Moment rozpoczęcia życia seksualnego jest kwestią indywidualną, ale z reguły pierwszy raz ma miejsce około dwudziestego roku życia i zbiega się w czasie z wejściem w dorosłość. Jak pokazują dane statystyczne, coraz więcej młodych ludzi podchodzi poważnie do utraty dziewictwa, a co za tym idzie – rozważa kwestie związane z seksualnością, takie jak wybór metody antykoncepcji, miejsce i czas inicjacji. Jak przygotować się na seks? Co naprawdę jest warte uwagi, a co można pominąć?

15042659_s

 

Pierwsze stosunki płciowe są zwykle dość stresujące, dlatego okoliczności intymnych spotkań są tak ważne. Co ciekawe, romantyczna atmosfera nie wymaga oprawy rodem z romansu – płatki róż, zapachowe świeczki i rozpalony kominek to miłe dodatki, ale ważniejszy jest spokój, cisza i czas dla siebie nawzajem.

 

Za wcześnie na dziecko

Nie wszystkie stosunki bez zabezpieczenia kończą się ciążą, ale na wstępie życia seksualnego nieplanowanie poczęcie może być przykrą niespodzianką. Metodę zapobiegania ciąży warto wybrać świadomie, najlepiej z pomocą ginekologa, który wskaże, jaki sposób będzie optymalnie skuteczny i minimalnie szkodliwy dla organizmu kobiety.

shutterstock_96549736

Zabawki erotyczne – teraz czy później?

Temat gadżetów dla dorosłych zyskał na tyle dużą popularność, że niektóre pary zastanawiają się, czy niekorzystanie z akcesoriów erotycznych nie świadczy negatywnie o jakości ich współżycia. Zabawki erotyczne faktycznie urozmaicają kontakty intymne, ale słowa „nuda” i „rutyna” stosunkowo rzadko występują w słowniku osób rozpoczynających życie seksualne. Nowe doświadczenia są zwykle ekscytujące, a granice doznań ulegają stopniowemu poszerzaniu, w miarę jak obniża się poziom wstydu. Dlatego też warto wstrzymać się z eksperymentami do momentu, w którym oboje partnerzy będą znali siebie nawzajem i swoje własne ciała w niemal 100%.

 

Zdrowie i przyjemność

Beztroskie podejście do antykoncepcji i częste zmiany partnerów mogą mieć przykre skutki w postaci infekcji intymnych i chorób przenoszonych drogą płciową. Nic więc dziwnego, że lekarze doradzają stosowanie prezerwatyw. Kondomy są szczególnie zalecane osobom, których partnerzy wcześniej mieli wiele przygód seksualnych.

shutterstock_135059636

Seks nie musi (i nie powinien!) boleć

Przerwanie błony dziewiczej może powodować ból, ale kolejne stosunki nie powinny już być bolesne. Jeśli mimo upływu czasu kobieta odczuwa dyskomfort i ból w trakcie seksu, wizyta u ginekologa jest koniecznością. Przykre dolegliwością mogą bowiem mieć konkretną przyczynę, a jej usunięcie sprawi, że zbliżenia staną się źródłem przyjemności.

Im dłużej problem pozostaje nierozwiązany, tym bardziej prawdopodobny staje się scenariusz, w którym pierwsze nieudane stosunki zniechęcą kobietę do seksu.

 

Cierpliwości, będzie lepiej…

Oszałamiające życie seksualne i stosunki kończące się wielokrotnym orgazmem rzadko stają się udziałem początkujących. Pierwsze zbliżenia bywają rozczarowaniem, ale z czasem jakość kontaktów intymnych poprawia się (lub przynajmniej powinna się poprawić…).

shutterstock_102560330

Podniecenie a suchość pochwy

Zwiększona produkcja wydzieliny z dróg rodnych to wyraźny objaw podniecenia seksualnego u kobiety. Śluz nawilża pochwę i sprawia, że zbliżenie jest przyjemne zarówno dla niej, jak i dla partnera. Ponadto chroni przed drobnymi otarciami, które wywołują dyskomfort. Jeśli z jakiegoś powodu pochwa jest niedostatecznie nawilżona, kontakty intymne stają się mało przyjemne. Jak rozwiązać ten problem? Należy porozmawiać z ginekologiem o suchości pochwy, by wspólnie znaleźć jej przyczynę, a doraźnie warto stosować żel nawilżający okolice intymne (np. prOVag żel).

 

Nikt nie jest doskonały

Pierwsze stosunki, podobnie jak seks z nowym partnerem, bywają stresujące. Zastanawiamy się, czy będąc nago, nie rozczarujemy swojego wybranka. Podobnie mężczyźni martwią się, czy wielkość członka nie będzie dla nas przykrą niespodzianką, podobnie jak brak „sześciopaku” na brzuchu. Nie sposób powiedzieć, że wygląd nie ma znaczenia – nie w dzisiejszych czasach. Warto jednak uświadomić sobie, że drobne niedoskonałości naprawdę się nie liczą.

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.