Cukrzyca typu 2 to choroba, której w wielu przypadkach można uniknąć jeśli zadbamy o zdrowy styl życia – podstawą jest ruch i odpowiednia dieta. Warto też raz na jakiś czas kontrolować swój stan zdrowia i wsłuchiwać się w sygnały jakie wysyła nam nasz organizm.

W przypadku cukrzycy typu 2 pierwsze objawy to zwykle wzmożone pragnienie, częste oddawanie moczu, kwaśny oddech, zmęczenie czy sucha skóra. Na początku choroby nie są one znaczące i chory może odczuwać je bardzo słabo. Cukrzycę typu 2 rozpoznaje się zwykle po 6-9 latach trwania choroby. Jeśli w tym czasie nie wykonuje się regularnych badań krwi, można tak żyć w nieświadomości aż organizm zacznie się buntować.

Groźne konsekwencje

Nieleczona cukrzyca stopniowo uszkadza czynności wielu narządów – szczególnie oczu, nerek, serca i naczyń krwionośnych. Jej najgroźniejsze konsekwencje to zawał serca i udar mózgu, na które cukrzycy narażeni są dwukrotnie częściej niż osoby zdrowe. Podobnie rzecz ma się z nowotworami – ryzyko zachorowania na raka wątroby i trzustki oraz na raka trzonu macicy u diabetyków jest dwukrotnie wyższe. To wystarczający powód, by wsłuchiwać się w swój organizm i regularnie się badać.

Warto się zmienić

Szczególnie, że wiele można zdziałać już samą zmianą trybu życia. Warto więc więcej się ruszać, wprowadzić zdrową dietę, rzucić palenie, a także dbać o zęby – wykazano bowiem związek pomiędzy stanem jamy ustnej a postępem w rozwoju cukrzycy. W przypadku zachorowania bardzo ważne jest przyjmowanie leków zgodnie z zaleceniami lekarza. Walka z cukrzycą polega bowiem nie tylko na obniżaniu poziomu cukru we krwi, ale także na skutecznym unikaniu i leczeniu powikłań sercowo-naczyniowych. To właśnie one przyczyniają się do przedwczesnej śmierci wielu pacjentów. Wyliczono, że chorzy, u których doszło do takich powikłań żyją aż o 12 lat krócej!

Edukacja wydłuża życie

Cukrzyca to choroba nieustannie postępująca, dlatego chory musi wiedzieć, jak z nią żyć. Kłopot w tym, że wiele osób dowiaduje się, że choruje, gdy cukrzyca jest już mocno zaawansowana. Dlatego, aby ponieść świadomość na jej temat zorganizowano ogólnopolską kampanię edukacyjną „Dłuższe życie z cukrzycą„. 

Działania kampanii koncentrują się na cukrzycy typu 2, która dotyka aż 80% diabetyków. Organizatorem programu jest firma Boehringer Ingelheim, a partnerami m.in. Polskie Stowarzyszenie Diabetyków oraz portal mojacukrzyca.org. W ramach kampanii organizowanych jest wiele akcji – także profilaktycznych, skierowanych do osób zdrowych, które mają zwrócić uwagę na pierwsze objawy cukrzycy i problemy związane z chorobą.

Jedną z nich było Wyzwanie 12 wspaniałych (12 symbolizuje lata utracone przez cukrzyków w związku z przedwczesną śmiercią), podczas którego 12 osób pokonało 12 pięter wieżowca Q22 w Warszawie. Ten symboliczny bieg miał pokazać, że aktywne i dłuższe życie z cukrzycą jest możliwe i że warto rzucić jej wyzwanie! Po biegu podpisano deklarację 12 zasad w walce o dłuższe życie z cukrzycą, która obejmuje najbardziej istotne kwestie dotyczące profilaktyki, leczenia i kompleksowej opieki nad chorym z cukrzycą. W deklaracji podkreślono m.in. jak ważna jest wczesna diagnoza choroby, wieloaspektowa opieka specjalistyczna oraz powszechna edukacja diabetologiczna.

Choruje cała rodzina

W momencie gdy choroba zostanie wykryta zwykle zmienia się życie nie tylko samego pacjenta, ale także całej jego rodziny. Z tego względu ubiegłoroczne obchody Światowego Dnia Cukrzycy przebiegały pod hasłem „Cukrzyca i rodzina”. Ogłoszono konkurs „Rodzina wygrywa” mający pokazać historie osób cierpiących na cukrzycę typu 2, które „wygrywają”, bo dzięki wsparciu rodziny żyją aktywnie i realizują swoje pasje.

Cukrzyca to choroba, z którą można żyć dobrze i długo, nie rezygnując ani z pracy zawodowej, ani z ulubionych aktywności. Trzeba tylko stosować się do zaleceń lekarskich, regularnie przyjmować leki i żyć w zgodzie ze swoim organizmem.

Pamiętajcie:

Kiedy się badać:

Powyżej 45. roku życia co trzy lata wykonujcie oznaczenie poziomu glukozy.

Jeśli jesteście w grupie ryzyka, niezależnie od wieku, raz w roku.

Prawidłowy poziom stężenia glukozy we krwi żylnej u zdrowej osoby:

70- 99 mg/dl i < 140 mg/dl w 120. minucie doustnego testu tolerancji glukozy (OGTT).

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.