Jak szybko kończy się ludzkie życie i zdrowie? Ewa Błaszczyk obliczyła, że zdrowie jej córki skończyło się w 5 minut. Jak to? Ano tak – 4 minuty jazdy z domu do szpitala. Minuta biegu szpitalnym korytarzem. Później 40 minut reanimacji i Ola żyje, ale jest w śpiączce.

Nic nie zapowiadało tragedii.  (No może przeczucie, takie nieuchwytne, dziwny sen – taki po którym czujemy, że musi się coś zdarzyć).  Czwartkowe, listopadowe popołudnie Pani Ewa wraca z córkami z cmentarza (minęło dokładnie 100 dni od śmierci męża – Jacka Janczarskiego). Bliźniaczki Ola i Mania przygotowują się do przyjęcia imieninowego. Proszą mamę, aby zaprosiła jeszcze jedną koleżankę. Pani Ewa rozmawia z mamą koleżanki przez telefon. W tym czasie Pani Wala, opiekunka dziewczynek podaje im tabletki gripeksu. Listopad, przeziębienie, a dziewczynki chcą wykurować się do przyjęcia w ogrodzie.  Ola połyka tabletkę, krztusi się, popija napojem, który – pechowo – wlewa się do płuc.

Dalej – już wiemy co się dzieje.  4 minuty drogi do szpitala Bielańskiego  i minuta sprintu szpitalnym korytarzem.  40 minut reanimacji.

Budzik budzi ludzi

Walcząc o zdrowie, rehabilitacje i leczenie córki aktorka Ewa Błaszczyk wraz z ks. Wojciechem Drozdowiczem, pomysłodawcą programu Ziarno,  założyła Fundację Akogo? ( nazwa wzięła się od pytania zadawanego przez Olę, kiedy czegoś nie rozumiała, dziś Fundacja  niejako zadaje to pytanie za Olę). Celem Fundacji jest wybudowanie pierwszego w Polsce  „Budzika” kliniki – wzorca dla dzieci po ciężkich urazach mózgu, będących w śpiączce.  Dzieci mogłby być rehabilitowane w takim specjalistycznym szpitalu nawet półtora roku od urazu. Dziś jest to niemożliwe.

Kolejną formą działalności podjętą przez Fundację (wraz z Funduszem na Rzecz Dzieci One by One)  jest ogólnopolska edukacyjna kampania PIERWSZA POMOC W PRZYPADKU ZAKRZTUSZEŃ. Warsztaty i pierwszej pomocy odbyły się na Placu Zamkowym w Warszawie. Rodzice mogli nauczyć się od wykwalifikowanych ratowników medycznych jak postępować w przypadku zakrztuszenia. W tym czasie dzieci korzystały z kącików zabaw, brały udzial w konkursach, malowały wspólnie wielki obraz.

Wystarczy jedna pastylka…

Celem organizowanej przez obie instytucje kampanii jest uświadomienie rodzicom, przyszłym rodzicom, a także wszystkim osobom mającym kontakt z małymi dziećmi, że czasem wystarczy niefortunnie połknięta przez dziecko pastylka albo fragment zabawki, by doszło do tragedii. U podstaw podejmowanych w ramach kampanii działań leży przekonanie, że każdy rodzic powinien wiedzieć jak w sytuacji zakrztuszenia pomóc swojemu dziecku. Temat ten podjęła podczas spotkania Elżbieta Byrska-Maciejasz, kierownik grupy roboczej ds. resuscytacji w pediatrii z Polskiej Rady Resuscytacji, ekspert kampanii:

Wiedzę o tym, czym jest pierwsza pomoc dziecku w sytuacji zakrztuszenia powinien przynajmniej w podstawowym zakresie bezwzględnie posiąść każdy rodzic – powiedziała. Niestety często w sytuacji newralgicznej pierwszą reakcją rodzica jest panika, co jest zrozumiałe gdyż wynika z lęku o własne dziecko oraz ze świadomości braku umiejętności jak sobie poradzić w takiej sytuacji. Można ten lęk nieco opanować mając pewność, że się wie jak dziecku pomóc i w którym momencie niezbędne będzie natychmiastowe wezwanie służb medycznych. Uważam, że lepiej jest znać narzędzie i umieć go użyć, niż pozostać bezradnym w potrzebie. Musimy jednak pamiętać, że wciąż najskuteczniejszym środkiem jest zapobieganie sytuacjom zagrożenia poprzez choćby wyeliminowanie z otoczenia dziecka drobnych przedmiotów, które może łatwo zaaspirować do dróg oddechowych. Mam nadzieję, że kampania, uczuli rodziców na problem zakrztuszeń, uświadomi im zagrożenia, a przez to zachęci do edukacji w zakresie pierwszej pomocy – mówię to zarówno z perspektywy lekarza, jak i matki.

Po warsztatach odbył się recital Ewy Błaszczyk i jej córki Marianny Janczarskiej złożony z piosenek do tekstów Agnieszki Osieckiej,  Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej, ks. Jana Twardowskiego.   Recitalowi towrzyszyła muzyka Leszka Możdżera, Włodzimierza Wysockiego,  Jerzego Satanowskiego, Zygmunta Koniecznego.

Chcielibyśmy przedstawić Wam instruktaż jak postępować w przypadku zakrztuszeń. Pamiętajcie – to może uratować  życie i zdrowie waszego dziecka!

 

[galleryview id=15]

tekst: Magda Wosik

90 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.