Cukrzyca typu 2 to choroba, której w wielu przypadkach można uniknąć jeśli zadbamy o zdrowy styl życia – podstawą jest ruch i odpowiednia dieta. Warto też raz na jakiś czas kontrolować swój stan zdrowia i wsłuchiwać się w sygnały jakie wysyła nam nasz organizm.
W przypadku cukrzycy typu 2 pierwsze objawy to zwykle wzmożone pragnienie, częste oddawanie moczu, kwaśny oddech, zmęczenie czy sucha skóra. Na początku choroby nie są one znaczące i chory może odczuwać je bardzo słabo. Cukrzycę typu 2 rozpoznaje się zwykle po 6-9 latach trwania choroby. Jeśli w tym czasie nie wykonuje się regularnych badań krwi, można tak żyć w nieświadomości aż organizm zacznie się buntować.
Groźne konsekwencje
Nieleczona cukrzyca stopniowo uszkadza czynności wielu narządów – szczególnie oczu, nerek, serca i naczyń krwionośnych. Jej najgroźniejsze konsekwencje to zawał serca i udar mózgu, na które cukrzycy narażeni są dwukrotnie częściej niż osoby zdrowe. Podobnie rzecz ma się z nowotworami – ryzyko zachorowania na raka wątroby i trzustki oraz na raka trzonu macicy u diabetyków jest dwukrotnie wyższe. To wystarczający powód, by wsłuchiwać się w swój organizm i regularnie się badać.
Warto się zmienić
Szczególnie, że wiele można zdziałać już samą zmianą trybu życia. Warto więc więcej się ruszać, wprowadzić zdrową dietę, rzucić palenie, a także dbać o zęby – wykazano bowiem związek pomiędzy stanem jamy ustnej a postępem w rozwoju cukrzycy. W przypadku zachorowania bardzo ważne jest przyjmowanie leków zgodnie z zaleceniami lekarza. Walka z cukrzycą polega bowiem nie tylko na obniżaniu poziomu cukru we krwi, ale także na skutecznym unikaniu i leczeniu powikłań sercowo-naczyniowych. To właśnie one przyczyniają się do przedwczesnej śmierci wielu pacjentów. Wyliczono, że chorzy, u których doszło do takich powikłań żyją aż o 12 lat krócej!
Edukacja wydłuża życie
Cukrzyca to choroba nieustannie postępująca, dlatego chory musi wiedzieć, jak z nią żyć. Kłopot w tym, że wiele osób dowiaduje się, że choruje, gdy cukrzyca jest już mocno zaawansowana. Dlatego, aby ponieść świadomość na jej temat zorganizowano ogólnopolską kampanię edukacyjną „Dłuższe życie z cukrzycą„.
Działania kampanii koncentrują się na cukrzycy typu 2, która dotyka aż 80% diabetyków. Organizatorem programu jest firma Boehringer Ingelheim, a partnerami m.in. Polskie Stowarzyszenie Diabetyków oraz portal mojacukrzyca.org. W ramach kampanii organizowanych jest wiele akcji – także profilaktycznych, skierowanych do osób zdrowych, które mają zwrócić uwagę na pierwsze objawy cukrzycy i problemy związane z chorobą.
Jedną z nich było Wyzwanie 12 wspaniałych (12 symbolizuje lata utracone przez cukrzyków w związku z przedwczesną śmiercią), podczas którego 12 osób pokonało 12 pięter wieżowca Q22 w Warszawie. Ten symboliczny bieg miał pokazać, że aktywne i dłuższe życie z cukrzycą jest możliwe i że warto rzucić jej wyzwanie! Po biegu podpisano deklarację 12 zasad w walce o dłuższe życie z cukrzycą, która obejmuje najbardziej istotne kwestie dotyczące profilaktyki, leczenia i kompleksowej opieki nad chorym z cukrzycą. W deklaracji podkreślono m.in. jak ważna jest wczesna diagnoza choroby, wieloaspektowa opieka specjalistyczna oraz powszechna edukacja diabetologiczna.
Choruje cała rodzina
W momencie gdy choroba zostanie wykryta zwykle zmienia się życie nie tylko samego pacjenta, ale także całej jego rodziny. Z tego względu ubiegłoroczne obchody Światowego Dnia Cukrzycy przebiegały pod hasłem „Cukrzyca i rodzina”. Ogłoszono konkurs „Rodzina wygrywa” mający pokazać historie osób cierpiących na cukrzycę typu 2, które „wygrywają”, bo dzięki wsparciu rodziny żyją aktywnie i realizują swoje pasje.
Cukrzyca to choroba, z którą można żyć dobrze i długo, nie rezygnując ani z pracy zawodowej, ani z ulubionych aktywności. Trzeba tylko stosować się do zaleceń lekarskich, regularnie przyjmować leki i żyć w zgodzie ze swoim organizmem.
Pamiętajcie:
Kiedy się badać:
Powyżej 45. roku życia co trzy lata wykonujcie oznaczenie poziomu glukozy.
Jeśli jesteście w grupie ryzyka, niezależnie od wieku, raz w roku.
Prawidłowy poziom stężenia glukozy we krwi żylnej u zdrowej osoby:
70- 99 mg/dl i < 140 mg/dl w 120. minucie doustnego testu tolerancji glukozy (OGTT).