozstępy. Niemniej jednak, zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Dlatego właściwa pielęgnacja ciała w czasie ciąży powinna opierać się na systematycznym stosowaniu preparatów ujędrniających i uelastyczniających skórę. Bardzo ważne jest również nawilżanie naskórka. Ze względu na to, że w ciąży powinno się wyeliminować zażywanie suplementów diety, skórę należy w szczególności nawilżać od zewnątrz, stosując w tym celu kremy, maski oraz żele bogate w aktywne składniki odżywcze i nawadniające. Oczywiście tego typu kosmetyki muszą posiadać specjalne atesty.
Na jakie inne problemy najczęściej skarżą się kobiety w ciąży?
Przychodzące do naszych gabinetów panie często wspominają o dokuczliwym bólu pleców. Dzieje się tak dlatego, że w czasie ciąży znacznie wzrasta obciążenie kręgosłupa, głównie w odcinku lędźwiowo – krzyżowym. Złagodzeniu bólu i napięcia w mięśniach, służą specjalne masaże dedykowane dla kobiet spodziewających się dziecka. Są one wykonywane za pomocą specjalnej techniki, polegającej na delikatnym uciskaniu, zazwyczaj w pozycji „na boku”. Tego typu zabiegi bezwzględnie muszą być wykonywane przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę, w przeciwnym wypadku mogą one zaszkodzić nie tylko matce, ale również dziecku. Każda sesja terapeutyczna winna być poprzedzona konsultacją z lekarzem. Umożliwia to dokładnie zdiagnozowanie źródła problemu oraz stanu pacjentki, a indywidualnie dobrany program masaży pozwala nie tylko na złagodzenie bólów mięśniowych, ale również pozbycie się kłopotliwych obrzęków nóg.
Z jakich innych zabiegów mogą korzystać kobiety spodziewające się dziecka?
Ponieważ szkodliwe substancje, zawarte w preparatach mogą przenikać przez skórę stanowiąc zagrożenie dla dziecka, zaleca się zrezygnowanie z inwazyjnych zabiegów. W tym wypadku nie należy wykonywać mezoterapii, zabiegów z użyciem lasera, czy stosować środków zawierających w swoim składzie między innymi kofeinę. Nie ma natomiast żadnych przeciwwskazań, jeżeli chodzi o delikatne zabiegi pielęgnacyjne dla twarzy. Równie często wykonywane są, wspomniane już wcześniej, masaże terapeutyczne.
Jakie zabiegi wskazane są dla kobiet, które już urodziły dziecko?
Po porodzie skóra jest znacznie mniej elastyczna, przesuszona. Dlatego nie dziwi fakt, że kobiety właśnie w tym czasie szczególnie chętnie wybierają się na zabiegi modelujące sylwetkę. Najmniej inwazyjną kuracją jest endermologia. Technika ta polega na umiejętnym oddziaływaniu na skórną i podskórną tkankę łączną, poprzez zastosowanie precyzyjnego masażu mechanicznego z równoczesnym podciśnieniem. Dzięki temu możliwe jest wyraźne ujędrnienie skóry, wysmuklenie i modelowanie sylwetki, zmniejszenie retencji wody, usunięcie cellulitu oraz pobudzenie produkcji kolagenu. Zabieg ten, wykonywany przez certyfikowanego fizjoterapeutę, jest całkowicie bezpieczny i bezbolesny. W celu wyeliminowania napięcia mięśniowego oraz odreagowania stresów dnia codziennego, zalecam seans w kapsule miniSPA. Urządzenie to, łączące zalety sauny oraz masażu wibracyjnego, pozwala na zrelaksowanie się, pozbycie się z organizmu toksyn, pobudzenie oraz wzmocnienie odporności, zapewniając jednocześnie szeroki zakres pielęgnacji ciała. Dodatkowo, kuracja taka stanowi doskonałe uzupełnienie dla zabiegów pielęgnacyjnych, dzięki czemu efekty są znacznie wcześniej widoczne.
Na jakie inne problemy narażone są kobiety, które niedawno urodziły dziecko?
Częstym problemem, występującym ze szczególnym nasileniem po około 3 miesiącach od urodzenia dziecka, jest wypadanie włosów. Dzieje się tak dlatego, że po porodzie gwałtownie spada liczba estrogenów, które do tej pory zapobiegały utracie włosów. Chociaż zazwyczaj objawy te ustępują samoistnie po pewnym czasie, w celu zahamowania procesu utraty włosów możliwe jest zastosowanie mezoterapii. Specjale koktajle odżywczo – wzmacniające, pobudzają mikrokrążenie w skórze głowy, dzięki czemu włosy są lepiej odżywione oraz mocniejsze.
Jak usunąć powstałe w czasie ciąży przebarwienia?
Faktycznie, pod wpływem zmian hormonalnych, na twarzy oraz szyi pojawiają się przebarwienia, które niekiedy są kłopotliwe do zamaskowania, nawet pod bardzo kryjącym makijażem. Tak zwane ostudy, chociaż mogą ustąpić samoistnie, niekiedy wymagają podjęcia kuracji kosmetycznych. W tym celu stosuje się mikrodermabrazję oraz różnego rodzaju peelingi medyczne, które delikatnie złuszczają naskórek. Po wykonaniu tych zabiegów nie wolno narażać skóry na intensywne działanie promieni słonecznych, dlatego najlepiej jest odłożyć je na wczesnojesienne miesiące.
W jaki sposób pozbyć się rozstępów?
Rozstępy bardzo ciężko jest w zupełności wyeliminować. Najlepsze efekty przynoszą zabiegi łączone – zazwyczaj jest to seria kilku lub kilkunastu kuracji. W szczególności polecamy mezoterapię uzupełnioną zabiegami z laserem, endermologią, czy też masażem ręcznym, wykonywanym na bazie kosmetyków ujędrniających skórę. O tym, jaka ilość zabiegów będzie potrzebna oraz jaka powinna być ich kombinacja, decyduje lekarz dermatolog na podstawie wywiadu z pacjentką. Dobrym kosmetycznym trickiem na ukrycie rozstępów jest zastosowanie samoopalacza – tak zatuszowane blizny stają się zdecydowanie mniej widoczne. Rozstępów nie należy jednak opalać, w przeciwnym razie skóra szybciej się starzeje, a blizna ciemnieją stając się jeszcze bardziej widoczną.
Jakie podstawowe błędy pielęgnacyjne najczęściej popełniają młode matki?
Przede wszystkim jest to brak systematyczności, dokładności. Stres, zmęczenie oraz niedostatek wolnego czasu, które są spowodowane opieką nad dzieckiem powodują, że młode kobiety po prostu przestają o siebie dbać. Stosowane w pośpiechu domowe kuracje nie są w stanie zastąpić profesjonalnej pielęgnacji. Zła, niezrównoważona dieta oraz wahania hormonalne przyczyniają się ponadto do nasilenia problemów dermatologicznych. W efekcie, nadrobienie kosmetycznych zaległości bywa kosztowne i czasochłonne. Jeżeli to możliwe, przynajmniej raz w tygodniu znajdźmy czas dla siebie. Już godzinna wizyta w salonie dermo -kosmetycznym pozwoli się zrelaksować, wyluzować, zregenerować. Klasyczny masaż, trwający tylko 45 minut pomoże skutecznie naładować akumulatory na resztę dnia. Myślę, że każde dziecko chciałoby, by jego mama była zadowolona, wypoczęta, a przede wszystkim – szczęśliwa.
Opracowała Marta Kwasek
www.blog.dermed.pl