CTL_logo_i_kosmetykiCellulit to schorzenie dermatologiczne, określane jako lipodystrofia, tzn. nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, występujące wraz z obrzękowo-włóknistymi zmianami tkanki podskórnej. Na skutek zwolnionej przemiany materii, zatrzymania wody oraz przez niedotlenienie i złe odżywienie tkanek następują zmiany w postaci zgrubień, stwardnień oraz obrzmień. 

Tekst: lek. med. Łukasz Duda-Barcik, specjalista medycyny estetycznej, Centrum Terapii Laserowej i Kosmetyki, Wrocław

Cellulit to nie tylko problem zdrowotny, ale także defekt, który powoduje ogromne kompleksy. Nierówności skóry spowodowane lipodystrofią występują głównie w miejscach, gdzie nagromadzona tkanka tłuszczowa jest rozrośnięta. U kobiet są to najczęściej uda, pośladki, brzuch, okolice kolan, okolice łopatek, a także ramiona, natomiast u mężczyzn brzuch i kark.

Czynniki genetyczne i środowiskowe 

Za powstawanie cellulitu odpowiedzialne są czynniki genetyczne, takie jak: płeć, rasa, rozkład tkanki tłuszczowej, predyspozycja do rozwoju angiopatii obwodowej, skłonność do występowania niewydolności krążenia, zaburzenia hormonalne. Natomiast głównymi czynnikami środowiskowymi odpowiedzialnymi za powstawanie cellulitu są: otyłość, zaburzenia trawienia, nieprawidłowa dieta, stres, siedzący tryb życia, zmiany hormonalne, niedotlenienie, ciąża, stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych, alkohol, papierosy, noszenie obcisłych ubrań powodujących trudności w odpływie żylnym, a także noszenie butów na wysokich obcasach.

Cztery fazy 

W zależności od stopnia zaawansowania rozróżniamy cztery fazy cellulitu:

faza pierwsza –  naczynia włosowate tracą prawidłową przepuszczalność, wskutek czego następuje zmniejszony przepływ limfy i opuchnięcie tkanek tłuszczowych. Cellulit jest widoczny po „złapaniu w fałd” skóry. Powstają wówczas delikatne zgrubienia przypominające „skórkę pomarańczową”.

faza druga  – skóra jest mniej elastyczna; po uciśnięciu skóry lub napięciu mięśni pojawia się blednięcie, spadek temperatury i elastyczności skóry. Obszary objęte cellulitem stają się blade i poszarzałe.

faza trzecia  – na skórze wyraźnie widoczne są nierówności określane „skórką pomarańczową”, które powstają w wyniku kumulacji komórek tłuszczowych. Wyczuwalne są ziarnistości w obrębie głębszych warstw, pojawia się ból przy dotyku, następuje spadek elastyczności oraz zblednięcie i obniżenie temperatury skóry.

 

faza czwarta  –  występują wszystkie objawy charakterystyczne dla poprzedniego stadium; guzki są lepiej wyczuwalne, widoczne i bolesne, a powierzchnia skóry staje się pofałdowana. Zwiększa się bladość i wiotkość skóry, a także bolesność guzków.

Profilaktyka i zabiegi 

Najważniejsza w walce z cellulitem jest odpowiednia profilaktyka. W jej skład powinna wchodzić odpowiednia dieta, ograniczająca tłuszcze i cukry, dostarczająca organizmowi właściwe witaminy oraz minerały, a także codzienna aktywność ruchowa. Cellulit można zwalczać również zabiegami kosmetycznymi i medycznymi. Ich zakres jest bardzo szeroki. Dlatego przy wyborze kuracji warto poradzić się specjalisty, który odpowiednio dobierze indywidualne zabiegi.

Cellulit tworzy się w długotrwałym procesie, a walka z nim jest długotrwała i trudna. Jednak najważniejsze, abyśmy w swoich działaniach utrzymywali konsekwencję i systematyczność.

Lek. med. Łukasz Duda-Barcik, specjalista medycyny estetycznej, Absolwent Akademii Medycznej we Wrocławiu, członek Sekcji Medycyny Estetycznej Polskiego Towarzystwa Lekarskiego należącego do UIME, członek World Anti Aging Academy of Medicine. Absolwent studiów podyplomowych Kosmetologii dla lekarzy, absolwent Podyplomowej Szkoły Medycyny Estetycznej przy Polskim Towarzystwie Lekarskim w Warszawie. Przyjmuje w Centrum Terapii Laserowej i Kosmetyki, ul. Jaracza 75, Wrocław

www.centrumterapiilaserowej.pl

Zobacz także:
https://republikakobiet.pl/uroda/sposob-na-redukcje-cellulitu/

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.